List Microsoftu do klientów Windows - co dalej?

Strona główna Aktualności

O autorze

Ponad miliard komputerów na świecie pracuje dzisiaj pod kontrolą systemu Windows - i za to Microsoft dziękuje na początku listu otwartego, jaki Bill Veghte, Senior Vice President wystosował do użytkowników. Zbliżając się do znaczącej daty 30 czerwca 2008, kiedy zakończona zostanie sprzedaż detaliczna i dystrybucja do partnerów OEM systemu Windows XP, Microsoft informuje o skutkach tej decyzji oraz planach na najbliższe lata.

Zakończenie sprzedaży Windows XP przypada na 30 czerwca. Po tym terminie Microsoft przestanie dostarczać partnerom paczki z systemem, podobnie zamknięty zostanie kanał sprzedaży OEM. Firma przypomina jednak, że takie rozwiązanie nie zamyka drogi do użytkowania Windows XP na nowych komputerach - wystarczy zakupić Windows Vista w edycjach Business lub Ultimate, które posiadają prawo do downgrade'u do Windows XP Professional. Sprzedaż Windows XP Home i Starter będzie też kontynuowana wraz ze specjalnymi, niskobudżetowymi notebookami.

Co ze wsparciem technicznym i aktualizacjami zabezpieczeń? Również tutaj nic się nie zmieni. Jeszcze ponad rok temu Microsoft wydłużył okres wsparcia technicznego do 2014 roku. Przez blisko sześć następnych lat Windows XP pozostanie więc bezpieczny.

Microsoft w liście dzieli się też informacjami na temat Windows Vista. Firma chwali się, że system obsługuje już ponad 77 tysięcy urządzeń i 98 z listy Top 100 aplikacji na świecie. Filtr antyphishingowy Internet Explorera blokuje natomiast ponad milion szkodliwych stron tygodniowo. Vista to jednak nie wszystko. Microsoft zapowiada wydanie kolejnego systemu z rodziny Windows - na razie oznaczonego kodowo jako "7". W liście oficjalnie podano, że jego premiery należy oczekiwać około trzy lata po premierze Windows Vista. Termin ten przypada zatem na styczeń 2010. Nowy system będzie zbudowany na fundamentach Windows Vista - nie będzie żadnych spektakularnych zmian w jądrze.

© dobreprogramy