Linux na nadgarstku: AsteroidOS ma nam oddać kontrolę nad smartzegarkami

Strona główna Aktualności

O autorze

Mimo całkiem zasadnej krytyki, smartzegarki zdołały znaleźć swoje miejsce na rynku, a nowe modele, coraz ładniejsze i sprawniejsze, zaczynają odbierać klientów producentom zegarków tradycyjnych. Wciąż jednak to „smart” w nazwie kategorii sprzętu wydaje się na wyrost – nawet urządzenia z systemem Android Wear nie są uniwersalnymi platformami komputerowymi. A gdyby zainstalować na nich jakiś ciekawszy system operacyjny? Zapraszamy do zapoznania się z AsteroidOS-em, całkowicie otwartym systemem, który będzie można zainstalować na smartzegarkach największych producentów.

AsteroidOS jest wolnym i otwartym systemem dla smartzegarków, inspirowanym takimi projektami dla smartfonów jak Sailfish, webOS czy Ubuntu Touch. Tu też sięgnięto po bibliotekę libhybris, będącą warstwa kompatybilności, dzięki której obok siebie można używać linuksowego i androidowego oprogramowania, w tym zamkniętych, własnościowych sterowników. Do tego dochodzi OpenEmbedded, będący kompletnym środowiskiem kompilowania aplikacji na wbudowanego Linuksa oraz Qt5, jedna z najlepszych platform software'owych do budowania oprogramowania z wizualnym interfejsem.

W ten sposób dostajemy możliwość uruchomienia na smartzegarku kompletnego linuksowego systemu, któremu będzie można zaufać, że nas nie podsłuchuje. Deweloperzy AsteroidOS-a podkreślają zresztą, że dla urządzeń ubieralnych prywatność jest szczególnie ważna, tak samo, jak sprawowanie nad nimi pełnej kontroli. Modularność tego systemu pozwoli zaś dostosować go do bardzo różnych scenariuszy, uruchamianie na nim dowolnego oprogramowania.

Póki co AsteroidOS działa wyłącznie na LG G Watch, ale w planach jest przeniesienie go na liczne inne smartzegarki, w tym Motorola Moto 360, Samsung Gear Live, Sony Smartwatch 3 i Asus ZenWatch. Do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo, ale społeczność pomysłem się zainteresowała, i sądząc po aktywności na GitHubie, raczej nie będzie to kolejny porzucony projekt.

Z dokumentacją nowego systemu możecie zapoznać się na jego wiki, warto też zapoznać się z całkiem zdroworozsądkowym zbiorem wytycznych dotyczących projektowania interfejsów. Być może gdyby producenci urządzeń ubieralnych też go przeczytali, ich własne oprogramowanie byłoby znacznie lepsze – gdyż jak zauważają autorzy, przez większość czasu użytkownik nie chce spędzić więcej niż 5 sekund patrząc na ekran smartzegarka.

© dobreprogramy