Linuks do biura

Strona główna Aktualności

O autorze

Kiedy firma podejmuje decyzję o migracji na Linuksa, zawsze pojawia się pytanie, jaką wybrać dystrybucję. Trudno jest znaleźć na nie jednoznaczą odpowiedź, gdyż potrzeby użytkowników są bardzo zróżnicowane. Dziennikarze portalu ZDNet spróbowali jednak na nie odpowiedzieć, testując pod tym kątem pięć najbardziej popularnych dystrybucji: Mandriva Linux 2006, Novell Linux Desktop 9, Red Hat Desktop 4, SUSE Linux 10 i Ubuntu Linux 5.10.

Test polegał na zainstalowaniu systemu i wyposażeniu go w standardowy zestaw narzędzi używanych w typowej pracy biurowej. Wszystkie pięć dystrybucji zainstalowało się bez problemów, dostarcza także podobny zestaw narzędzi: pakiet OpenOffice, komunikator Gaim i klient poczty elektronicznej Evolution. Sprawdzano także działanie na laptopach, obsługę formatów dokumentów stosowanych w rozwiązaniach firmy Microsoft i oceniano jakość pomocy technicznej. Jedynym poważnym problemem napotkanym podczas testów było zawieszanie się Mandrivy podczas próby otwierania dokumentu zapisanego w formacie RTF.

Testowane systemy prezentują bardzo wyrównany poziom, jednak najlepszy pod względem pracy biurowej okazał się Ubuntu, niewiele gorszy jest SUSE. Najlepsze wsparcie oferowane jest przez firmy Novell i Red Hat Inc.

Więcej szczegółów w raporcie na stronach ZDNet.

© dobreprogramy
s