Linux podbija hiszpańskie urzędy: zastąpi Windows na 40 tys. komputerów w regionie Estremadura

Strona główna Aktualności

O autorze

Zakrojone na wielką skalę próby wyjścia ze ekosystemu Microsoftu budzą duże zainteresowanie – i duże kontrowersje. Zdaniem oponentów takich działań, wyliczając oszczędności, jakie można osiągnąć wybierając wolne oprogramowanie, nie uwzględnia się kosztów szkoleń czy spadku produktywności, zaś głównym powodem takich migracji jest ideologia (tak, jakby ideologia była czymś, czego trzeba się wstydzić). A jednak mimo to kolejni próbują, twierdząc, że zaoszczędzą w ten sposób miliony.

To druga co do wielkości migracja z Windows na Linuksa (największą do tej pory była migracja Francuskiej Żandarmerii, 90 tys. komputerów). 18 kwietnia Theodomir Cayetano, dyrektor departamentu IT w rządzie hiszpańskiego autonomicznego regionu Estremadura, poinformował, że do końca tego roku wszystkie 40 tysięcy komputerów w tamtejszych urzędach będą działały pod kontrolą Linuksa.

Przygotowania do migracji zajęły około roku. Jesienią 2012 ukończono inwentaryzację całego sprzętu i oprogramowania używanego przez urzędników, określono finalne wymagania dla przygotowanej pod kątem migracji dystrybucji SysGobEx i przetestowano ją na 150 ministerialnych komputerach.

Podczas konferencji prasowej Cayetano poinformował, że przygotowana dystrybucja linuksowa zawiera opensource'owy system poczty dla organizacji i pakiet biurowy. Dodatkowo pozwala na łączenie się z medycznymi bazami danych i w połączeniu z kartą zdrowia umożliwia zarządzanie receptami. Wszystkie komputery działające pod kontrolą SysGobExu będą zarządzane zdalnie, z centralnego ośrodka.

Władze Estremadury twierdzą, że przejście na wolne oprogramowanie pozwoli na zbliżenie urzędów do obywateli poprzez realizację koncepcji e-administracji, uprości wewnętrzne procesy, zoptymalizuje techniczne zasoby, obniży koszty i zwiększy wydajność. Te oszczędności są niebagatelne – rocznie region autonomiczny zaoszczędzić ma 30 mln euro.

Nie pierwszy to sukces Linuksa w tym regionie na taką skalę. Trzy lata temu w podobny sposób przeprowadzono migrację w szkołach średnich i służbie zdrowia. Wówczas Windows zostało zastąpione miejscową dystrybucją Linuksa o nazwie Linex na 85 tysiącach komputerów. Dla agencji hiszpańskiego rządu Cenatic, zajmującej się promowaniem Open Source, wdrożenia te pozwalają na przedstawienie Hiszpanii jako wzorcowego kraju w zastosowaniu wolnego i otwartego oprogramowania.

© dobreprogramy
s