List do Telekomunikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Niezależni operatorzy oraz kilka najpopularniejszych portali internetowych na mocy ustalonego w marcu 2004 roku porozumienia wystosowali list otwarty do Prezesa Telekomunikacji Polskiej S.A., w którym zwracają się oto by mógł powstać konkurencyjny rynek dostępu do Internetu oraz o równe traktowanie podmiotów internetowych.

Jak wynika z obserwacji, rynkowa cena dostępu do zasobów światowej sieci oscyluje pomiędzy 60-80 Euro za 1 Mbps miesięcznie. W przypadku Telekomunikacji jest to przeszło 400 Euro (!) za 1Mbps i to tylko ze swoją siecią. Opłata ta pobierana za ruch dotyczy właściwie ruchu jaki jest tworzony przez odbiorców końcowych TP S.A. Dotyczy on osób korzystających m.in. z dostępu wdzwanianego, bądź też z Neostrady czy SDI, czyli co oczywiste - usług będących przedmiotem faktycznego monopolu TP S.A.

Klienci tych usług w znacznej mierze korzystają z zasobów, jakie znajdują się w sieciach operatorów niezależnych. Taki stan rzeczy przyczynia się do tego, iż o wiele więcej ruchu pobieranego jest przez sieć TP S.A. z sieci operatorów niezależnych. Tutaj następuje pewien paradoks w postaci stałego wzrostu opłat przez operatorów na rzecz monopolisty, zamiast ich obniżania, wynikający ze wzrostu liczby klientów końcowych Telekomunikacji Polskiej.

List zawiera postulaty o jak najszybsze wprowadzenie przez Telekomunikację Polską S.A. zrozumiałych zasad polityki peeringowej, dzięki czemu bedzie możliwość zaistnienia konkurencji pomiędzy operatorami krajowymi i co chyba najważniejsze, zrównanie cen dostępu do Internetu w Polsce z cenami na świecie.

© dobreprogramy
s