LinuxBIOS prawie gotowy

Strona główna Aktualności

O autorze

LinuxBIOS

to projekt otwartej implementacji systemu BIOS, tworzonego przy aktywnym wsparciu firmy Google. Projekt osiągnął już taki stopień zaawansowania, że prawdopodobnie niedługo będzie dostępny dla zwykłych użytkowników.

Przed twórcami stoi jeszcze kilka drobnych problemów, takich jak niechęć do współpracy niektórych producentów chipsetów oraz brak wolnych zasobów ludzkich i sprzętowych, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo LinuxBIOS będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Aktualnie pozwala on tylko na uruchamianie Linuksa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, alby dostosować go do Windowsa czy GRUBa. Projekt był początkowo skupiony na urządzeniach typu embedded i klastrach, jednak szybko został rozszerzony także na serwery i zwykłe stacje robocze.

Jako dobry wskaźnik zaawansowania projektu można wskazać fakt, że to właśnie LinuxBIOS został wybrany dla laptopów z programu OLPC (One Laptop Per Child). LinuxBIOS oferuje w tym momencie wsparcie dla ponad 30 różnych chipsetów, szczególnie dobrze obsługiwane są platformy pod procesory AMD. Otwartym (dostępnym na licencji GPL) BIOS-em mogą zainteresować się osoby, które z różnych względów odchodzą od rozwiązań z zamkniętym kodem lub chcą mieć pewność, że ich maszyny nie posiadają wbudowanych funkcji typu DRM.

© dobreprogramy
s