Linux dla instytucji państwowej, finansów i wojska

Linux dla instytucji państwowej, finansów i wojska

06.03.2013 15:20

Aby system można było wdrożyć w instytucji finansowej, państwowej czy w wojsku, musi on spełniać szereg wymagań, głównie dotyczących bezpieczeństwa — w końcu w tych środowiskach nie brak danych, których utrata lub wyciek mogą mieć katastrofalne skutki.

Dystrybucja Linuksa może się o przyznanie takiego certyfikatu postarać. Dziś firma SUSE poinformowała o otrzymaniu Common Criteria EAL4 (Evaluation Assurance Level 4) z dodatkiem ALC_FLR.3 (EAL4+), honorowanego w 26 krajach (Polska do nich nie należy), które podpisały porozumienie Common Criteria Recognition, przez systemy z rodziny SUSE Linux w wersji 11. Szczegóły wymagań i dokumentację można znaleźć na stronie Common Criteria Portal, a mniej dociekliwym zapewne wystarczy informacja o tym, że SUSE Linux Enterprise 11, podobnie jak kilka poprzednich wersji, został uznany za system wystarczająco bezpieczny, aby podmioty komercyjne i instytucje państwowe mogą przy planowaniu swojej infrastruktury wybrać na przykład rozwiązania z SUSE Linux Enterprise Server na pokładzie. Oceniane jest nie tylko samo oprogramowanie, ale także proces jego tworzenia i utrzymywania.

Obraz

Oczywiście SUSE Linux nie jest jedynym z rodziny pingwinowatych, który otrzymał taki certyfikat. Na liście znajduje się między innymi także Red Hat Linux Enterprise, Oracle Enterprise Linux, Wind River Linux, japoński Miracle Linux (EAL1). Z listy zawierającej jeszcze na przykład systemy dla maszyn typu mainframe udało się wyłowić jeszcze OS X 10.6 (EAL3+) oraz systemy Microsoftu ­— w tym Windows Mobile (EAL4+).

Jednak jak pokazuje doświadczenie, nie wystarczy mieć system z certyfikatami, aby zadbać o bezpieczeństwo. W zeszłym roku na jaw wyszło, że Windows sterujący amerykańskimi dronkami złapał wirusa (prawdopodobnie robakiem zaraził się z przenośnego dysku z mapami). Siły obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych najadły się wstydu i przerzuciły na Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)