Linuksowe maszyny parowe w przedsprzedaży na Steam: czy prześcigną konsole Sony i Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak już pewnie wiecie, XCOM2 nie pojawi się na konsole, będzie dostępny tylko na Windows, Linuksa i Maka. Co to jednak przyjemność z grania bez dużego telewizora i gamepada? Valve ma dla was konsolę, na której XCOM2 ruszy bez problemu. To Maszyna Parowa, na którą już można było składać zamówienia. W sklepie Steam pojawiły się eleganckie miniPC działające pod kontrolą linuksowego SteamOS-a oraz osprzęt do nich. Pierwsza partia została błyskawicznie wysprzedana.

W cenie już od 449 dolarów mogliśmy zamówić Alienware Steam Machine, będącą niczym innym jak zademonstrowaną w zeszłym roku maszyną parową Alienware Alpha, czyli najmniejszym chyba gamingowym pecetem, jakiego skonstruowano. Na stronie sklepu szczegółowej specyfikacji brak, mowa jest wyłącznie o procesorze Intel Core oraz grafice GeForce z 2 GB pamięci GDDR5, ale można zalożyć, że wersja sprzedażowa przynajmniej dorówna prototypowi, który zawierał dwurdzeniowy Core i3, taktowany zegarem 2,9 GHz, 4 GB RAM, specjalnie skrojoną kartę z mobilnym GPU GTX860M, Wi-Fi 802.11ac oraz dysk twardy 500 GB. Ciekawostką jest to, że ta swoista konsola ma nie tylko wyjście, ale i wejście HDMI, w pełni obsługiwane przez SteamOS-a.

Druga z zaprezentowanych w przedsprzedaży maszyn to Syber, zbudowany przez graczy dla graczy. Mimo atrakcyjnej formy, to już bardziej PC niż konsola, wykorzystuje bowiem standardowe komponenty, wszystko możemy tu sobie powymieniać, do środka zmieści się nawet GeForce GTX 980. Cena – od 499 dolarów.

Do sprzedaży trafił także osprzęt dla Steam Machines, dostępny już teraz. SteamLink za 55 euro pozwoli na strumieniowanie gier z PC czy maszyn parowych w domowej sieci bezpośrednio na telewizor, w rozdzielczości 1080p. Steam Controler to pomysłowy, bezprzewodowy gamepad, który jest czymś więcej niż padem – pozwala na granie w tytuły, które dotąd wymagały myszy i klawiatury. Wielką zaletą jest to, że wykorzystuje do zasilania zwykłe akumulatorki R06 („paluszki”). Jego cenę również ustalono na 55 euro.

Wkrótce mają pojawić się kolejne możliwości zamówienia Maszyn Parowych od Valve. Ich oficjalna premiera przewidziana jest na listopad tego roku. Już dziś liczba gier dostępnych na SteamOS-a (a co za tym idzie, też na desktopowego Linuksa), przekroczyła 1200 pozycji – to więcej, niż dostępne jest na PlayStation 4 czy Xboksa One. Pojawienie się przed gwiazdką konsol ze Steam OS-em może być dla Sony i Microsoftu szokiem – konsole obu firm nie bronią się dziś ani interesującą architekturą sprzętową, ani liczbą gier na wyłączność, wypadają też gorzej względem PC pod względem wydajności i cen gier. Wydajność w konsoli nie wzrośnie, ale może dojdzie do sytuacji, w której konkurencja ze strony Valve sprawi, że wreszcie ceny gier spadną?

© dobreprogramy
s