List polecony wyślesz z komputera, Poczta Polska nie chce dzielić się rynkiem

Strona główna Aktualności

O autorze

Poczta Polska, operator świadczący pocztowe usługi powszechne, powoli pracuje nad rozwijaniem swojej platformy Envelo, która ma połączyć świat listów papierowych z komunikacją cyfrową. Najnowszym planowanym dodatkiem jest możliwość wysłania listu poleconego z zacisza własnego biura.

W Polsce rocznie wysyła się około 400 milionów listów poleconych. Możliwość wysłania ich przez Internet ułatwi życie przede wszystkim firmom i instytucjom, które wysyłają duże ilości przesyłek rejestrowanych. Na Envelo list polecony będzie nosił nazwę neolist rejestrowany i będzie go mógł wysłać każdy zarejestrowany klient Envelo, opcjonalnie zamawiając także potwierdzenie odbioru. List w postaci papierowej i w kopercie zostanie dostarczony do adresata przez listonosza, zaś potwierdzenie odbioru przesyłki będzie można zamówić w pliku PDF (wliczone w koszt nadania przesyłki) lub na papierowej „żółtej karteczce”.

Na neolist rejestrowany przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Na razie na Envelo wprowadzone zostały neoznaczki, czyli znaczki, które możemy samodzielnie wydrukować na kopercie, na listy polecone.

Dalszy rozwój usług pocztowych w naszym kraju stoi pod znakiem zapytania. Trwają przygotowania do konkursu, który wyłoni następnego operatora, świadczącego usługi powszechne na lata 2016-2025. Zgodnie z art. 71 ustawy Prawo pocztowe do konkursu może przystąpić operator pocztowy, który prowadzi działalność na podstawie wpisu do rejestru, ma płynność finansową i odpowiednie zaplecze techniczne (sieć placówek, centra rozdzielcze, środki transportu), by takie usługi świadczyć.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował stanowiska operatorów w sprawie proponowanego kształtu usługi powszechnej. Niezależne firmy chcą dostępu do rynku pocztowego na podobnych zasadach, co umożliwiłoby im konkurencję, zaś Poczta Polska chce zatrzymać stanowisko na kolejnych 10 lat i już zapowiedziała, że przystąpi do przetargu. Jeszcze kilka lat temu była to jedyna firma, zdolna sprostać wymaganiom, jakie stawia się operatorowi świadczącemu usługę powszechną.

Jednak po tym, jak Polska Grupa Pocztowa wygrała przetarg na obsługę sądów, a inPost zaczął współpracować z KRUS-em, obraz zaczął się zmieniać. Niezależni operatorzy chętnie przyłączyliby się do świadczenia usługi powszechnej, podobnie jak budujący jedną sieć operatorzy telekomunikacyjny… jednak Prawo pocztowe tego nie przewiduje.

Coraz częściej mówi się też o prywatyzacji Poczty Polskiej. Wiceminister administracji i cyfryzacji powiedziała, że jeśli przedsiębiorstwo zostanie odpowiednio przygotowane, może bez przeszkód wejść na giełdę.

© dobreprogramy
s