Szkoła Nowych Technologii, czyli wykłady Microsoftu w szkołach ponadgimnazjalnych

Jakiś czas temu w moim liceum odbyło się pierwsze z dwóch spotkań projektu Szkoła Nowych Technologii. Może od początku...

Jakiś czas temu dowiedziałem się, że moja klasa zapisana została do projektu organizowanego przez Microsoft. Podobno mieliśmy otrzymać też oprogramowania Microsoftu za darmo. Pierwsze o czym pomyślałem to MS Office. To rzeczywiście byłoby bardzo przydatne. Na spotkaniach mielibyśmy mieć wykłady prowadzone przez pracowników Microsoft Polska.
Pewnego pięknego dnia w końcu doczekałem się na powyższe spotkanie. Trwało ono mniej więcej 2 godziny. Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy zaraz po wejściu do sali było to, że "wykładowcami" byli STAŻYŚCI z Microsoft Polska. No nic, zobaczymy co będzie dalej.
Oto poruszone zagadnienia:

HTML 5

Przez całą godzinę nie robiliśmy nic innego oprócz oglądania przykładowych stron napisanych w HTML 5. Ja jednak liczyłem na coś więcej. Chyba ciekawsze byłoby poznanie różnic w kodzie w porównaniu do HTML4/XHTML1.1. Co ciekawe, "wykładowca" jako przeglądarki używał Firefoxa oraz Chrome. Wydaje mi się, że dzięki temu mógł lepiej przykuć uwagę słuchających, którzy sami korzystają z tych programów w domu. Nie obyło się jednak bez, powiedzmy, reklamy Internet Explorera 9. Stażysta uruchomiał na poszczególnych przeglądarkach (Firefox, Chrome, Internet Explorer) test wydajności, który polegał na tym, że ekran zamieniał się w akwarium, po którym pływało kilkaset rybek (ich ilość można było zmieniać). Firefox i Chrome dawały wynik ok. 10 kl/s, a IE 9 utrzymywało poziom 50kl/s (około). Wyjaśniono nam, że jest to wynik obsługi akceleracji sprzętowej przez Internet Explorer 9, czego konkurencyjne przeglądarki nie posiadają. Nie powiem, robiło to pewne wrażenie, ale biorąc pod uwagę, że test został przygotowany przez Microsoft, trudno, aby ich program znalazł się poza najwyższym miejscem na podium.
Ja sam nie mam nic przeciwko przeglądarce Microsoftu i polecam blog Polubić IE autorstwa margo.net.

Usługi Live, czyli chmura

Ta część była zdecydowanie naj.. nudniejsza. Przez całą godzinę stażystka (tak, nastąpiła zmiana wykładowcy) opowiadała o programach wchodzących w skład pakietu Windows Live oraz na temat dysku internetowego Microsoftu - SkyDrive. W zasadzie to drugie było dosyć ciekawe, sam osobiście nie widziałem nigdy internetowej, darmowej wersji Office'a - jakoś mnie to wcześniej nie interesowało. Na tym ciekawe rzeczy się skończyły i mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób zmienić motyw w Live Messenger - nie wiem czy uważali nas za, lekko mówiąc, zacofanych, czy może nie mieli nic do pokazywania, ale to już chyba drobna przesada. Wg mnie wystarczyło powiedzieć, że istnieje pakiet programów Live bez konieczności omawiania takich rzeczy jak obsługa skrzynki mailowej z tego pakietu. Ta część prezentacji na prawdę mnie zawiodła.

Tak jak pisałem na początku, mieliśmy otrzymać oprogramowanie od Microsoftu i rzeczywiście, dostaliśmy Visual Studio 2010 Professional. Dla mnie jest to zupełnie nie potrzebne, bo nie potrafię tego używać (tak jak chyba każda osoba będąca na prezentacji), ale zawsze jest to miły gest ze strony Microsoftu (w celu powiększenia ilości aplikacji w sklepie z aplikacjami Windows Phone). Skoro dali Visual Studio (które nie jest przecież tanie) mogli pokazać jakieś podstawy lub powiedzieć na ten temat cokolwiek - może na następnym wykładzie nadrobią (liczę na to).

Sama prezentacja odbywała się na laptopach przyniesionych przez stażystów. Wyświetlana była za pomocą projektora szkolnego. Na szkoleniu obecny był też nauczyciel informatyki, który razem z dyrektorem szkoły otrzyma na koniec dyplom uczestnictwa.

Pozostaje czekać na drugą część wykładów, który również opiszę (jeśli będzie zainteresowanie).

Informacje o projekcie Szkoła Nowych Technologii dostępne są na stronie: http://www.microsoft.com/poland/edukacja/szkoly/szkolanowychtechnologii/default.aspx