reklama

Linux traci na rynku serwerów

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Eksperci z firmy analitycznej IDC zauważają, że migracje z Uniksa na system Linux znacząco zwolniły, zaś w statystykach instalacji sam Linux nie osiąga już takiej dynamiki wzrostu jak kiedyś, a nawet traci na tle reszty rynku. Również nowe serwery rzadziej są wyposażane w preinstalowany system Linux.

W ciągu poprzednich sześciu kwartałów na rynku amerykańskim trend przyrostu instalacji serwerów z systemem Linux odwrócił się i liczby te zaczęły spadać, by w 2006 roku osiągnąć ujemną wartość 4%. Dla przykładu w chwili premiery Windows Server 2003 coroczny przyrost instalacji Linuksa wynosił +53%. W tym samym czasie Windows notował stale dodatnie wartości, w 2006 roku na poziomie +4%, a wcześniej w związku z premierą Windows Server 2003 nawet ponad +20%.

Margaret Lewis z AMD zauważa też, że w 2000 roku co drugim systemem był Windows, do Uniksa i Novell Netware należało zaś po 17%, a do Linuksa - 10%. Teraz Windows zajmuje już 70%, Linux 20%, natomiast poniżej 10% plasuje się Unix. Netware to już szczątkowe ilości. Wniosek brzmi więc: pole do "łatwych" migracji Unix-Linux wyczerpało się, a pozostałe (najczęściej bardzo specjalistyczne i krytyczne) systemy Unix prawdopodobnie nie zostaną tak szybko zmigrowane.

Bill Hilf, główny menedżer w dziale Windows Server firmy Microsoft mówi natomiast o opiniach uzyskanych od partnerów i klientów. Pozwalają one sądzić, że Linux sprawdza się w wąskiej liczbie scenariuszy, głównie w przypadku wysokowydajnych komputerów. Nie jest on jednak postrzegany jako platforma do takich usług jak ERP, CRM, praca grupowa czy magazyn danych - dodał.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić