Linux 4.1 przyniósł wirtualizację grafiki i szyfrowanie domyślnego systemu plików

Strona główna Aktualności

O autorze

Linus Torvalds właśnie poinformował o dostępności Linuksa 4.1. Nowe jądro zrodziło się bez większych problemów, mimo że w czasie prac nad nim Linus miał krótkie wakacje. Nie jest też jądrem niosącym jakieś fundamentalne zmiany – a to dobra wiadomość, gdyż jest to wydanie LTS, o wydłużonym okresie wsparcia. Mimo tego warto przyjrzeć się bliżej nowościom, które zadebiutują najpewniej w przygotowywanych na jesień wydaniach linuksowych dystrybucji.

Jak zwykle ulepszone zostały otwarte sterowniki kart graficznych. Sterownik radeon dla kart AMD pozwala już na podłączanie monitorów 4K/5K dzięki wprowadzeniu obsługi mechanizmu Multi-Stream Transport (MST) dla złącza Display Port. Pozwoli to też na podłączanie nowych laptopów do stacji dokujących, wykorzystujących MST w konfiguracjach wielomonitorowych. Z kolei sterownik Nouveau dla kart Nvidii obsługuje już sprzętową akcelerację kart GTX 750 i GTX 750 Ti bez konieczności samodzielnej zabawy z niewolnym firmware.

Nowe jądro na pewno ucieszy użytkowników laptopów. Programiści Red Hata mówią o drastycznym wydłużeniu czasu pracy na baterii, w niektórych wypadkach o nawet o kilka godzin, głównie w związku z ulepszeniem sterowników Intela oraz podsystemu zarządzania energią. Ma to być szczególnie widoczne na najsłabszych urządzeniach z procesorami Atom (Bay Trail i Cherry Trail) oraz laptopach Toshiby. Z kolei użytkownicy laptopów Della będą mogli wreszcie skorzystać z dobrze działającego podświetlania klawiatury, za sprawą nowego sterownika dla ich maszyn. Wygląda też na to, że zmiany w skalowaniu częstotliwości pracy procesorów Intela przełożyły się na zwiększenie wydajności Atomów – w niektórych obciążeniach roboczych uzyskują one wyniki lepsze nawet o 20-30%.

Coraz bardziej dojrzewa koncepcja wirtualizacji grafiki, rozwijana w ramach projektu XenGT. Wraz z jądrem 4.1, hiperwizor Xen zyska możliwość udostępnienia zwirtualizowanym systemom zintegrowanej grafiki Intela (zarówno IntelHD jak i Iris). Dzięki temu oprogramowanie uruchomione w systemie-gościu (np. Photoshop w Windows) będzie mogło skorzystać z GPU hosta, zarówno do rysowania grafiki jak i obliczeń rozproszonych – i to z pełną jego szybkością. W przyszłości podobne możliwości ma zaoferować hiperwizor KVM, wspierane mają być też karty graficzne Nvidii i AMD.

Ostatnią ważną rzeczą w tej wersji jest dodanie do podstawowego linuksowego systemu plików EXT4 wsparcia dla szyfrowania. To efekt prac ludzi z Google, na czele z Tedem T'so, którzy poszukiwali sposobu na efektywne rozwiązanie problemu szyfrowania danych użytkownika w Androidzie M. Opracowane przez nich łatki trafić mają też do przyjaznego dla nośników flash NAND samsungowego systemu F2FS. Szyfrowanie jest kompletne, obejmuje nie tylko dane, ale też nazwy plików i linki symboliczne.

To oczywiście nie wyczerpuje zmian w 4.1 – z wersją to pojawiło się wsparcie dla zarządzania energią dla 64-bitowych procesorów ARM, znaczne zwiększenie wydajności software'owego RAID-a w trybie 5 i 6, pełna obsługa gamepada z konsoli Xbox One, lepsza generacja entropii dla procesorów AMD czy ulepszenia podsystemu dźwięku ALSA. Ciekawostką może też być to, że wraz z jądrem 4.1 rozpoczęły się czystki starego, długo niedotykanego kodu w assemblerze.

© dobreprogramy
s