Linux zbyt rozbudowany dla Trzeciego Świata

Strona główna Aktualności

O autorze

Uniwersytet MIT (Massachusetts Institute of Technology), a dokładnie działająca przy nim instytucja One Laptop Per Child (OLPC), pracuje nad projektem prostego komputera przenośnego. Ma być on sprzedawany w krajach Trzeciego Świata za cenę zbliżoną do 100 dolarów, a służyć ma głównie popularyzacji wiedzy wśród dzieci.

Tak niska cena ma być osiągnięta między innymi dzięki użyciu darmowego systemu operacyjnego - Linuksa. Niestety, wygląda na to, że system ten nie jest gotowy aby sprostać temu założeniu. Prezydent OLPC, Nicholas Negroponte, porównał Linuksa do bardzo grubej osoby, zużywającej większość energii na samo poruszanie się. Jest faktem, że standardowe instalacje popularnych dystrybucji nie grzeszą wydajnością, zwłaszcza, jeśli korzysta się z rozbudowanych środowisk graficznych takich jak KDE i Gnome. Można jednak skorzystać z mniej zasobożernych "okienek", lub nawet przygotować specjalną dystrybucję dostosowaną do możliwości sprzętu.

Projekt laptopa za 100 dolarów spotyka się z krytyką w branży, ostatnio Bill Gates zaproponował użycie wydajniejszych podzespołów i większych wyświetlaczy, co umożliwiłoby użycie Windowsa CE. Nieznane są dalsze losy projektu, bariera 100 dolarów zostanie przekroczona prawdopodobnie po 2008 roku.

© dobreprogramy
s