r   e   k   l   a   m   a
reklama

Linus Torvalds odpowiada na zarzuty Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórca jądra systemu Linux, Linus Torvalds, opublikował odpowiedź na zarzuty firmy Microsoft dotyczących rzekomego naruszania patentów przez produkty Open Source.

Według Torvaldsa, bardziej prawdopodobne jest to, że to nie Linux, a Microsoft łamie patenty. Gdyby kod Windows mógłby stać się celem tak dokładnych i szczegółowych analiz, co kod Linuksa, to sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Torvalds przypomniał, że podczas tworzenia idei systemów operacyjnych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku firma IBM zarejestrowała setki fundamentalnych dla całej idei patentów, które prawdopodobnie są teraz łamane.

Firma Microsoft powinna pokazać, które konkretnie patenty są łamane w jakich fragmentach kodu, aby programiści mogli się do nich odnieść i ewentualnie przepisać je od nowa. Jeśli do tego nie dojdzie, oskarżenia firmy Microsoft (zresztą nie pierwsze w historii) są bezzasadne.

Tymczasem, organizacja Linux Foundation (powstała z połączenia Open Source Development Labs i Free Standards Group) ogłosiła, że jest gotowa do obrony użytkowników Linuksa w sądzie, jeśli firma Microsoft jednak zdecyduje się oskarżać ich o łamanie patentów. Firma prawdopodobnie będzie dążyła do podpisywania kolejnych umów o ochronie patentowej, podobnych do tej z Novellem. Jej szyki może pokrzyżować zbliżająca się trzecia wersja licencji GPL, która ma zabronić zawierania takich umów.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów