List otwarty Intela w związku z ograniczoną dostępnością procesorów

List otwarty Intela w związku z ograniczoną dostępnością procesorów

Bob Swan. Źródło: Intel
Bob Swan. Źródło: Intel
Piotr Urbaniak
29.09.2018 19:24

Sytuacja w obozie „niebieskich” zaczyna robić się coraz poważniejsza. Niedostatek procesorów w sklepach przekłada się bezpośrednio na wzrost ich cen, a konkurencyjne AMD sukcesywnie, choć powoli pnie się ku górze. Nic więc dziwnego, że głos w sprawie postanowił zabrać Bob Swan, dyrektor finansowy i tymczasowy dyrektor generalny firmy z Santa Clara. W otwartym liście przedstawiciel tłumaczy źródła problemów i rzeczowo deklaruje ich rozwiązanie.

Winę za niedobór procesorów Swan zrzuca na barki ogromnego popytu na komputery osobiste, który – jego zdaniem – przerósł oczekiwania analityków. Jak twierdzi, w tym roku po raz pierwszy od sześciu lat drugi kwartał przyniósł nie spadek, lecz wzrost zainteresowania pecetami, co jest pierwszą tego typu sytuacją od 2011 r. Przy czym chodzi tu nie tylko o segment konsumencki, w tym na przykład graczy, ale także zastosowania komercyjne. Ponoć w ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku centra przetwarzania danych Intela wzrosły o 25 proc., a przychody z chmury o 43 proc. To oczywiście także zwiększyło zapotrzebowanie na procesory.

Tymczasem fabryki wytwarzające układy nie były na to gotowe. CFO ma jednak nadzieję, że priorytetowe potraktowanie wysokowydajnych chipów Core oraz Xeon pozwoli utrzymać ogłoszoną w lipcu prognozę przychodów, która zakładała wynik o 4,5 mld dol. wyższy niż w styczniu. Innymi słowy: wyprodukowanych zostanie tyle układów, ile „niebiescy” sobie zaplanowali.

Co jednak najistotniejsze, korporacja dysponuje sprecyzowanym planem naprawczym. I tak, fabryki w Oregonie, Arizonie, Irlandii i Izraelu, które produkują rdzenie w technologii 14 nm, mają otrzymać dofinansowanie w wysokości 1 mld dol. / każda. Idąc dalej, rzekomo już w przyszłym roku, 2019, rozpocznie się masowa produkcja procesorów w procesie litograficznym klasy 10 nm. Swan zapewnia, że uzysk z wafla krzemowego stale wzrasta. Wreszcie, Intel obiecuje zacieśnienie współpracy z partnerami handlowymi tak, aby każdy podmiot mimo wszystko otrzymał niezbędną porcję sprzętu. Pytanie: ile z tych zapowiedzi okaże się prawdą?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)