Lumia 640: sekretna broń Deutsche Telekom i Microsoftu w walce o rynki Europy

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli nie macie jeszcze któregoś z telefonów Lumia i nie korzystacie z chmurowego pakietu biurowego Office 365, to Microsoft postara się, by rychło uległo to zmianie. Nie jest w tej inicjatywie sam, gdyż podpisał umowę partnerską z niemieckim potentatem telekomunikacyjnym Deutsche Telekom. Obie firmy wspólnie postarają się, by Lumie i Office 365 trafiły do jak największego odsetka użytkowników usług Deutsche Telekom/T-Mobile w 12 krajach Europy.

Ignorowana, a można nawet powiedzieć nieistniejąca w większości krajów świata Lumia, w Europie cieszy się sporym powodzeniem. Może nie na tyle dużym, by zagrozić pozycji Androida czy iOS-a, ale należąca do Microsoftu marka pozwoliła Windows Phone zabezpieczyć solidną, trzecią pozycję na rynku. Według danych IDC na europejskich rynkach sprzedało się w 2014 roku 9,9 mln sztuk słuchawek z mobilnymi „kafelkami”, tj. 6,8% łącznej sprzedaży smartfonów. W zdecydowanej większości były to właśnie Lumie. Co istotne, mimo że IDC wątpi w możliwość osiągnięcia przez Windows Phone ambitnego celu 15% światowego rynku do 2017 roku, to w krajach Europy Środkowej i Wschodniej tanie telefony z Windows sprzedają się lepiej nawet niż iPhony.

Wątpliwości IDC są uzasadnione. Początek 2015 roku dla Windows Phone nie był zachwycający. Z raportu firmy Canalys wynika, że poza Niemcami na kluczowych rynkach europejskich system Microsoftu nie zdołal pozyskać nowych klientów. W Niemczech sprzedaż wzrosła o nieco ponad 2%. Może właśnie dlatego stamtąd Microsoft zdecydował się podjąć nową próbę podboju Europy.

Sekretną bronią ma być niedroga Lumia. W ramach porozumienia z Deutsche Telekom, obie firmy wspólnie zaangażują się bowiem w promocję Lumii 640, która zadebiutowała niedawno na Mobile World Congress w Barcelonie, oraz usług w chmurze Office 365 i OneDrive. Porozumienie objęło 12 rynków, na których działa Deutsche Telekom – Austrii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Grecji, Holandii, Macedonii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Łącznie niemiecka firma w tych krajach 90 mln klientów.

Florian Seiche, wiceprezes pionu mobilnego Deutsche Telekom, podkreśla, że jego firma jest partnerem Microsoftu od samego początku. Korzystając z budzącej zaufanie marki i jakości usług sieciowych w Niemczech i na kluczowych rynkach Europy, urządzenia i usługi z Redmond będą mogły trafić do większej liczby klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Nie wiadomo jeszcze, jak mogą wyglądać ceny nowych Lumii w pakietach abonamentowych. Wiemy jedynie, że nowe Lumie pojawią się w Polsce na początku kwietnia, w cenach detalicznych 699 zł (za Lumię 640 LTE) i 949 zł (Lumia 640 XL LTE).

© dobreprogramy
s