MIT uczy nie marnować czasu: każdy moment dobry na naukę języków

Strona główna Aktualności

O autorze

Spędzamy wiele godzin przy komputerach i smartfonach. Powiedzmy sobie jednak szczerze, spora ilość tego czasu jest poświęcana na czynności, o których nigdy nie będziemy pamiętali, mniej lub bardziej jednak nieuniknione. Przełączanie się między okienkami, łączenie z siecią, odświeżanie stron… sekunda po sekundzie zmarnowanego czasu. Badacze z MIT nazywają ten czas „mikromomentami” – i zapewniają, że można go lepiej wykorzystać, na przykład na naukę języków obcych. Służyć temu ma stworzony w Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) zestaw aplikacji WaitSuite.

Założenie stojące u podstaw WaitSuite wydaje się sensowne. Zamiast tworzyć nowe oprogramowania, które stawiałoby przed użytkownikiem do wykonania edukacyjne zadania w czasie tych marnowanych „mikromomentów”, opracowane tu narzędzia włączają się w czynności wykonywane w innych aplikacjach, wypełniając nauką marnowany czas.

Obecnie WaitSuite obejmuje pięć typowych wydarzeń z codziennego życia – czekanie na połączenie z siecią, wysyłanie maili, odbieranie wiadomości przez komunikator, czekanie na windę, czekanie na załadowanie strony. Korzystający z komputera czy smartfonu użytkownicy, zamiast rozpraszać się na zbytecznych czynnościach, otrzymują w tych momentach plansze do nauki słów z języków obcych, choć możliwe są oczywiście i inne scenariusze nauki.

Z prowadzonych w CSAIL badań wynika, że tylko korzystając z samego komunikatora z WaitSuite, użytkownicy uczyli się średnio czterech nowych słówek dziennie. Niby niewiele, ale po roku to już ponad tysiąc nowych słów, dość by mówić na podstawowym poziomie – a to wszystko kosztem czasu, który i tak nie zostałby inaczej wykorzystany. Co ciekawe, wykorzystanie WaitSuite miało też sprawić, że ludzie lepiej skupiali się na swoich podstawowych zadaniach, nie marnowali czasu w mediach społecznościowych.

Póki co udostępniono publicznie pierwsze z narzędzi wchodzących w skład WaitSuite – to rozszerzenie Chrome do czatu w Gmailu o nazwie WaitChatter. W okienku z rozmową wyświetla ono panel do nauki języków, znającym angielski pozwala poznać słowa hiszpańskie lub francuskie. Rozszerzenie oczywiście dba o właściwy cykl przypominania słówek, wyświetla też informacje o postępach w nauce.

Niebawem udostępnione mają być kolejne aplikacje. Póki co zainteresowani, którym spodobał się WaitChatter, mogą zapoznać się z teoretycznymi podstawami prowadzonych w MIT badań – opisano je w artykule pt. Wait-Learning: Leveraging Wait Time for Second Language Education.

© dobreprogramy