Londyńska giełda porzuci platformę Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Według nieoficjalnych informacji Xavier Rolet, nowy dyrektor wykonawczy Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych (LSE) rozważa porzucenie platformy komputerowej opartej o oprogramowanie Microsoftu i Accenture.

Xavier Rolet dokonał rewizji kosztów i postanowił je ograniczyć. W tym celu planuje zrezygnować z platformy transakcyjnej TradElect oraz zredukować zatrudnienie, także w dziale IT. TradElect była stworzoną przez Microsoft i Accenture mieszanką oprogramowania napisanego w C# oraz innych aplikacji .NET. Działa na Windows Server 2003 oraz SQL Server 2000. Warstwę sprzętową stanową serwery HP ProLiant oraz infrastruktura sieciowa oparta o rozwiązania firmy Cisco. TradElect miała być niezawodna i szybka, miała odpowiadać na zapytania w czasie poniżej 10 milisekund a więc prawie w czasie rzeczywistym.

Niestety wydajność rozwiązania opartego o oprogramowanie Microsoftu i Accenture okazała się daleko poniżej oczekiwań. Konkurencyjna platforma MarketPrizm firmy Chi-X, oparta na Linuksie, działała znacznie wydajniej. Na domiar złego we wrześniu 2008 roku miała miejsce trwającą 7 godzin awaria co oczywiście poskutkowało dużymi stratami dla LSE. Co prawda giełda zaprzeczyła, że winna była platforma TradElect, ale nie podała żadnego innego wyjaśnienia a wiele nieoficjalnych źródeł podało informację o winie po stronie rozwiązania Microsoftu.

Obecnie nie wiadomo na jaką platformę miałaby przejść LSE i czy będzie ona oparta na Linuksie. Co ciekawe, kilka dni temu urząd regulacyjny Financial Services Authority zezwolił LSE na wykorzystanie platformy Baikal, która służy do obsługi transakcji anonimowych. Chęć jej wykorzystania ogłosiła w ubiegłym roku poprzednia dyrektor londyńskiej giełdy, Clara Furse. Problem w tym, że Baikal miał współpracować z TradElect. Jest więc kilka możliwości. Baikal może zostać dostosowany do nowej platformy. Możliwe też, że nowa platforma będzie potrafiła go zastąpić. Ewentualnie rozwiązanie duetu Accenture-Microsoft będzie działać jeszcze przez pewien czas. Czekamy więc na finalną, oficjalną decyzję Xaviera Roleta.

© dobreprogramy

Komentarze