r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Linux bez wsparcia dla starych kart graficznych

Strona główna Aktualności

Twórcy biblioteki Mesa 3D, zawierającej sterowniki dla większości kart graficznych dla Linuksa, BSD i Solarisa, zdecydowali o zaprzestaniu wsparcia dla starszych kart.

Decyzję podjęto z kilku powodów. Chyba najważniejszym było to, że karty, dla których sterowniki zawierała Mesa 3D są leciwe, i nie obsługują wielu funkcji będących w użyciu przez ostatnie ponad 12 lat. Ponadto odpowiedzialny za te karty kod był kłopotliwy podczas refactoringu kodu odpowiedzialnego za współczesne karty graficzne, miał też sporo błędów. W ten sposób z biblioteki usunięto obsługę chipsetów graficznych działających w oparciu o pierwszą wersję DRI: i810, Mach64, MGA (karty Matrox), r128 (karty takie jak ATI Rage Fury, XPERT 99 i XPERT 128), Savage, SiS (Crusty SiS), Tdfx (3dfx Voodoo) oraz Unichrome. Co ciekawe, niektóre dystrybucje, np. Fedora, nie zawierają sterowników DRI1 już od jakiegoś czasu.

Przy okazji usunięto także sterowniki linux-fbdev, gldirect i ICD. Usunięto także wsparcie dla systemu operacyjnego BeOS. Spowodowało to odchudzenie Mesy o ponad sto tysięcy linii kodu. Programiści będą więc teraz mieli więcej czasu na skupienie się na innych sterownikach zawartych w bibliotece.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.