Linux 3.17 już dla wszystkich chętnych, zadowoli szczególnie konsolowych graczy

Strona główna Aktualności

O autorze

Linus Torvalds zamknął wczoraj prace nad Linuksem 3.17. Mimo że towarzysząca temu wiadomość na liście dyskusyjnej linux-kernel jest raczej oszczędna w słowach, to wydanie przynosi sporo zmian, przydatnych zarówno dla desktopowych użytkowników Linuksa, jak i tych, którzy wykorzystują go w sprzęcie wbudowanym, mobilnym i na serwerach. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi nowościami.

Jądro 3.17 to sporo istotnych zmian dla ludzi, którzy na Linuksie grają. Przede wszystkim sporo zmian wprowadzono w module HID, który w pełni obsługuje teraz pady Dualshock 3 (Sixaxis) od Sony, znane przede wszystkim z PS3. Dodano też wsparcie dla pada z Xboksa One, niestety jednak bez obsługi wibracji. Korzystający z otwartego sterownika Radeon DRM posiadacze nowych kart od AMD z serii R9 290 mogą się wreszcie cieszyć sprzętową akceleracją grafiki, podobno z zadowalającą wydajnością. Działa też zarządzanie energią na kolejnych procesorach graficznych. Sporo zmian pojawiło się też w sterowniku nouveau dla GeForce – ale wciąż do grania raczej nie ma sensu go stosować.

Dużo pracy wykonano w dziedzinie zarządzania energią i obsługi interfejsu ACPI. Aktualizacja przynosi wsparcie ACPI 5.1, ułatwiającego zarządzanie konfiguracjami urządzeń. Ulepszenia dotknęły też mechanizmu skalowania częstotliwości zegarów oraz hibernacji – dzięki wykorzystaniu skompresowanych drzew trie do przechowywania map pamięci znacznemu przyspieszeniu uległ proces wybudzania komputera.

Warto też wspomnieć o ulepszonym wsparciu dla tabletów graficznych Wacoma (są teraz traktowane jako normalne urządzenia HID, możliwe są połączenia po Bluetooth) i obsłudze sensora upadku w laptopach Toshiba – pozwala on na bezpieczne wyłączenie twardego dysku, jeśli akurat laptop spada na ziemię. Pojawiły się też w 3.17 sterowniki dla zintegrowanego dźwięku w intelowych czipach Braswell, czyli następców Bay Trail na rynku najtańszych PC. Zadowoleni mogą być też użytkownicy komputerków z tanimi czipsetami ARM, nowe jądro w pełni wspiera Rockchipa RK3288 i AllWinnera A23.

Profesjonaliści docenią w nowej wersji Linuksa wsparcie dla Xen EFI – można jądro to uruchamiać w domenie zerowej tego hiperwizora przez UEFI. Zaakceptowano sporo łatek dla hiperwizora KVM na procesorach x86, dodających m.in. zagnieżdżanie maszyn wirtualnych i optymalizacje dla starszych procesorów. Samsung dostarczył ulepszenia dla swojego przyjaznego dla pamięci flash NAND systemu plików F2FS, pojawiły się też kolejne łatki dla XFS – najwyraźniej autorzy tego systemu nie chcą ustąpić twórcom BTRFS w wyścigu do bycia następnym domyślnym linuksowym systemem plików. 3.17 to także debiut mechanizmu memfd, który pozwala na szybkie przekazywanie wiadomości po szynie KDBUS, czyli implementacji D-Bus bezpośrednio w jądrze. Samego KDBUS możemy się spodziewać w jądrze 3.19.

Prace nad jądrem 3.18 zaczną się niebawem, po zakończeniu tegorocznego LinuxCon EU. Można się spodziewać w nim m.in. wsparcia dla wykorzystywanego w niektórych dystrybucjach typu Live systemu plików OverlayFS, jak i sporych ulepszeń sterowników graficznych. Póki co, jeśli chcecie sprawdzić nowe jądro w Ubuntu, to gotowe obrazy można znaleźć w PPA – polecamy szczególnie jądra lowlatency.

© dobreprogramy
s