Linuksowe oprogramowanie nie kończy się na repozytoriach: 10 narzędzi dla wymagających

Strona główna Aktualności

O autorze

PDF Studio

Ten wszechstronny edytor PDF w niczym nie ustępuje Acrobatowi od Adobe, pozwalając na przeglądanie dokumentów i wprowadzanie do nich adnotacji, wypełnianie i zapisywanie formularzy, dzielenie i łączenie stron w dokumenty, dodawanie zakładek, znaków wodnych, nagłówków i stopek. Jego wersja Pro umożliwia dodatkowo na wsadowe przetwarzanie dokumentów, cyfrowe ich podpisywanie i zapewnia narzędzia niezbędne do przygotowania dokumentów do druku. PDF Studio (w obu wersjach) integruje się z Dokumentami Google, a także SharePointem i usługą Acrobat.com.

Zalety:

+ możliwość skanowania do PDF-ów
+ rozbudowane narzędzia do adnotacji
+ pełna kontrola nad szyfrowaniem i uprawnieniami

Wady:

- skomplikowany, pamiętający lata 90 interfejs
- brak wsadowego przetwarzania w wersji Standard
- relatywnie wysoka scena

Standardową wersję można kupić za 89 dolarów, wersja Pro kosztuje 129 dolarów. Trial można pobrać ze strony producenta.

SoftMaker Office

Solidny niemiecki pakiet biurowy, zawierajacy procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny i narzędzie do tworzenia prezentacji. Zapewnia niemal absolutną zgodność z formatami dokumentów (w tym plików zaszyfrowanych) Microsoft Office, potrafi też importować dokumenty ODT, RTF i HTML oraz eksportować dokumenty w formacie PDF.

Zalety:

+ szybkość działania
+ tradycyjny interfejs Office
+ znakomita kompatybilność z pakietem Microsoftu

Wady:

- brak wielu zaawansowanych, a przydatnych funkcji, np. seryjnego generowania dokumentów
- tradycyjny interfejs Office
- brak polskiego interfejsu (dostępne są polskie słowniki)

SoftMaker Office 2012 kosztuje obecnie 293 zł, pobrać go można ze strony producenta. Uwaga: warto się też zainteresować pakietem FreeOffice tego samego producenta – by go pobrać, wystarczy się zarejestrować. Upgrade do wersji komercyjnej kosztuje wówczas 126 zł, ale i sam FreeOffice sprawuje się nieźle, wielu osobom może spodobać się bardziej niż LibreOffice.


VueScan

Rozbudowane narzędzie do skanowania i optycznego rozpoznawania tekstu, wyróżniające się ogromną bazą obsługiwanych urządzeń, w tym skanerów, o których dawno zapomnieli już ich producenci. Program ten oddaje też do dyspozycji filtry do poprawiania jakości skanów i kadrowania. Bardzo dobrze nadaje się do skanowania książek i dokumentów, produkując PDF-y, które można od razu edytować.

Zalety:

+ duża baza obsługiwanych urządzeń
+ sprawny moduł optycznego rozpoznawania pisma w wersji Professional
+ możliwość eksportowania wyników pracy do formatów PDF, TIFF, JPG i TXT

Wady:

- kiepska automatyka pracy
- konieczność ręcznego ustawiania bloków tekstu

Standardowa wersja VueScan kosztuje 25 dolarów, wersja Professional to wydatek 80 dolarów. Trial (dostarczany jako tar.gz) pobrać można ze strony producenta.


WPS Office

Linuksowa wersja popularnego chińskiego pakietu biurowego WPS Office (wcześniej Kingsoft Office) rozwijana jest od początku 2013 roku. Niedawno wydana wersja Alfa 15 pod względem funkcjonalności całkowicie dorównuje wersji na Windows, a jej stabilność (jak na wersję Alfa) jest zaskakująco wysoka. W pakiecie dostajemy trzy narzędzia – Writer, Spreadsheet i Presentation – odpowiadające z grubsza Wordowi, Excelowi i PowerPointowi. Osoby znające narzędzia Microsoftu poczują się tu jak w domu, WPS Office korzysta bowiem z interfejsu Wstążki (choć trzeba przyznać, że znacząco ulepszonego).

Używanie pakietu w polskich warunkach wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Najbardziej zaawansowane lokalizacje to portugalska, francuska i rosyjska, polska ukończona została dopiero w jednej czwartej. Mimo to WPS Office już dziś wart jest polecenia, szczególnie jeśli często pracujemy ze skomplikowanymi dokumentami Microsoft Office – niejednokrotnie radzi sobie z tym lepiej, niż LibreOffice i OpenOffice.org.

Zalety:

+ dopracowany interfejs użytkownika
+ wysoka kompatybilność z dokumentami OOXML (Microsoft Office)
+ szybkość działania
+ cena (freeware)

Wady:

- to wciąż wczesna wersja rozwojowa
- brak kompletnej polskiej lokalizacji
- brak obsługi plików w formacie ODT.

Najnowszą wersję WPS Office pobrać możecie ze strony projektu.


XnViewMP

Program ten jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi do wyświetlania, konwertowania, organizowania i edycji obrazów rastrowych. Daje możliwość przetwarzania wsadowego, edycji w trybie szesnastkowym, robienia zrzutów ekranów. Jest w stanie odczytać ponad 500 formatów plików, uwzględnia profile barwne, a dzięki wtyczce Ghostscriptu pozwala na ładowanie obrazów wektorowych.

Zalety:

+ wielość obsługiwanych formatów – jeśli XnView nie potrafi czegoś odczytać, to prawdopodobnie nie da się tego odczytać
+ wygodny tryb wsadowy
+ szybkość pracy, program w pełni wykorzystuje możliwości nowoczesnych wielordzeniowych procesorów

Wady:

- brak na Linuksie narzędzia XnSketch do przekształcania zdjęć w rysunki

Aplikacja do zastosowań domowych rozprowadzana jest na licencji freeware, pobrać ją można ze strony producenta. Licencja komercyjna kosztuje 26 euro.

2
© dobreprogramy
s