Linux 3.13 będzie jądrem Ubuntu 14.04 LTS, ucieszy posiadaczy Radeonów i SSD

Strona główna Aktualności

O autorze

Oficjalna premiera jądra 3.13 powinna nastąpić w połowie stycznia, ale już teraz wiadomo, że będzie to bardzo ważne wydanie. Może nie ze względu na wprowadzone nowości (choć i pod tym względem hakerzy linuksowego kernela mają się czym pochwalić), ale przede wszystkim ze względu na to, że 3.13 będzie domyślnym jądrem Ubuntu 14.04 LTS – dystrybucji, która wspierana będzie do kwietnia 2019 roku.

Według pierwotnych założeń, wydanie 3.13 miało nastąpić już w grudniu, ale Linus Torvalds uznał, że ze względu na liczne podróże musi opóźnić rozpoczęcie prac nad wersją 3.14, dając czas na przygotowanie przynajmniej ośmiu testowych wersji RC. To opóźnienie wyszło użytkownikom Linuksa (szczególnie korzystającym z niego na desktopie) tylko na dobre, pozwoliło bowiem wprowadzić do jądra kilka bardzo przydatnych ulepszeń.

Jedną z najbardziej interesujących zmian jest wprowadzenie do Linuksa nowego podsystemu zapory sieciowej, który zastąpić ma w bliskiej przyszłości od lat stosowane iptables, a także ip6tables, ebtables i arptables. To nftables – silnik filtrowania pakietów rozwijany przez autora Netfiltera, który jest lżejszy, oferuje prostsze interfejsy jądra, ulepszone raportowanie błędów i efektywniejszy mechanizm reguł filtrowania, który interpretuje reguły dostarczone przez użytkownika do kodu bajtowego i przekazuje je do jądra. Co istotne, nftables zapewnia wsteczną kompatybilność z iptables. Z nową składnią reguł nttables możecie zapoznać się tutaj, wydaje się przyjemniejsza od iptables.

Właścicieli dysków SSD ucieszy wprowadzenie do jądra mechanizmu Multi-Queue Block Layer, pozwalającego na znaczne zwiększenie liczby operacji zapisu/odczytu na takich napędach w systemach z wielordzeniowymi CPU. Mechanizm ten równoważy obciążenia I/O na wszystkie dostępne rdzenie procesora, i według pierwszych benchmarków pozwala na nawet 10-krotne zwiększenie liczby IOPS i nawet 38-krotnie zmniejszenie opóźnień. Według autorów tego rozwiązania, łatwiejsze będzie też pisanie sterowników pamięci masowych.

Spore zmiany zaszły w zakresie opensource'owych sterowników graficznych. W ostatniej chwili wprowadzono łatkę DRM do sterownika radeonSI (obsługującego Radeony HD7000+), dzięki której drastycznie wzrasta wydajność grafiki 3D: według autora łatki w teście Unigine Sanctuary przez jej zastosowaniem uzyskał 15 FPS, po zastosowaniu 90 FPS. W jądrze 3.13 domyślnie będzie włączone już wsparcie dla Dynamic Power Management, dzięki czemu zmniejszy się zużycie energii i zwiększy wydajność układów graficznych z Sunnyvale. Ulepszono również obsługę HDMI Audio – łatki od AMD pozwalają na obsługę dźwięku 7.1 i mechanizmów TrueHD i DTS HD-MA na wspierającym je sprzęcie. AMD dostarczyło też do radeonowego sterownika łatki zapewniające podstawowe wsparcie dla nowych układów R9 290, choć trzeba przyznać, że jest ono bardzo podstawowe, nie działa nawet sprzętowa akceleracja.

Łatki od Intela przynoszą z kolei pełne wsparcie dla możliwości graficznych procesorów Broadwell, ale jako że Broadwella w sprzedaży jeszcze nie ma, to pewnie coś w nich jeszcze będzie zmieniane. Na pewno za to w produkcyjnym stanie są łatki wprowadzające Power Capping Framework i sterownik Running Average Power Limit. Ten intelowy framework i sterownik pozwalają na indywidualne monitorowanie urządzeń komputera, ustawianie im progów, by nie przeciążyły systemu i dynamiczne kontrolowanie zużycia energii. Framework ma zapewniać standardowy linuksowy interfejs dla urządzeń, które mogą być w ten sposób kontrolowane, i z tego co Intel utrzymuje, rozwiązanie to budzi duże zainteresowanie producentów sprzętu, szczególnie mobilnego.

Najsłabiej wygląda obecnie sytuacja ze sprzętem od Nvidii: co prawda sterownik nouveau doczekał się nowego kodu, pozwalającego na zmienianie częstotliwości zegara GPU czy kontrolowanie zasilania i chłodzenia kart graficznych, ale jego stan daleki jest od dojrzałości i nie ma pewności, czy osiągnie ją do wydania jądra 3.14. Przykładowo, jeśli chodzi o kontrolę częstotliwości pamięci, to jeden z autorów nouveau komentuje – nawet w przybliżeniu nie jest gotowa dla większości ludzi na świecie.

© dobreprogramy

Komentarze