Linux 3.15 rozwiąże dokuczliwy problem z laptopami Samsunga

Strona główna Aktualności

O autorze

Problemy z UEFI nie były jedynymi, które doskwierały właścicielom laptopów Samsunga, chcących zainstalować na nich którąś z dystrybucji Linuksa. Prawie rok temu Dennis Jansen zgłosił w systemie śledzenia błędów linuksowego jądra całkiem ciekawą usterkę – po podłączeniu zasilacza do laptopa, system operacyjny znacząco spowalnia. Po odłączeniu zasilacza wszystko wraca do normy. „Znacząco” to zresztą za mało powiedziane: przeprowadzone przez odkrywcę problemu benchmarki pokazywały nawet trzykrotny spadek wydajności.

Początkowo podejrzewano, że takiemu zachowaniu winny jest błąd w tabeli kontrolera ACPI laptopów Samsunga. Wskutek niego przy podłączonym zasilaczu system operacyjny zachowywał się tak, jakby zasilacz był odłączony. Odłączenie zasilacza odwracało sytuację. Odczuwalnie pogarszało to komfort pracy przy podłączonym do zasilania laptopie, jako że system przekonany, że pracuje na baterii, obniżał częstotliwość procesora i jasność ekranu, by zaoszczędzić energię.

Kolejne wydania jądra Linuksa z ich łatkami dla ACPI problemu jednak nie rozwiązały – i dopiero w lutym tego roku udało się odkryć zaskakującą naturę błędu. Juan Manuel Cabo, odpowiadając w założonym w 2012 roku wątku dotyczącym zgłoszenia niewłaściwego zachowania ACPI przy ładowaniu/rozładowywaniu baterii w laptopach Series 9 Samsunga wyjaśnił, że wiele laptopów Samsunga ma problemy z wbudowanym kontrolerem. Próbuje on zgłaszać zdarzenia nawet wtedy, gdy komputer jest uśpiony. Jako że nie ma systemu operacyjnego, który by na nie odpowiedział, gromadzi je w buforze, a po przekroczeniu pewnej liczby takich zdarzeń, przestaje zgłaszać je dalej – a system operacyjny po włączeniu nie odpytuje o zdarzenia, skoro nie ma ich zgłaszanych.

Jedynym znanym, choć tymczasowym rozwiązaniem tego problemu było wyjęcie baterii i zresetowanie komputera za pomocą przycisku ukrytego w slocie baterii (po przeciwnej stronie gładzika). Po ponownym uśpieniu laptopa problem jednak wracał, więc w końcu Cabo przygotował niewielki programik, który pozwalał natychmiastowo usunąć skumulowane w kontrolerze zdarzenia (takimi zdarzeniami mogą nie tylko podłączenie zasilacza, ale też np. włączenie podświetlania klawiatury przez czujnik oświetlenia otoczenia).

Każdorazowe uruchamianie programiku Juana Cabo nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Proponowane alternatywy to wyłączenie generowania zdarzeń w trakcie uśpienia (tak jak robi to Windows), albo czyszczenie kolejki zdarzeń po obudzeniu systemu. Problem z samymi laptopami Samsunga (dotknięte nim są modele Series 5: NP530U3C, NP535U3C, NP530U3B, NP550P5C oraz Series 9 NP900X3F, NP900X4B, NP900X4C, NP900X4D i NP900X3C) rozwiązany będzie w jądrze 3.15 – przygotowano już łatkę odpowiadającą za kasowanie starych zdarzeń w kontrolerze ACPI tych maszyn.

Wygląda więc na to, że w tym roku samsungowe laptopy wreszcie zaczną być używalne na Linuksie. Niestety w takich sytuacjach rzadko kiedy można liczyć na pomoc producentów: „pingwin” na desktopach wciąż pozostaje niszowym systemem operacyjnym, którego problemy musi zwykle rozwiązywać sama społeczność.

© dobreprogramy
s