r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

MAC zmienia stanowisko w sprawie ITR, podkreśla obronę wolności Internetu

Strona główna Aktualności

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, ITU), którego Polska jest aktywnym członkiem, debatuje od dłuższego czasu nad zestawem Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (International Telecommunication Regulations, ITR) — dokumentem o randze umowy międzynarodowej, regulującym to, w jaki sposób i według jakich zasad mają być świadczone usługi telekomunikacyjne. Chodzi głównie o to, żeby ułatwić operatorom międzynarodowym rozwiązywanie sporów, zawieranie umów i określenie na przykład jakie urządzenia komunikacyjne muszą znajdować się na statkach. Jak to umowa dotycząca w dużej mierze Internetu i telefonii, ITR niesie za sobą również ryzyko pewnych ograniczeń. Ostatnia wersja dokumentu została opracowana w roku 1988, najwyższa więc pora na zmiany — zmieniła się nie tylko technologia, ale także organizacja rynku, bo nie ma już państwowych monopoli telekomunikacyjnych.

Od sierpnia prowadzone były konsultacje międzyresortowe w sprawie ITR. Dziś Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało stanowisko, w którym wyraża obawę o ograniczanie wolności w Internecie przez zapisy dokumentu. Polska nie zgadza się na przepisy rozszerzające mandat ITU o kwestie związane z zarządzaniem Internetem m.in.: zarządzanie systemem nazw domen, przydzielaniem numerów i adresów IP, regulowaniem peeringu. Rząd RP nie popiera wprowadzenia w ramach ITR zapisów umożliwiających niektórym państwom ograniczanie swobód, praw podstawowych i wolności — brzmi obecnie stanowisko Polski w sprawie ITR.

Polski rząd będzie dążył do zapewnienia transparentności i i większej demokratyzacji w wyżej wymienionych kwestiach, a także będzie dążył do ograniczania ryzyka, że pojedyncze państwa będą miały możliwość kontrolowania Internetu. Zdaniem osób, które brały udział w konsultacjach, niektóre zapisy ITR dawały niektórym państwom należącym do Związku zbyt szerokie kompetencje, co mogło doprowadzić do ograniczania swobód, praw podstawowych i wolności. Poprzednie stanowisko było jednak sformułowane w sposób, który nie był jednoznaczny i można go było zinterpretować jako zgodę na działania ITU, stąd zmiana. Pełną treść nowego stanowiska rządu w tej sprawie można znaleźć na stronie MAC.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.