Linux w każdej rosyjskiej szkole do 2010 roku?

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsorcjum ARMADA złożone z grupy rosyjskich firm zajmujących się rozwijaniem i propagowaniem oprogramowania Open Source, wygrała państwowy kontrakt na przygotowanie i wprowadzenie zmodyfikowanej wersji Linuksa do szkół w Rosji. Całkowita wartość kontraktu sięga sumy 59,5 milionów rubli.

Pieniądze z wygranego przetargu będą przeznaczone na testowy etap programu odbywający się w trzech regionach Rosji (Permskim Kraju, Tatarstanie i obwodzie Tomskim), który posłuży wybraniu najlepszego z zaproponowanych przez konsorcjum rozwiązań. W ramach obszaru testowego w 50% szkół miejskich i 20% szkół wiejskich zostaną zainstalowane różne dystrybucje Linuksa.

Okres testowy potrwa prawdopodobnie do końca 2008 roku, a po jego zakończeniu zostanie wybrana jedna dystrybucja, która będzie następnie zainstalowana we wszystkich rosyjskich szkołach - o ile naturalnie etap testowy zakończy się sukcesem. Cały proces wdrażania ma się według planów zakończyć w 2010 roku.

Ta decyzja to zapewne dalszy ciąg wydarzeń zainicjowanych na początku jesieni, kiedy to świat obiegły informacje, że rosyjski Minister Komunikacji poinformował o ambitnych planach zainstalowania specjalnej wersji systemu operacyjnego Linux na wszystkich stanowiskach komputerowych w każdej szkole w Rosji do 2009 roku.

Przypomnijmy, że Microsoft nie pozostał bierny wobec zamiarów rosyjskich władz i już we wrześniu ogłosił, że cały sektor rosyjskiej edukacji będzie mógł zakupić system Windows XP i pakiet Office po cenie 3 dolary za stanowisko (w przypadku oprogramowania preinstalowanego na nowo zakupywanych komputerach). Jednakże jego wysiłki najwyraźniej okazały się niewystarczające do zmiany postanowienia władz Rosji.

Warto podkreślić, że jest to jedno z największych wdrożeń oprogramowania w Rosji w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Projekt jest niezwykle ważny z punktu widzenia firm dostarczających otwarte oprogramowanie bowiem ewentualna porażka może powstrzymać popularyzację nie tylko w rosyjskich szkołach ale i całej rosyjskiej administracji. Jednakże jeżeli projekt zakończy się pomyślnie, podobną drogą mogą pójść też inne rosyjskie instytucje publiczne.

© dobreprogramy