reklama

Linux 3.12 to przede wszystkim odczuwalny wzrost wydajności GPU i systemu plików

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Linusowi Torvaldsowi skończyły się już palce w dłoniach, by wyliczać kolejne wersje Linuksa z linii 3.x, więc możemy wszyscy przygotować się na kolejną zmianę pierwszej cyfry numeracji – Linus myśli już o pierwszym wydaniu z linii 4.x. Twórca systemu poinformował przy tym przy okazji najnowszego wydania 3.12, sugerując przy tym, że kolejne wersje będą przygotowywane przede wszystkim z myślą o 64-bitowym sprzęcie, a wsparcie dla 32-bitowych procesorów będzie oferowane jedynie przy okazji.

Użytkownicy, którzy korzystają z Linuksa na desktopie, mają tym razem sporo powodów do zadowolenia. 3.12 przynosi zaskakująco duży wzrost wydajności grafiki dla praktycznie wszystkich popularnych GPU. Z przeprowadzonych przez nas testów (Phoronix Test Suite, testy takie jak Open Arena czy Unigine Heaven) wynika, że po zainstalowaniu na Ubuntu 13.04 jądra 3.12 można mówić o przyspieszeniu od 30 do 50% na Iris Pro Intela i od 10 do 20% na układach Nvidii (sterowniki noveau). Najbardziej zaskakujący jest jednak przyrost wydajności na Radeonach (sterownik radeon) – nowa wersja jądra pozwoliła w jednym z testów (Xonotic) uzyskać nawet dziesięciokrotnie lepsze wyniki, a średnio można mówić o wzroście na poziomie 50-80%. Ten niezwykły skok wydajności dla Radeonów prawdopodobnie wiąże się ze zmianami w zarządcy ondemand, które zmieniły sposób wyliczania obciążenia procesora, pozwalając na wybieranie docelowej częstotliwości dla rdzeni niezależnie od obecnej czy uśrednionej częstotliwości.

Niestety nie udało się w tym wydaniu Linuksa włączyć domyślnie ulepszonego mechanizmu dynamicznego zarządzania energią dla Radeonów – włączony on zostanie dopiero w jądrze 3.13, wraz z obsługą HDMI Audio dla układów AMD. Udało się za to dodać ulepszone zarządzenie energią dla GPU Nvidii – pod kontrolą noveau mechanizm Optimus może zgodnie z potrzebami włączać i wyłączać zintegrowane GPU Intela.

Standardowy system plików Linuksa ext4 pozwala teraz na wykorzystywanie agresywnego buforowania, co przynieść ma zdaniem jego twórcy, Teda Ts'o mniejsze zużycie pamięci dla obciążeń roboczych związanych z odczytem i większą wydajność asynchronicznego I/O. Ext4 ma sobie teraz lepiej też radzić z uszkodzeniami systemu plików, w szczególności zepsutych mapach alokacji. Ulepszenia pojawiły się też dla systemów plików XFS, Btrfs, i F2FS, a wydajność podsystemu plików jądra wzrosła o 10-20%.

Wreszcie też do stabilnych kompilacji jądra trafił mechanizm zRAM, który zwiększa wydajność systemu przez wyeliminowanie stronicowania pamięci na dysk i wykorzystanie kompresowanej pamięci w RAM. Pozwala to też na wydłużenie życia pamięci flash i dysków SSD, dlatego zRAM jest już od jakiegoś czas wykorzystywany w wielu alternatywnych ROM-ach Androida, np. Cyanogenie.

Finalnie należy wspomnieć o wprowadzeniu wsparcia dla heterogenicznej architektury obliczeniowej (HSA) od AMD – Linux 3.12 będzie obsługiwać układy APU „Berlin”, które na rynku pojawić się mają na początku 2014 roku, a także nowym sterowniku DRM/KMS, do obsługi coraz popularniejszych GPU dla ARM-a Qualcomm Snapdragon/Adreno.

Przemyślenia Linusa dotyczące dalszych prac nad jądrem przeczytać możecie tutaj.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama