Trwa konkurs "Ogól naczelnego", w którym codziennie możecie wygrać najnowsze maszynki systemowe Hydro Connect 5 marki Wilkinson Sword.

Więcej informacji
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Programy użytkowe, czy musimy zapychać nimi system?

Dzisiaj podczas szkolenia do przystąpienia do egzaminu na certyfikat ECDL padły dwa stwierdzenia dotyczące właśnie programów użytkowych i które chciałbym tutaj omówić, może to pomóc niektórym użytkownikom.

1. "Pomyślcie czy jest sens wgrywać dodatkowe programy użytkowe skoro nowe systemy Windows jak np. Vista czy 7 już te programy zawierają..."

2. "Warto zauważyć teraz, że niektóre narzędzia użytkowe, głównie z kategorii oprogramowania biurowego są udostępniane przez niektóre strony www, więc i dzięki temu nie trzeba zapychać systemu dodatkowymi programami..."

Są to właśnie te dwa stwierdzenia, które chcę omówić. Z pierwszym się nie zgadzam, z drugim po części tak.

Zacznijmy od pierwszego. Fakt, wraz z systemem instalowane są różnego rodzaju programy, o których można ładnie powiedzieć, że jest to program do obróbki grafiki, odtwarzacz wideo czy edytor tekstu. Niestety na ładnym opisaniu się kończy. Weźmy pod lupę np. program do obróbki wideo (wszystkim zapewne znany Windows Movie Maker) czy program graficzny (tak samo znany Paint). Jak dla mnie te programy są wręcz zbędne, weźmy np. takiego Painta. Praktycznie zerowa możliwość retuszu fotografii, (co w obecnych czasach jest dość popularne), brak jakichkolwiek efektów dla tekstu, można by tego wymieniać i nie chcę tutaj zmuszać kogokolwiek do zakupu dość drogiego Photoshopa, ale chociażby pierwszy z brzegu darmowy Gimp. Podobnie "WMM" nie posiada żadnych szczególnych efektów pozwalających zmontować ciekawy film, bo chyba nikt mi nie powie, że np. posiada masę ciekawych przejść, które w filmie wyglądają po prostu koszmarnie. W skrócie chciałbym napisać, że Windows może i oferuje wiele programów jednak są one bardziej do zabawy niż do rzeczy, do których są przeznaczone. Więc każdy użytkownik, któremu potrzebna jest aplikacja czy do obróbki grafiki, montażu filmów, edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, odtwarzacz muzyki czy wideo, pobierze darmowy z internetu (lub zakupi) coś o większych możliwościach. Dlatego jak dla programów, które udostępnia Windows mogłoby w ogolę nie być.

Teraz przejdźmy do stwierdzenia drugiego. Warto zaznaczyć, że narzędzia udostępniane na stronach www są o niebo lepsze niż te instalowane wraz z Windowsem. Biorąc na pierwszy ogień edytor grafiki Picassa czy programy biurowe udostępniane przez google. Przyznaję jest do dobre rozwiązanie dla osób ceniących czas, ludzi posiadających słabsze komputery gdzie minimalizują ilość aplikacji, aby komputer chodził w miarę przyzwoicie czy (i tutaj skłaniam się najbardziej) użytkowników netbooków.

Pominąłem jeszcze wiele rzeczy takich jak np. przeglądarki internetowe czy klienty pocztowe jednak podsumowując każdy, kto musi korzystać z któregoś z programów użytkowych czy to klient poczty, czy edytor tekstu czy odtwarzacz muzyki (w miarę możliwości swojego komputera) pobierze taki, który sprosta jego oczekiwaniom a wątpliwe jest to, że skorzysta z tych oferowanych np. przez system Windows. Podejrzewam, że wiele osób może mnie skrytykować jednak liczę się z Tym, wyraziłem tylko swoje zdanie o sprawach, z którymi się nie do końca zgadzam, bo jak dla mnie jest to jak by to ująć wprowadzanie niektórych osób w błąd.

Pozdrawiam:)
 

Komentarze

0 nowych
  #1 18.09.2010 18:55

Poza narzędziami dostępnymi w sieci, dużą popularnością cieszą się aplikacje typu portable: można je przenosić na pendrivie, używać na każdym komputerze bez potrzeby instalacji.

Litera   3 #2 19.09.2010 13:39

Po Twoim komentarzu stwierdzam że nie napisałem o jednej z ważniejszych rzeczy w tym temacie ;)

oprych   14 #3 20.09.2010 13:49

@Litera
Ale to oprogramowanie dodatkowe jest przydatne dla początkujących użytkowników. Mają w gotowym systemie programy spełniające PODSTAWOWE funkcję - ktoś będzie potrzebował czegoś więcej, to samodzielnie poszuka.
Ale na dzień dobry takie coś się przydaje.
Przypominają mi się zarzuty wobec Microsoftu, że do swojego systemu dodaje o zgrozo własną przeglądarkę :P

Jaahquubel_   13 #4 20.09.2010 16:45

Paint nie jest taki zły. Jest dobry w tym, do czego został stworzony, czyli do prostych rysunków. Złe jest to, że nie ma (?) w Win na starcie czegoś do obróbki zdjęć.

przemor25   14 #5 20.09.2010 19:14

Proste programy użytkowe muszą być w Windowsie. Nie każdy potrzebuje profesjonalnego programu do malowania, nagrywania płyt, tworzenia zrzutów ekranu, tworzenia notatek itd...

empirewar   2 #6 20.09.2010 21:20

Domyślne programy użytkowe w systemach Windows są przydatne. WordPad pozwala na napisanie podania, Paint umożliwi stworzenie prostej grafiki. Ktoś zrobi przy użyciu Windows Movie Makera film z wakacyjnych zdjęć, który nagra domyślnym kreatorem. Czego chcieć więcej? Jeśli uznam że program nie zadowala moich potrzeb to poszukam innego.
Wyliczając można popaść ze skrajności w skrajność.

parasite85   8 #7 20.09.2010 22:52

Odkąd mam Windows 7 (mniej więcej 1,5 roku) nie korzystam z Winampa, od jakiegoś pół roku nawet przestałem używać AllPlayer'a - teraz dorzucam tylko odpowiednie kodeki i Windows Media Player jest idealnym odtwarzaczem. Z Painta kiedyś dość często używałem do wycinania zdjęć - to mi wystarczało i nie musiałem nic więcej instalować. Bardzo lubię i poszukuję aplikacji portable - nie zaśmiecają systemu, można używać wszędzie....zwłaszcza programy typu CCleaner powinny być portable.

hiropter   11 #8 21.09.2010 08:21

Internetowe aplikacje, też zużywają zasoby komputera, bo przecież większość z nich napisana jest w JavaScrip'cie i wszystkie operacje wykonywane są przez nasz komputer, a dokładniej silnik przeglądarki internetowej. Drugi minus używania aplikacji internetowych, to fakt iż do działania wymagają one (w większości przypadków) stałego dostępu do internetu, a te które nie wymagają instalują zazwyczaj jakiś dodatek/bibliotekę umożliwiającą im działanie w trybie offline - i tak koło się zamyka.

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.