Linus zatwierdza Linuksa 3.18 mimo tkwiącego w jądrze nierozpoznanego błędu

Strona główna Aktualności

O autorze

Aktualne stabilne jądro Linuksa nosi już numerek 3.18 – wczoraj Linus Torvalds oficjalnie poinformował o jego wydaniu na liście deweloperów kernela. Czy jednak faktycznie jest stabilne? W wydaniu tkwi nierozpoznana do tej pory co do swej natury usterka, prowadząca do zawieszeń systemu. Ze względu jednak na to, że nie dotknęła ona zbyt wielu osób, Torvalds zdecydował się na to wydanie w zgodzie z planem, by nie komplikować sytuacji z harmonogramem prac nad jądrem 3.19.

O problemie w jądrze Linuksa wiadomo już od listopada, kiedy to Dave Jones z Red Hata, testując wersję 3.18rc4 napotkał kernel panic niewyjaśnionego pochodzenia. Podejrzewano, że usterka może mieć coś wspólnego z hiperwizorem Xen, ale wkrótce pojawiły się awarie raczej nic z Xenem nie mające wspólnego – a sam błąd miał już pojawić się w kernelu 3.17.

Oprócz tej niezrozumiałej usterki, 3.18 nie przynosi jakichś niezwykłych ulepszeń. Zacznijmy od systemów plików. Wprowadzono trochę ulepszeń do Btrfs, poprawiając jego pracę w RAID, a także do przyjaznego dla pamięci masowych Flash F2FS od Samsunga, dodając m.in. wsparcie dla sektorów o dużych rozmiarach i obsługę atomowych zapisów. Do jądra włączono też system plików OverlayFS, wykorzystywany w niektórych dystrybucjach typu Live (np. Mageia). Dzięki łatce dla kodu obsługi procesorów x86 udało się znacznie przyspieszyć proces usypiania i wybudzania, ma to być szczególnie odczuwalne na wielordzeniowych maszynach. Hiperwizor Xen otrzymał możliwość korzystania z parawirtualizacji interfejsu SCSI.

Dla „zwykłych” użytkowników ciekawsze powinny być ulepszenia otwartych sterowników graficznych. Posiadacze starszych kart Radeon będą mogli wreszcie korzystać z akceleracji sprzętowej przy dekodowaniu wideo. Wszystkie Radeony zaś będą mogły korzystać z fabrycznych, a nie referencyjnych ustawień taktowania rdzenia i pamięci – docenią to wszyscy ci, którzy kupili karty z literkami OC w nazwie. Z kolei sterownik Noveau dla Nvidii doczekał się wsparcia dla przesyłania dźwięku po złączu Display Port. Nowe jądro Linuksa obsługuje też lubiany przez wielu graczy gamepad Razer Sabertooth.

Na koniec wspomnijmy, że jądro 3.18 jest już bardzo bliskie porzucenia zależności od kompilatora GCC. Spore postępy poczynili ludzie pracujący nad jego skompilowaniem za pomocą kompilatora clang/llvm.

© dobreprogramy
s