Linux od Google?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Google ostatnio wręcz zalewa nas nowościami, zarówno w wyszukiwarce, jak i oferując szereg przydatnych programów. Informowaliśmy między innymi o programie do katalogowania zdjęć Picasa, komunikatorze Google Talk i nowej wersji paska Google Toolbar. Teraz nadszedł czas na zapowiadany od jakiegoś czasu system operacyjny.

Znając politykę firmy, polegającą na popieraniu Wolnego Oprogramowania, można się było domyśleć, że tworzony przez nią OS będzie oparty o Linuksa, lub inny, tworzony na otwartych licencjach system. Przedstawiciele firmy potwierdzili plany stworzenia własnej dystrybucji i poinformowali, że będzie ona oparta o najpopularniejszą aktualnie (według serwisu DistroWatch.com) dystrybucję Linuksa - Ubuntu. Wstępnie zaproponowana nazwa to sklejenie nazw Google i Ubuntu, czyli Goobuntu.

Na razie nie podano żadnych dalszych szczegółów dotyczących systemu, jednak, jak można się domyślać, twórcy chcą stworzyć system konkurujący z rozwiązaniami Microsoftu także w kwestii łatwości użycia. Jak wiadomo, w tej dziedzinie Linuks jest nadal w tyle i zmienienie tego stanu rzeczy wymagać będzie sporego nakładu pracy. Brak jest także danych na temat planowanego sposobu dystrybucji systemu, być może warunkiem jego używania będzie klikanie na wyświetlane na ekranie reklamy?


Uaktualnienie

Jak podaje serwis Ars Technica, przedstawicielka Google, Sonya Borälv, zdementowała te pogłoski, twierdząc, że choć firma używa Ubuntu, to na dzień dzisiejszy nie ma planów na dystrybucje systemu poza firmą.

© dobreprogramy
s