reklama

Linux prawie pełnoletni

Strona główna Aktualności

O autorze

Całkiem niedawno pisaliśmy o 25-leciu GNU, a tutaj kolejna interesująca rocznica. Mało kto odnotował, że w niedzielę minęło równo siedemnaście lat, od kiedy Linus Torvalds napisał na grupę comp.os.minix posta o tytule Free minix-like kernel sources for 386-AT de facto dając początek publicznemu życiu Linuksa. Fakt ten uczciła na swojej stronie głównej Encyclopedia Britanica, zabrakło jednak wzmianki na Wikipedii, wiele innych serwisów także przeoczyło to wydarzenie.

Życząc wszystkiego najlepszego można pokusić się o moment refleksji, 17 lat to bowiem szmat czasu. Z jednej strony projekt Linusa to oczywiście olbrzymi sukces - samo jądro, system, aplikacje i społeczności zgromadzone wokół idei to fantastyczny efekt, którego skali sam Linus ani nikt inny w 1991 roku raczej się nie spodziewał. Z drugiej jednak strony, to aż 17 lat rozwoju oprogramowania, które do tej pory nie może przebić się do powszechnej świadomości zwykłych użytkowników i zagościć na ich stacjach roboczych.

Wydaje się, że zdecydowanie więcej szczęścia w dotarciu do ludzi - nie licząc naturalnie olbrzymiej roli na rynku serwerów, z usług których większość z nas korzysta nie wiedząc nawet, że obsługuje je często właśnie Linux - system opierający się na jądrze spod znaku sympatycznego pingwinka zaczyna notować jako oprogramowanie wbudowane w różnego typu urządzenia, od komórek po telewizory. Podobnie jednak jak w przypadku serwerów, sukces to dość niewdzięczny - Linux odwala tam całą czarną robotę bez wyraźnego docenienia tej roli w publicznej świadomości, jak miałoby to miejsce gdyby każdy użytkownik uruchamiając często kilka razy dziennie komputer spoglądał na jego logo. I tego chyba należałoby solenizantowi życzyć najbardziej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić