reklama

Linux 3.14 bez żadnych nawiązań do liczby pi

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Numeracja wręcz żądała od Linusa Torvaldsa, by kolejnej wersji linuksowego jądra dał nazwę w jakiś sposób związaną z liczbą π. Linus się jednak nie ugiął przed kultystami ludolfiny : kernel 3.14 nosi nazwę Shuffling Zombie Juror i raczej na braku stosownej nazwy nie ucierpiał. Przekonać się o tym można za sprawą wydanego właśnie RC1 nowego kernela: choć większość zmian to łatki z nowymi sterownikami, to na nich ulepszenia się nie zakończyły.

Rosnące znaczenie architektury ARM znalazło odbicie w jądrze 3.14, które obsługuje kilka nowych układów System-on-Chip, w tym Marvell Berlin, znany z urządzenia Google Chromecast. Dodano także wsparcie dla kryptograficznego procesora AMD (CCP), będącego najprawdopodobniej częścią rdzeni Cortex A5 z procesorów Opteron wykorzystujących technologię ARM TrustZone. CCP zapewnia sprzętowe szyfrowanie i wyliczanie skrótów dla interfejsów jądra takich jak AES, AES CMAC, XTS-AES i SHA.

Rośnie szansa na zwiększenie popularności nowoczesnego systemu plików Btrfs, którego autorzy od niedawna pracują dla Facebooka. Wprowadzone poprawki pozwalają na eksportowanie informacji o systemie plików przez sysfs i dziedziczenie atrybutów po I-węzłach – ale przede wszystkim przynoszą tak potrzebny Btrfs wzrost wydajności. Pierwsze testy wskazują na poziom 6-7%.

Powody do zadowolenia mogą mieć też użytkownicy pamięci masowych flash: poprawki w przyjaznym dla flashowych pamięci systemie plików F2FS zwiększyły wydajność operacji zapisu i odczytu dla kilku typów obciążeń roboczych. To oczywiście niewiele, ale na horyzoncie są dalsze poprawki, nad którymi pracują ludzie Samsunga: w przyszłości F2FS zapewnić ma kompresję danych w tle, skalowanie partycji offline, deduplikację i operacje atomowe. Niewykluczone więc, że w przyszłości F2FS zastąpi w sprzęcie koreańskiego producenta powszechnie dziś używany FAT32 Microsoftu.

W dziedzinie grafiki warto odnotować przede wszystkim dodanie wsparcia dla najsilniejszych kart Nvidii: GeForce GTX 780 i Titan, do sterowników nouveau, oraz renderowania PRIME dla sterownika układów Tegra. Ciekawostką może być to, że po raz pierwszy Nvidia dostarczyła też ze swojej strony kod do nouveau, pozwalający na obsługę rdzeni Kepler w czipach Tegra K1. Złośliwcy powiedzą, że Nvidia nie ma tu nic do stracenia, bo Tegra K1 i tak była przestarzała w momencie debiutu, ale pierwszy krok uczynić najtrudniej. Sam Linus Torvalds skomentował to, pokazując zielonej drużynie palec. Tym razem był to kciuk.

Mniej się zmieniło dla użytkowników Radeonów: jedynie posiadacze kart z linii 85xx/86xx („Oland”) otrzymują z jądrem 3.14 wsparcie dla zunifikowanego dekodowania grafiki (UVD), które z powodu błędu w konfiguracji sterownika działało dotąd tylko na GPU Tahiti. Więcej ulepszeń za to w sterownikach Intela, które przynoszą obsługę DisplayPortu 1.2 w trybie High Bit Rate (transfer 17,3 Gb/s), oraz pełne wsparcie dla grafiki i dźwięku w procesorach Broadwell. VMware dostarczyło zaś wreszcie aktualizację kodu swojego sterownika wirtualnej karty graficznej SVGA2, która pozwala m.in. na wykorzystanie wszystkich zasobów systemu-gościa i przyspieszenie grafiki 3D.

Do wydania 3.14 trafiły też poprawki związane z zarządzaniem energią, w szczególności w intelowym sterowniku CPUfreq, dodające wsparcie dla CPU Boost/Turbo i zwiększające liczbę obsługiwanych architektur sprzętowych, a także pierwsza implementacja nowego planisty SCHED_DEADLINE, ulepszającego wsparcie dla przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.

Więcej informacji znajdziecie w wiadomości wysłanej przez Linusa Torvaldsa.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama