Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Bridge Linux: Instalacja – część I

Niniejszy tekst jest kontynuacją wpisu: Bridge Linux: Instalacja – wprowadzenie

Program instalacyjny

Interfejs instalatora Bridge'a zbudowano w oparciu o curses i dlatego, wszystkimi czynnościami instalacyjnymi zarządza się za pomocą klawiatury. „Przyciski” okien dialogowych przełączamy klawiszami kierunkowymi [w prawo] / [w lewo] lub klawiszem [Tab] i zatwierdzamy klawiszem [Enter]; natomiast, pomiędzy wyświetlanymi w tych oknach opcjami, poruszamy się za pomocą klawiszy [w górę] / [w dół]. Zdarzą się również i takie sytuacje, kiedy niezbędne będzie użycie innych klawiszy, ale jest to, chyba, bardziej niż oczywiste.

Instalacja właściwa

Skoro znamy już sposób działania programu instalacyjnego, możemy przystąpić do konkretów.

Poszczególne etapy procesu instalacyjnego należy wykonywać według kolejności, w jakiej są wyświetlone. Niezastosowanie się do tego warunku, może – w najlepszym razie – skutkować pominięciem któregoś z fragmentów instalacji, a w najgorszym – niezainstalowaniem systemu.

1. Set date and time (ustawienie daty i czasu)

Ustawiamy tu strefę czasową, w jakiej znajduje się komputer, a także – bieżącą datę i czas.

Po zatwierdzeniu wyboru pierwszej opcji z głównego menu, ujrzymy takie okienko:

Wybieramy, zalecaną i domyślnie zaznaczoną, opcję UTC (szczerze przyznam, że nigdy nie zastanawiałem się, w jakich sytuacjach używa się localtime; nigdy jakoś nie było ani okazji, ani potrzeby, by to zgłębiać) i przechodzimy, kolejno, do następujących okienek:

Określamy tu, najpierw, region świata, a następnie, strefę czasową, które odpowiadają miejscu położenia komputera. Dla Polski będzie to, odpowiednio: "Europe" – w pierwszym okienku oraz "Warsaw" – w drugim.

WSKAZÓWKA: W przypadku wyboru strefy czasowej, można użyć klawisza [End] (skok do ostatniej pozycji na liście), a następnie, kilkakrotnie naciskając klawisz kierunkowy [w górę], przenieść zaznaczenie do pozycji "Warsaw".

Na koniec, sprawdzamy i – jeśli to konieczne – ustawiamy właściwą datę i/lub czas:

Powyższe okienka obsługuje się przy pomocy klawisza [Tab], który przełącza poszczególne ich elementy oraz klawiszy kierunkowych [w górę] / [w dół] – zmieniających, odpowiednio, wartości określonych ustawień.

Po zakończeniu tych czynności, instalator, automatycznie, powróci do głównego menu.

cdn...

PS. Kolejna część wpisu: Bridge Linux: Instalacja – część II 

linux porady

Komentarze

0 nowych
Nazir50   4 #1 06.05.2012 05:22

A co to za badziew z epoki MS DOS. :)

Ludvick   8 #2 07.05.2012 06:59

@Nazir50

Cóż to za badziewny wpis w stylu ucznia podstawówki (jedno krótkie zdanie i dwa błędy: zdania nie zaczyna się od "A"; zdanie pytające kończy się znakiem zapytania, a nie kropką)?

  #3 10.05.2012 17:07

@Ludvick
Pomijając już poziom merytoryczny zdania Nazira50 - tak - zdania można zaczyanać od "a".
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10767 :P

Ludvick   8 #4 10.05.2012 18:56

@tomek_tomek_tomek

Dzięki za komentarz i link z wartościową treścią.

  #5 21.05.2012 09:41

Czyli jak zwykle czlowiek z wiadomej firmy lub firmy wspolpracujacej zwany blizej jako NAZIR zblaznil sie do potegi. Nie pierwsza i zapewne nie ostatnia jego blazenada no ale coz.

Co do manuala na pewno komus sie przyda. Zrzuty dobre jakosciowo, metodyka tez niczego sobie.

Ogolnie GOOD JOB oby tak dalej.

Pozdrawiam

Ludvick   8 #6 21.05.2012 18:50

@Anon_XXX

Dzięki za komentarz!

Co do Nazira - masz wyłącznie rację! Na szczęście mamy go, chyba, z głowy, bo dawno nie widziałem jego "wypocin". :)

Jaluchodonozor   1 #7 13.02.2013 17:11

@ Ludvick
Nazir ostatnimi czasy pisuje komentarze na OMG! Ubuntu, szpanując znajomością gramatyki angielskiej podobną do Hindusów postujących obok niego.