Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Linuks dla tych, którzy nie chcą zmieniać systemu

Na początek, Witam! Pewnie znacie osoby, które sądzą że na pecety są tylko Windowsy?
To jest na początku dziennym. Każdy nie wtajemniczony tak sądzi. Teraz coś dla tych z wyższej "półki zaawansowania" Otóż wiedzą że istnieją Linuksy, BSD. Niektórych ciekawi Linuks. Ale boją się o swoje komputery.

Teraz piszę dla tych którzy są ciekawi, ale się boją o swoje dyski. Wybierzcie, linuksy typu Live CD. Na sam początek, polecę wam dystrybucję DSL. Jej objętość wynosi 50 MB. Musicie ją pobrać, i wypalić na pustej płycie CD. Jak to zrobicie, włóżcie ją do napędu. I uruchomcie komputer ponownie. Powinien uruchomić się ekran ładujący tego linuksa (Pingwinek z płytą). Czekacie pare sekund i ukaże wam się pulpit. W tej dystrybucji, macie takie programy:

XMMS (MP3 i MPEG), klienta FTP, links-hacked, przeglądarkę sieci, arkusz kalkulacyjny, e-mail, patch spellcheck (USA English), edytor textu "word-processor", trzy edytory (Nedit, nVi, Zile), Xpdf, menadżer plików Worker, Naim (CEL, ICQ, IRC), VNCviwer, SSH / SCP serwer i klient, klient DHCP, PPP, PPPoE, serwer web, kalkulator, menadżer okien Fluxbox, system monitoringu aplikacji, wsparcie dla USB oraz dla PCMCIA. Można go również zainstalować na dysku twardym. Bez problemu nada się na zarządzanie starymi komputerami. Posłużyć może również za system awaryjny. Jak Ci się znudzi, zawsze możesz wyjąć płytę i wrócić do Windowsa :)

Pozdrawiam Mfenneck (tak jak obiecywałem, link i liveCD został poprawiony)

 

Komentarze

0 nowych
mati75   7 #1 27.08.2009 11:37

Jest błąd w tytule pisze się Linux

  #2 27.08.2009 11:55

A ja bym nie polecił DSL. Dlaczego? Zapewne sporo osób chcących spróbować swoich sił w Linux'ie patrzy na początku na jego wygląd, a taki DSL ich odstraszy. Może lepiej na początek coś z rodziny Ubuntu i jego odmian? Dzięki temu nie będzie togo "szoku". Po zapoznaniu się z nim można spróbować coś trudniejszego np. Debiana.

Mi2   4 #3 27.08.2009 11:56

Jeżeli chodzi o LiveCD, to ja bym chyba polecił Ubuntu, też nie trzeba instalować. Kiedyś bawiłem się też Knoppiksem, też może być ;)

  #4 27.08.2009 11:57

To nie błąd obie wersje zarówno Linux jak i Linuks są uznawane za poprawne, a jako że jesteśmy polakami autor zdecydował się użyć "spolszczonej" pisowni pozdrawiam ;)

Damian_L   3 #5 27.08.2009 12:00

ten link do strony domowej dystrybucji jest wadliwy.

poza tym pisze się live CD , a nie life.

  #6 27.08.2009 12:59

Jeszcze jeden mały błąd... Nie Life CD, a LiveCD

mfenneck   3 #7 27.08.2009 17:16

~Tomeku- Xubuntu, powinien wystarczyć. Jego GUI to KDE.
~Mi2- Tak, wystarczy pobrać pełną wersję Ubuntu. Wtedy masz do wyboru, instalację lub uruchomienie bez instalacji.
Jeszcze jedno. Poprawię link oraz z lifeCD na liveCD

  #8 28.08.2009 13:54

A ja mam propozycję - jak już coś piszesz, to przeczytaj to chcociaż raz... Twoich tekstów nie da się czytać, bo ani nie są spójne, ani poprawne ortograficznie...

mfenneck   3 #9 29.08.2009 19:16

Nie chcesz czytać, to nie czytaj. Jeśli masz takie uwagi to kieruj do mnie na pw. Widocznie nie masz odwagi napisać prosto w oczy. Dlatego, nie zalogowałeś się. Żal.pl

Postal   2 #10 31.08.2009 10:10

Ja zaczynałem trochę hardcorowo od Slackware 3.0 ^^ daaaawno temu ;]

Teraz początkującym z pewnością polecił bym Ubuntu gdyż od jakiegoś czasu posiada bardzo przyjazny sposób instalacji tzw. Wubi - http://wubi-installer.org/ .

Na dysku twardym tworzony jest katalog w którym to instalator przygotowuje pliki dla systemu (swego rodzaju wirtualne dyski). System instalowany jest tak, że podczas uruchamiania komputera można wybrać (standard ^^) czy odpalamy Windę czy Ubuntu. Jeśli chodzi o wywalenie tak zainstalowanego Ubuntu to... nic prostszego... wchodzimy w dodaj/usuń programy i odinstalowujemy Ubuntu ^^

Nic trudnego a przeciętny zjadacz chleba (użytkownik kompa) ma możliwość zobaczenia co to takiego jest ten cały Linux ;]

Pozdrawiam

  #11 31.08.2009 18:35

1/ na ___porządku___ dziennym.
2/ ___niewtajemniczonym___
3/ Brak spójności składniowej; wtrącone zdania pojedyncze nierozwinięte.
4/ Żałosna interpunkcja.
---
Polecam bezpłatny Unetbootin (niestety, brak polskojęzycznej wersji interfejsu). Program pozwala utworzyć wersję dowolnej (spolszczonej, o ile istnieje) dystrybucji Linuksa na pendrive o odpowiedniej pojemności.
---
Początkującym (niestety, dość dobrze władającym językiem angielskim) polecam http://www.slax.org/build.php

pawe song   2 #12 03.09.2009 16:16

Może Wubi pozwoli zobaczyć jak Linux wygląda, ale nie instalując Linuksa normalnie mniej się nauczysz, poza tym reinstalując Windows stracisz w ten sposób Ubuntu.

  #13 05.01.2010 17:23

mfenneck
"~Tomeku- Xubuntu, powinien wystarczyć. Jego GUI to KDE."

Nawet nie wiesz o czym piszesz. W Xubuntu menedżerem okien jest XFCE, a w Kubuntu jest KDE...

Dokształć się choćby tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Xubuntu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kubuntu

A jako system Live CD polecam Knoppix'a, ale tego starszego czyli 5.3.1 DVD lub 5.1.1 CD/DVD.

  #14 10.04.2010 21:46

Polecam, podobnie jak inni, Ubuntu. Można go odpalić z płyty bez instalacji. Co by nie mówić jest on dobry dla początkujących. Ani skomplikowany ani zbyt łatwy. W sam raz.