Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

MED IT

Nie będę może oryginalny, bo widziałem już wpisy na blogu na podobny temat. Mimo to chciałem trochę bardziej rozwinąć temat zastosowania IT w Medycynie.

Już na początku tego temat muszę wspomnieć, że istnieją tu całkiem inne standardy, które po prostu należy sobie przyswoić. Ale może zacznę od kilku słów o mnie.

Jak to zwykle bywa jako absolwent stanąłem przed wyzwaniem jakim było obranie odpowiedniej ścieżki kariery. Prawdę mówiąc nie wiedziałem, który kierunek obrać. Traf chciał, że trafiłem na staż do małego szpitala na mazurach i od razu postawiono przede mną odpowiedzialne zadanie założenia przynajmniej 2 komputerów z dostępnych części. Taka mała dygresja, jeśli mowa o stażystach. Po kilku tygodniach rozeznałem się w całej strukturze szpitala i razem z moim przełożonym przeprowadziliśmy niezbędne zmiany w infrastrukturze, a także przygotowaliśmy projekt rozwoju infrastruktury przy wprowadzeniu HIS (Hospital Information System) Niestety moja kadencja w tej placówce skończyła się przed rozpoczęciem prac, jednak moje uwagi i założenia zostały wdrążane. Jedyne co mogę uznać za minus, to fakt, że tak naprawdę nie zapoznałem się z obowiązującymi standardami w Med IT.

Kolejnym kierunkiem mojego rozwoju były i nadal są Niemcy. Po okresie integracji, w moim przypadku było to 8 miesięcy, trafiłem do firmy zajmującej się dystrybucja sprzętu i oprogramowania kardiologicznego CIS (Cardilogy Information System). Dopiero tutaj zapoznałem się ze standardami i co mogę otwarcie powiedzieć, przyczynia się do mojego rozwoju.

Głównym tematem jaki chce dzisiaj poruszyć jest wstępny podział standardów i ich krótki opis, żeby wszystko było zrozumiałe postanowiłem z obrazować to od strony procedur przez jakie musi przejść pacjent.

Zacznę od przyjęcia. Każdy pacjent przyjęty do szpital musi być wprowadzony do sytemu. Odbywać się to może na różne sposoby, pani Krysia wprowadza podstawowe dane do sytemu HIS i pacjent jest skierowany na odpowiedni oddział. Jeśli oddziale używa innego oprogramowania, to należy przekazać te dane do subsystemu. Odbywa się to za pośrednictwem standardu Health Level Seven . Dzięki temu standardowi odbywa się komunikacja pomiędzy systemami, konfiguracja tego standardu jest bardzo prosta i elastyczna. Wymiana danych odbywać się może za pomocą pliku jak również po przez TCP/IP.

Innym przykładem transportu danych pacjenta tym razem do urządzeń jest DICOM WorkList. Ten standard jest częścią dużo większego standardu DICOM, ale o tym za chwile. DICOM WorkList jest niczym innym jak lista pacjentów, która to urządzenia pobierają z HIS lub w moim przypadku z CIS.

Teraz przejdźmy do badania. Wszystkie obrazy generowane przez urządzenia są w standardzie Dicom. Istnieje również możliwość stworzenia Embaded Dicom, jest to szczególnie przydatne, jeśli jakieś wygenerowane pliki nie są w standardzie np. PDF, krzywe ciśnienia (wave forms). Transport obrazów i filmów odbywa się za pomocą DICOM Gateway, konfiguracja ogranicza się do podania po stronie urządzenia IP, portu oraz AETitle bramy. Dlaczego o tym wspominam? Jest to spowodowane przepisami prawa, gdyż wszystkie obraz i badania podczas zabiegu muszą być przechowywane do 50 lat. Za długoterminowe przechowywanie danych odpowiadają zazwyczaj firmy zajmujące się długoterminową archiwizacją PACS, z doświadczenia mogę powiedzieć, że każda firma ma swoja konfiguracje (z centralizowana, jak również specjalnie dla szpitala). Z uwagi na ten fakt bardzo często zdążają się trudności w osiągnięciu celu.

Na koniec każdego pobytu lekarz ma obowiązek sporządzenia wypisu i jeśli korzysta w tym celu z innego oprogramowania np: CIS, wypis powinien być również przetransportowany do HIS i dostępny z każdego miejsca w szpitalu. Do tego celu wykorzystywany jest również standard HL7.

