Linuks ładniejszy dzięki Novellowi

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Novell, rozwijająca między innymi system OpenSUSE, znowu udowodniła swoje zaangażowanie w rozwój systemów spod znaku pingwina.

Novell postanowił włączyć do linuksowego podsystemu grafiki X.Org tworzone przez siebie dodatki nazwane Xgl. Dotychczas, projekt rozwijany był w zamkniętym stylu, bez porozumienia z twórcami X.Org, przez co utrudnione było korzystanie z niego na systemach innych niż SUSE. Dzięki połączeniu obu projektów, będzie możliwe dalsze rozwijanie multimedialnych funkcji Linuksa. W końcu w pełni wykorzystana zostanie akceleracja sprzętowa, będzie można tworzyć efektywne animacje, ale także zwiększona zostanie przyjazność i wydajność systemu. Prócz tego, prawdopodobnie możliwe będzie uniezależnienie od siebie sprzętowej i programowej rozdzielczości ekranu.

Programiści Novella opublikowali także interesujące szkice, na których pokazano, w jaki sposób planują oni rozwijać środowisko graficzne GNOME. Część z tych propozycji zostanie prawdopodobnie włączona do nadchodzącej, dziesiątej wersji systemu Novell Linux Desktop.

© dobreprogramy
s