reklama

MACH, czyli interaktywny nauczyciel odpowiednich zachowań

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Gdyby posiadać umiejętności pozwalające na przemycanie w mowie ciała zamiarów, takie jak Cal Lightman, bohater serialu Magia Kłamstwa, odpowiednie, świadome zachowanie podczas rozmowy o pracę czy w trakcie randki na bank polepszyłoby nasze szanse — no ale to tylko film. Jednak od czego są naukowcy z Instytut Technologicznego w Massachusetts, jeżeli nie od pomocy? Opracowali oni system MACH, czyli interaktywnego nauczyciela rozmowy.

My Automated Conversation coacH to oprogramowanie symulujące dialog między dwiema osobami. Dostępne są różnorakie scenariusze, wirtualna postać na ekranie na bieżąco reaguje na nasze poczynania, uśmiechając się czy powiedzmy przytakując, a system w tle analizuje wszelkie wpadki oraz pozytywne aspekty przeprowadzonej konwersacji. Wykorzystywana jest kamerka z mikrofonem, brane są pod uwagę między innymi subtelne ruchy ciała uczestnika sesji, jego mimika, a także ton głosu i szybkość wypowiedzi. Później zebrane, szczegółowe dane są do wglądu. Podczas kolejnych spotkań stopniowo zachęcani jesteśmy do większej otwartości, a także panowania nad emocjami, jak też większego kontrolowania sytuacji. Wstępne testy wykazały sporą skuteczność rozwiązania. Uczestnicy badań w rozmowie z komputerowo wygenerowaną postacią okazali się też mniej spięci, niż w przypadku konsultacji z prawdziwym specjalistą, a ich ocenę, jako obiektywną (bo maszyny), przyjmowali z dużym spokojem.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama