Linux i Open Source w biznesie

Strona główna Aktualności

O autorze

Linux na serwerach polskich firm dogonił już Windows. Najszybciej rośnie liczba wdrożeń Linuksa jak platformy dla aplikacji biznesowych. Warto się uczyć Linuksa - to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez Pentora, na zlecenie Stowarzyszenia Linux Profesjonalny oraz Koalicji na Rzecz Otwartych Standardów, a udostępnionych podczas III Kongresu Linuksa Profesjonalnego "Linux w biznesie", który odbył się w dniu dzisiejszym.

Według badania Pentora, system operacyjny Linux na stanowiskach roboczych wykorzystuje co czwarta firma, natomiast niemal 80 proc. wykorzystuje ten system na serwerach. Tym samym pod względem popularności Linux dogonił już system Windows, którego wykorzystanie deklaruje 83 proc. badanych. Firmy małe korzystają z rozwiązań typu Open Source nieco częściej niż duże, a ponadto znacznie częściej opierają krytyczne dla swojej działalności aplikacje serwerowe na rozwiązaniach Open Source.

Poza systemem operacyjnym Linux, najpopularniejsze oprogramowanie Open Source, to - na stanowiskach roboczych: przeglądarki WWW, pakiety biurowe i klienci poczty elektronicznej, na serwerach: bazy danych, serwery WWW, serwery poczty elektronicznej i firewall. Coraz częściej Open Source stanowi 100 proc. oprogramowania wykorzystywanego w firmach.

W stosunku do ubiegłorocznych badań na rynku serwerowych dystrybucji Linuksa widać sporo zmian. Aż o 17 procent wzrosła liczba wdrożeń Linuksa jako platformy dla aplikacji biznesowych (deklaruje to 34 proc. badanych). O 10 proc. wzrosła liczba wdrożeń Linuksa do zastosowań specjalizowanych typu firewall, serwery www, poczty czy proxy (deklaruje to 83 proc. badanych) oraz jako platforma dla baz danych (deklaruje to już 58 proc. badanych). Wykorzystanie Linuksa do obsługi usług sieciowych (deklaruje to 46 proc. badanych) i aplikacji biznesowych nie jest już domeną najmniejszych firm. Obecnie częściej wykorzystują w tym celu Linuksa największe firmy.

Podobnie jak w ubiegłym roku, najistotniejsze czynniki decydujące o migracji do Open Source to bezpieczeństwo i stabilność działania; niższe koszty zakupu wymienia tylko co trzeci badany. Jednak zdecydowana większość badanych przedstawicieli firm twierdzi, że koszty nabycia i wdrożenia rozwiązania Open Source w porównaniu do rozwiązań bazujących na kodzie zamkniętym są niższe lub znacząco niższe (tylko około 10% uważa, że mogą być większe).

Wyniki badania wskazują na ciągłą potrzebę szkoleń kadry IT w zakresie rozwiązań Open Source. Tylko połowa firm deklaruje, że kompetencje ich działów IT są wystarczające. Jednocześnie koszty szkoleń są często barierą w migracji do Linuksa, choć argument ten podnoszą przede wszystkim małe firmy. Pokazuje to, że w celu zwiększenia częstotliwości korzystania z rozwiązań Open Source warto podjąć działania edukacyjne skierowane właśnie do tej grupy. W tym roku badaniem objęto temat znaczenia otwartych standardów przy wyborze technologii informatycznych.

Badanie zostało zrealizowane w okresie 20.04.2007 - 04.05.2007, metodą ankietowania on-line, skierowanego do firm z listy 2000 Rzeczpospolitej i sektora finansowego, przy współpracy z tygodnikiem "Computerworld". Udział w badaniu był dobrowolny. Na ankiety odpowiedziało 237 podmiotów.

© dobreprogramy