W przyszłości zamierzam dokonać wpisów opisujących z osobna każdy ze standardów i ich wykorzystanie w praktyce oraz poświecę jeden wpis na kodowanie zabiegów i rozliczenia.
 

inne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 21.11.2013 19:33

Pięknie opisane, tylko zastanawiam się % szpitali ma tak idealnie wprowadzony i działający HIS.

pinczek1   2 #2 22.11.2013 08:34

Hey Shaki, co do HIS to kazdy szpital ma wprowadzony ten system, realizujacy zadania w miejszej lub wiekszej czesci, nawet Baza danych w Accessie realizuje podstawowe zadania HIS. Ja jednak bardziej moge sie rozpisac na temat CIS, czyli systemie w ktory skupia sie na Kardiologi poczawszy od EKG, Echo Serca, Angiografi, Hemodynamiki, Elektrofizjologi, stymulatorow i defibliratorow serca. Z mojego doswiadczenia moge Ci tylko polecic takie systemy. A w dodatku jest to dofinansowane z funduszy UE.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 22.11.2013 13:10

No to czekam na kolejne wpisy :)

piotrekw1   5 #4 22.11.2013 13:55

Ciekawy wpis, ale dużo błędów pisowni, np. co znaczy "wdrąrzone"? Domyślam się, że "wdrożone" - pozdrawiam!
A swoją drogą określa to poziom nauczania języka ojczystego w szkołach! Błędów pisowni w necie nie da się zliczyć, myślę jednak, że dla utrzymania dotychczasowego poziomu strona Dobreprogramy będzie chociaż korygowć te błędy!

pinczek1   2 #5 22.11.2013 14:03

dzieki za uwagi (nigdy nie bylem dobry z ortografi), poprawie sie przy nastepnych wpisach :D

Zdzislawbr   6 #6 22.11.2013 14:40

Właśnie ten format Dicom. Miałem kiedyś badanie lekarskie i dostałem płytę ze zdjęciami z niego. Pliki były w tym formacie i za nic w niczym nie mogłem ich otworzyć. Teraz widzę że to specjalistyczny format i potrzebny jest specjalny program. W związku z tym : Czy moglibyście polecić jakiś program który to otwiera ?

heysel   2 #7 22.11.2013 16:39

ImageJ

kleksiq   4 #8 22.11.2013 16:57

IrfanView :) z dodatkowymi wtyczkami radzi sobie z DICOMem bez problemu.

Zdzislawbr   6 #9 22.11.2013 17:47

Dziękuje, próbowałem IrfanView, bo jej używam, ale nie dała rady. Teraz wiem że to przez to że nie miałem dodatkowych wtyczek. Pobrałem i faktycznie działa :)

  #10 23.11.2013 04:04

`z centralizowana' - polska język, trudna język...

bachus   23 #11 23.11.2013 10:57

Jednym z moich klientów są laboratoria Abbott - mogę zapytać czy się zgodzą i zrobię kilka fotek, niektóre roboty np. do operacji oczu to jest magia na granicy SF.

CzarnyMisio   4 #12 24.11.2013 20:28

@Shaki81
Wszystkie te które dostały kasę w ramach RPO, a trochę już się ich porobiło.

Songokuu   15 #13 24.11.2013 21:42

Ciekawy temat.
Sam pracuję w branży medycznej - jestem technikiem dentystycznym ale więcej czasu spędzam przy komputerze niż by się mogło wydawać.
Teraz nawet stomatolog może pobierać wycisk cyfrowy a model tworzy się w procesie druku 3D.

kborzecki   1 #14 27.11.2013 12:55

Jeszcze do niedawna to też była moja działka. Pracowałem ze sprzętem firmy Siemens, Kodak a serwer PACS był od Agfy. Co do standardu DICOM to każda firma i tak robi to po swojemu. Za migrację danych z Siemensa na Agfę chcieli grubą kasę.

pinczek1   2 #15 29.11.2013 14:02

@kborzecki
nie mów nic o Simensie, w środę musiałem jechać do klienta oddalonego o 500 km tylko po to żeby stwierdzić, że podczas wymiany splitera Video uszkodził nasze wejscia DVI i wszystkie kable -_-