Linux czy Windows na starym komputerze?

Strona główna Aktualności

O autorze

Laboratorium Microsoftu zajmujące się Linuksem i Open Source postanowiło obalić tezę, jakoby dystrybucje Linuksowe działały na starych komputerach lepiej niż produkty z Redmond.

Na przeciętnych komputerach sprzed paru lat specjaliści z Microsoftu próbowali instalować nowoczesne dystrybucje Linuksa: Red Hat Enterprise Linux, SUSE Pro 9.2, Mandrake 10, Linspire 4.5, Xandros Desktop 3.0, Fedora Core 3, Slackware 10.1 i Knoppix 3.7. Dla porównania, na tych samych komputerach instalowane były systemy Windows XP i 2003. We wszystkich przypadkach instalowano systemy w standardowych wersjach, nie dokonując żadnych zmian w stosunku do tego, co oferowały instalatory. Tak instalowane dystrybucje Linuksa nie charakteryzowały się, zdaniem specjalistów z Microsoftu, wyższą wydajnością niż Windows.

Podczas testu przyjęto błędne założenie, że użytkownik nie będzie dokonywał żadnych zmian w instalowanych systemach, a to właśnie w dużej swobodzie takich modyfikacji tkwi siła Linuksa. Istnieją dystrybucje dostosowane do pracy na słabszych komputerach, poza tym w większości przypadków nowe programy pod Linuksa pracują w starszych wersjach systemu, czego nie można powiedzieć o Windows. Ciekawe, jak wypadnie takie porównanie, gdy Microsoft wypuści Windowsa Vistę, o którym wiadomo, że do poprawnej pracy wymagał będzie procesora taktowanego zegarem minimum 3 GHz, 1 GB pamięci RAM, szybkiego dysku i nowoczesnej karty graficznej.

© dobreprogramy
s