Lineage OS – wszystko to, co znaliśmy z CyanogenModa, tyle że z nowym logo

Lineage OS – wszystko to, co znaliśmy z CyanogenModa, tyle że z nowym logo

Lineage OS – wszystko to, co znaliśmy z CyanogenModa, tyle że z nowym logo
01.01.2017 21:11, aktualizacja: 02.01.2017 09:04

Zaniepokojeni przyszłością CyanogenModa użytkownicy tejznakomitej alternatywy dla producenckich ROM-ów odetchnęli z ulgą,gdy zapowiedziano projekt LineageOS. Ten wolny wariant Androida, rozwijany przez społecznośćzrzeszoną wcześniej wokół CyanogenModa, ma dopiero kilka tygodni,a już deweloperzy zdołali uruchomić najważniejsze elementyinfrastruktury. W tym miesiącu ruszyć powinno już wszystko, wraz zportalem oferującym kompilacje na wspierane urządzenia. Zpoczątkiem nowego roku Lineage OS dostał zaś nowe logo, dośćciekawe w formie.

Cyanogen, po polsku cyjan, C2N2, to trujący gaz ocharakterystycznym zapachu migdałów. Nazwa Lineage OS-a nicwspólnego z chemią nie ma, ale to nowe logo już ma. Wgrany na oficjalnąstronę jak i na konto na GitHubie obraz przedstawia najwyraźniejjakąś cząsteczkę chemiczną A–B–A z kątem między wiązaniamina pewno większym niż 90 stopni – na pewno więc nie jest tosiarkowodór (H2S). Z szerszym kątem może tym razem chodzi o czystąwodę (H2O)? Jeśli tak, to może jest to jakaś forma wyzwaniarzuconego systemom OxygenOS i HydrogenOS należącym do chińskiegoproducenta smartfonów, firmy OnePlus.

Na pewno punktem startu dla Lineage OS-a będzie kod Cyanogenmoda14.1. Wszystkie wspierane przez cm14.1 urządzenia otrzymają swojekompilacje Lineage OS-a 14.1 – numeracja zostanie zachowana, abyoczywiste było dla użytkowników, że to oficjalny następcaCyanogena. Nie wiadomo jeszcze, co będzie z urządzeniami, naktórych 14.1 działało tak sobie, i dla których w związku z tymzalecano wciąż Cyanogena 13.

Dla nowego systemu największym wyzwaniem pozostają obecniekwestie budowania i rozprowadzania gotowych kompilacji: autorzyLineage OS-a szukają ludzi, którzy mogliby im w tym pomóc.Wymagania są niemałe, domowi użytkownicy nic tu nie zrobią:kompilacyjny serwer musi zapewnić mechanizm konteneryzacji (Docker)i być w stanie zbudować ze źródeł i wgrać obraz systemu w ciagugodziny. Mirrory projektu powinny zaś zapewniać co najmniej 500 GBpowierzchni dyskowej z łączem przynajmniej 100 Mb/s (a najlepiej 1Gb/s) i stać w jakiejś profesjonalnej serwerowni.

Może w tej ostatniej kwestii warto byłoby zainteresować sięrozwiązaniami Microsoftu, w którym aktualizacje systemowe Windowsa10 rozprowadzane przez połączeniaP2P? Wiadomo przecież, że ten alternatywny Android nigdy niebędzie dysponował taką infrastrukturą, jaką ma Google. Gdybyjednak społeczność była w stanie dzięki np. BitTorrentowi pomócw rozprowadzaniu gotowych obrazów systemowych, mogłoby to rozwiązaćprzynajmniej tę bolączkę Lineage OS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)