reklama

Linux Mint 18 KDE to najbardziej dopracowana dystrybucja z Plasmą

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Zainteresowani dobrą dystrybucją Linuksa z KDE/Plasma nie mieli ostatnio łatwo. OpenSUSE dla wielu może być trudne do przełknięcia, najnowsza Mandriva LX 3.0, choć bardzo innowacyjna, miewa sporo problemów z instalacją i sprzętem, a te wszystkie pochodne Archa – no cóż, jak ktoś lubi żyć w konsoli… A co z Kubuntu, zapytacie? Ostatnie Kubuntu 16.04 okazało się bardzo niedopracowane, do takiego stopnia, że potrafiło się zawiesić po uruchomieniu narzędzia do instalacji sterowników karty graficznej, a środowisko Plasma zaliczało jedną awarię po drugiej. Na desktopy trafia jednak nowa odmiana Linux Minta 18 ze środowiskiem KDE, której trudno cokolwiek zarzucić – działa naprawdę świetnie.

Wykorzystujący swoje podstawowe środowisko graficzne Cinnamon wydanie Linux Minta 18 „Sarah” przyszło z końcem czerwca. Po ponad dwóch miesiącach dostajemy wersję ze środowiskiem Plasma, która jest warta szczególnego zainteresowania choćby ze względu na zapowiedziany okres wsparcia – poprawki, łatki i uaktualnienia będziemy dostawać do 2021 roku.

Mint 18 „Sarah” z KDE bazuje na Ubuntu 16.04 LTS, przynosząc nie tylko ulepszony pulpit i uaktualnione oprogramowanie, ale też nieco usprawnień w mechanizmach systemowych. Zacznijmy jednak od podstaw systemu: to Linux 4.4 i systemd 229. Zamiast starego narzędzia apt z czasów Linux Minta 3.1, będącego wygodnym skrótem do apt-get i pokrewnych poleceń, dostajemy nowego apta, wziętego prosto z Debiana, z odmienną, lepszą składnią. Przykładowo: do zainstalowania pakietu z repozytorium wystarczy teraz polecenie apt install, pokaże ono przy tym pasek postępu podczas instalacji.

Do systemu trafił demon thermald, potrafiący znacznie lepiej zarządzać obciążeniem procesora i obniżyć temperaturę jego pracy, a także domyślne wsparcie dla systemów plików Btrfs oraz exFAT. Menedżer aktualizacji pozwala teraz przeglądać i instalować aktualizacje kernela, niezależnie od normalnych aktualizacji, znacznie też lepiej wyjaśnia początkującym użytkownikom, jak działają poszczególne polityki aktualizacji.

Najważniejsza dla dystrybucji z KDE jest jednak sama Plasma. Tutaj dostajemy to środowisko w wersji 5.6, wraz z menedżerem sesji SDDM. Aktualizacje dostarczane są przez repozytorium PPA z Kubuntu. Musimy podkreślić – to obecnie najlepiej działająca, najstabilniejsza dystrybucja z Plasmą, jaką napotkaliśmy. Działa bezbłędnie zarówno na zintegrowanej grafice Intela, jak i kartami Nvidii (pod własnościowymi sterownikami). Nowości, jakie przynosi Plasma 5.6, zobaczyć możemy w poniższym wideo:

Warto wspomnieć, że deweloperzy Minta zdecydowali się nie przejmować specjalnie kwestiami „czystości” Wolnego Oprogramowania i w swoich repozytoriach umieścili sporo rzeczy, które Richardowi Stallmanowi by się nie spodobały. Tak więc bezpośrednio z menedżera oprogramowania zainstalujemy nie tylko niewolne sterowniki, ale też np. klienta Steam, klienta Spotify, klienta Dropboksa, komunikator Skype czy kultowego Minecrafta.

Nowego Minta 18 KDE najszybciej pobrać za pomocą BitTorrenta (plik .torrent), lista serwerów FTP znajduje się na blogu projektu. Zapraszamy do pobierania i instalowania – podzielcie się w komentarzach swoimi wrażeniami.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama