Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Bridge Linux: Instalacja – część I

Niniejszy tekst jest kontynuacją wpisu: Bridge Linux: Instalacja – wprowadzenie

Program instalacyjny

Interfejs instalatora Bridge'a zbudowano w oparciu o curses i dlatego, wszystkimi czynnościami instalacyjnymi zarządza się za pomocą klawiatury. „Przyciski” okien dialogowych przełączamy klawiszami kierunkowymi [w prawo] / [w lewo] lub klawiszem [Tab] i zatwierdzamy klawiszem [Enter]; natomiast, pomiędzy wyświetlanymi w tych oknach opcjami, poruszamy się za pomocą klawiszy [w górę] / [w dół]. Zdarzą się również i takie sytuacje, kiedy niezbędne będzie użycie innych klawiszy, ale jest to, chyba, bardziej niż oczywiste.

Instalacja właściwa

Skoro znamy już sposób działania programu instalacyjnego, możemy przystąpić do konkretów.

r   e   k   l   a   m   a

Poszczególne etapy procesu instalacyjnego należy wykonywać według kolejności, w jakiej są wyświetlone. Niezastosowanie się do tego warunku, może – w najlepszym razie – skutkować pominięciem któregoś z fragmentów instalacji, a w najgorszym – niezainstalowaniem systemu.

1. Set date and time (ustawienie daty i czasu)

Ustawiamy tu strefę czasową, w jakiej znajduje się komputer, a także – bieżącą datę i czas.

Po zatwierdzeniu wyboru pierwszej opcji z głównego menu, ujrzymy takie okienko:

Wybieramy, zalecaną i domyślnie zaznaczoną, opcję UTC (szczerze przyznam, że nigdy nie zastanawiałem się, w jakich sytuacjach używa się localtime; nigdy jakoś nie było ani okazji, ani potrzeby, by to zgłębiać) i przechodzimy, kolejno, do następujących okienek:

Określamy tu, najpierw, region świata, a następnie, strefę czasową, które odpowiadają miejscu położenia komputera. Dla Polski będzie to, odpowiednio: "Europe" – w pierwszym okienku oraz "Warsaw" – w drugim.

WSKAZÓWKA: W przypadku wyboru strefy czasowej, można użyć klawisza [End] (skok do ostatniej pozycji na liście), a następnie, kilkakrotnie naciskając klawisz kierunkowy [w górę], przenieść zaznaczenie do pozycji "Warsaw".

Na koniec, sprawdzamy i – jeśli to konieczne – ustawiamy właściwą datę i/lub czas:

Powyższe okienka obsługuje się przy pomocy klawisza [Tab], który przełącza poszczególne ich elementy oraz klawiszy kierunkowych [w górę] / [w dół] – zmieniających, odpowiednio, wartości określonych ustawień.

Po zakończeniu tych czynności, instalator, automatycznie, powróci do głównego menu.

cdn...

PS. Kolejna część wpisu: Bridge Linux: Instalacja – część II  

linux porady

Komentarze