Linus krytykuje Suna

Strona główna Aktualności

O autorze

Na liście dyskusyjnej linux-kernel Linus Torvalds wyraził swoje niezadowolenie z poczynań Sun Microsystems w stosunku do Linuksa.

Co prawda Torvalds określił swój e-mail jako cyniczny, jednak swoje poglądy przedstawił całkiem poważnie. Stwierdza przede wszystkim, że Sun chce jak najwięcej pozyskać z Linuksa a przy tym jak najmniej zaoferować społeczności ze swojej strony. Torvalds zauważa, że Sunowi szczególnie zależy na sterownikach, które zostały opracowane przez linuksowych programistów. Firma chce pozyskać także samych programistów, którzy niejednokrotnie są bardzo zdolnymi osobami. Według Linusa Torvaldsa Sun robi zbyt mało dla Linuksa, chociaż składał wiele obietnic. Najbardziej ucieszyłoby go udostępnienie przez Sun systemu plików ZFS dla społeczności tak, aby bez przeszkód mógł zostać zaimplementowany w Linuksie. Torvalds zauważa jednak też pozytywne kroki. Jednym z nich było uwolnienie Javy. Od razu zaznacza jednak, że Sun podjął tę decyzję dopiero wtedy gdy istniały już alternatywy.

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony Suna. Jonathan Schwartz, Chief Executive Officer and President, docenił w swoim blogu, że Linus Torvalds dostrzegł wkład Suna w Open Source. Przedstawił jednocześnie swój krytyczny stosunek do innych twierdzeń twórcy Linuksa. Schwartz pisze, że otwieranie oprogramowania postępuje wolno nie z winy Suna. Aplikacje składają się często z wielu komponentów pisanych przez różne osoby i firmy, które mają do nich prawa. Uwalnianie takich programów jest więc dużo trudniejsze niż czegoś co powstaje w firmie od zera. Schwartz uważa, że nie ma nic złego w tym, że społeczność Linuksowa chciałaby mieć ZFS a Sun chciałby dostać sterowniki. Nawołuje do pogodzenia się i do współpracy. Na koniec zaprasza Torvaldsa na obiad do swojego domu. Schwartz będzie gotować a Torvalds przyniesie wino.

© dobreprogramy