Linuksowa społeczność oddała głos na najlepsze dystrybucje, środowiska i aplikacje

Linuksowa społeczność oddała głos na najlepsze dystrybucje, środowiska i aplikacje

Linuksowa społeczność oddała głos na najlepsze dystrybucje, środowiska i aplikacje
14.02.2017 20:44, aktualizacja: 14.02.2017 21:20

LinuxQuestions jest jedną z największych aktywnych społecznościinternetowych skupionych wokół Linuksa – ma ponad 550 tysięcyużytkowników, zarówno bardzo doświadczonych, jak i prawdziwychnowicjuszy. Ta właśnie grupa niedawno wzięła udział w głosowaniuna najlepsze produkty związane z Linuksem i Open Source. Ujawnionepo głosowaniu wyniki okazały się naprawdę zaskakujące.Przytaczamy je w całości, może zainspirują Was do wypróbowaniatego, co się podoba tej wielkiej społeczności.

Za desktopową dystrybucję roku uznano… Slackware, naktóre głosowało 16,03% uczestników. Jedna z najstarszychlinuksowych dystrybucji, rozwijana właściwie przez jednegoczłowieka, wygrała z Linux Mintem (15,56%), Ubuntu (14,01%) iDebianem (11,64%). Wynik wydaje się być efektem jakiejśszczególnej mobilizacji fanów Slackware, bo aż trudno uwierzyć,by distro zajmujące 28. miejsce w Distrowatch.com, dość zacofanepod względem wersji oferowanych pakietów, bez jakiegoś ustawianiasię mogło wygrać taką konkurencję.

Klasyczny instalator Slackware
Klasyczny instalator Slackware

Widać to też w głosowaniu na serwerową dystrybucję roku.Tutaj wygrał CentOS (23,86%) przed Debianem (22,16%), ale Slackwarezajęło trzecie miejsce (20,45%), wygrywając z Ubuntu Serverem(14,77%) i RHEL-em (12,50%). Nie pamiętamy, kiedy ostatni razwidzieliśmy system pana Patricka Volkderdinga w zastosowaniachprodukcyjnych, ale co z tego, skoro ma tak wiernych miłośników?

W kategorii mobilnej dystrybucji roku niespodzianek nie ma.Wygrał bezapelacyjnie Android (68,24%) przed Cyanogenmodem (14,19%).Tak bliski czystemu desktopowemu Linuksowi Tizen nie wzbudziłżadnego zainteresowania (0%), ta cała drobnica zyskiwała conajwyżej po kilka procent. Źle to wróży mobilnemu Ubuntu, skorosystem ten nie potrafi wzbudzić uznania nawet wśród linuksowychfanów…

KDE Plasma – zwycięskie środowisko graficzne
KDE Plasma – zwycięskie środowisko graficzne

Tradycyjnie ważnym problemem w świecie Linuksa jest wybórśrodowiska graficznego. W tej kategorii wskazano naPlasmę/KDE (28,57%), która minimalnie wygrała z Xfce (26,23%),Cinnamonem i MATE (po 10,65%) i Gnome Shellem (8,57%). Ukochane UnityCanonicala dostało raptem 5,45% głosów. Oczywiście niektórzywierzą, że środowisko graficzne to jakieś bezeceństwo, więckorzystają jedynie z menedżerów okienek. W tej kategoriiwygrał Openbox (24,04%) przed Fluxboxem (19,13%).

Openbox może być naprawdę ładny
Openbox może być naprawdę ładny

Przeglądarka? Słuszna przeglądarka na Linuksie jest tylkojedna! Gdyby tylko Mozilla cieszyła się takim uznaniem na świecie,jak w społeczności LinuxQuestions… gdzie w kategorii Przeglądarkaroku Firefox otrzymał 51,74% głosów, przed Chrome (15,67%) iChromium (8,46%). Podobał się głosującym tak bardzo dopracowanyna linuksowych systemach Vivaldi (4,98%), wygrywając z oficjalnąOperą (2,99%).

LibreOffice – program biurowy bez konkurentów na Linuksie
LibreOffice – program biurowy bez konkurentów na Linuksie

Kategoria Pakiet biurowy roku okazała się bardzo nudna.Istnieje praktycznie tylko LibreOffice w tym linuksowym światku(89,60%), drugi w kolejności WPS Office to tylko 3,36%. Trudno bybyło inaczej, skoro konkurencja jest albo zbyt niestabilna iniedopracowana, albo zbyt zacofana. Podobnie wygląda sytuacja zedytorem grafiki rastrowej roku. GIMP jaki jest, taki jest,ale głosowało na niego 76,47%, podczas gdy na drugą w kategoriiKritę tylko 8,02%. Może to po prostu niespójna kategoria,mieszająca programy do obróbki grafiki, retuszu fotografii imalowania? Znalazło się tu przecież fotograficzne darktable zwynikiem 5,88%.

Nie tylko distro, desktopy czy przeglądarki – kategorii było więcej

Pozostałe kategorie przedstawimy skrótowo, rezerwując sobie prawo do komentarza.

  • Klient IRC roku – HexChat (33,06%)
  • Komunikator roku – Pidgin (44%)
  • Odtwarzacz muzyki roku – VLC (33,60%)
  • Odtwarzacz wideo roku – VLC (64,36%)
  • Opensource’owa gra roku – SuperTuxKart (14,50%)
  • Aplikacja do edycji wideo roku – Kdenlive (27,52%)
  • Dźwiękowa cyfrowa stacja robocza – Ardour (42,59%)
  • Baza danych roku – MariaDB (41,29%)
  • Aplikacja bezpieczeństwa sieciowego roku – Wireshark (26,09%)
  • Aplikacja bezpieczeństwa hosta roku – SELinux (36,62%)
  • Aplikacja monitorowania sieci roku – Nagios Core (24,82%)
  • Środowisko deweloperskie roku – Eclipse ex aequo Geany (14,14%)
  • Edytor tekstu roku – vim (30,26%)
  • Menedżer plików roku – Dolphin (25,18%)
  • Język programowania roku – Python (25,66%)
  • Aplikacja do kopii zapasowych roku – rsync (46,04%)
  • Narzędzie do zarządzania konfiguracją roku – Ansible (33,33%)
  • Emulator terminala X roku – Konsole (19,03%)
  • Rozwiązanie prywatności roku – uBlock Origin (19,55%)
  • Opensource’owa aplikacja synchronizacji plików roku – ownCloud (38,33%)
  • Menedżer pakietów roku – dpkg (32,16%)
  • System plików roku – ext4 (68,59%)
  • Aplikacja wirtualizacyjna roku – VirtualBox (55,10%)
  • Aplikacja konteneryzacyjna roku – Docker (64,94%)
  • Linuksowy/opensource’owy podcast roku – Bad Voltage (24,46%)
  • Linuksowy/opensource’owy magazyn roku – Linux Journal (37,65%)
  • Opensource’owy komputerek jednopłytkowy roku – Arduino (43,06%)
  • Producent linuksowych serwerów roku – Dell (39,24%)
Ardour – potężne narzędzie dla muzyków
Ardour – potężne narzędzie dla muzyków

Największym zaskoczeniem jest przegrana Raspberry Pi w kategorii jednopłytkowych komputerków. Przegrana? Tak naprawdę to była dyskwalifikacja. Opiekunowie LinuxQuestions uważają popularną „Malinę” za niewolne urządzenie, które otwiera się dopiero pod koniec procesu rozruchowego. Sterujący pierwszym i drugim etapem rozruchu układ Broadcoma wykorzystuje własnościowe, nieudokumentowane operacje, dlatego też Raspberry Pi wykluczono z głosowania.

Zwrócić uwagę należy na rozproszenie środowisk deweloperskich na Linuksie. Tu nie ma Visual Studio, oczywistego faworyta na Windowsie. Eclipse podzieliło się pierwszym miejscem ze znacznie skromniejszym Geany, ale na liście znalazły się też przecież Emacs (który przegrał mocno z vimem w kategorii edytorów tekstu), NetBeans i Atom. Tak, programowanie na Linuksie to skrajne przeciwieństwo macOS-a – podziały widać już na poziomie IDE.

Kdenlive – edytor wideo, który śmiało może rywalizować z Sony Vegas
Kdenlive – edytor wideo, który śmiało może rywalizować z Sony Vegas

Nieźle za to trzyma się KDE, mimo że nigdy nie miało dobrej prasy w amerykańskich mediach. Nie tylko wygrało jako środowisko graficzne, ale też może pochwalić się najlepszym menedżerem plików (Dolphin), emulatorem terminala (Konsole) i edytorem wideo (Kdenlive). Nieźle wypadł jego edytor tekstu Kate, przegrywając tylko z vimem. Jak widać, dobrze pomyślana spójność i integracja i na Linuksie potrafią się obronić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)