r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Linux zbyt rozbudowany dla Trzeciego Świata

Strona główna Aktualności

Uniwersytet MIT (Massachusetts Institute of Technology), a dokładnie działająca przy nim instytucja One Laptop Per Child (OLPC), pracuje nad projektem prostego komputera przenośnego. Ma być on sprzedawany w krajach Trzeciego Świata za cenę zbliżoną do 100 dolarów, a służyć ma głównie popularyzacji wiedzy wśród dzieci.

Tak niska cena ma być osiągnięta między innymi dzięki użyciu darmowego systemu operacyjnego - Linuksa. Niestety, wygląda na to, że system ten nie jest gotowy aby sprostać temu założeniu. Prezydent OLPC, Nicholas Negroponte, porównał Linuksa do bardzo grubej osoby, zużywającej większość energii na samo poruszanie się. Jest faktem, że standardowe instalacje popularnych dystrybucji nie grzeszą wydajnością, zwłaszcza, jeśli korzysta się z rozbudowanych środowisk graficznych takich jak KDE i Gnome. Można jednak skorzystać z mniej zasobożernych "okienek", lub nawet przygotować specjalną dystrybucję dostosowaną do możliwości sprzętu.

Projekt laptopa za 100 dolarów spotyka się z krytyką w branży, ostatnio Bill Gates zaproponował użycie wydajniejszych podzespołów i większych wyświetlaczy, co umożliwiłoby użycie Windowsa CE. Nieznane są dalsze losy projektu, bariera 100 dolarów zostanie przekroczona prawdopodobnie po 2008 roku.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   

Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłaś naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.