r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Linux Standard Base 3.2

Strona główna Aktualności

O autorze

Linux Foundation ogłosiła wydanie kolejnej wersji specyfikacji Linux Standard Base.

LSB 3.2 wprowadza nowe funkcje dla języków interpretowanych: Perla i Pythona. Dodano interfejsy dla drukowania oraz obsługę sterowników do drukarek przenośnych. Pojawiło się też testowe wsparcie dla libasound i xdg-utils. Moduły opcjonalne zostały zastąpione przez moduły testowe. Dodano kilka standardów z freedesktop.org, m.in. style menu i ikon. Qt4 stało się wymaganą częścią standardu, wycofano Qt3. Dodano wsparcie dla FreeType i XRender.

Projekt Linux Standard Base powstał w celu standaryzacji systemów linuksowych i zniwelowania różnic i zwiększenia kompatybilności pomiędzy dystrybucjami. Bazuje na POSIX, Single UNIX Specification i innych standardach. Dzięki LSB programiści mogą tworzyć przenośne aplikacje na Linuksa łatwiej i mniejszym kosztem. Projekt obejmuje także działania mające na celu przekonanie producentów oprogramowania do pisania pod Linuksa. Wytycznym LSB podporządkowano m.in. takie dystrybucje jak Debian, Mandriva, novellowskie, Red Hat, Ubuntu i Xandros. Z drugiej jednak strony projekt bywa krytykowany za nieuwzględnianie sugestii z zewnątrz. Dotyczy to szczególnie Debiana, który ma swój własny system pakietów i oficjalnie nie jest całkowicie zgodny z Linux Standard Base, aczkolwiek w praktyce taka zgodność jest osiągnięta dzięki odpowiednim pakietom.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.