MPlayer 1.0 RC1

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się pierwsza wersja kandydująca najpopularniejszego i najbardziej rozbudowanego odtwarzacza multimedialnego dla Linuksa - MPlayera.

W przypadku tego projektu fakt określenia wydania jako RC1 oznacza, że projekt jest w bardzo zaawansowanej fazie rozwoju, gdyż poprzedzające go wersje określane mianem bet wydawane były przez ponad dwa lata. Doprowadziło to do spekulacji, że MPlayer nigdy nie zostanie przez twórców uznany za stabilny, jednak wydanie wersji RC1 może dawać takie nadzieje.

Przy tworzeniu najnowszej wersji bardzo przyczynili się uczestnicy prowadzonego przez Google programu Summer of Code, którzy stworzyli dla MPlayera sporo nowego kodu. Do najważniejszych nowości należy natywna obsługa formatów VC-1/WMV3, On2 VP5 i VP62, możliwość uruchamiania odtwarzacza na komputerach firmy Apple bazujących na procesorach Intela, poprawiono także kilka błędów. Nowy MPlayer posiada także nowe tryby pokazywania napisów, zaś wersja pod Windows otrzymała interfejs graficzny.

Na stronie twórców dostępny jest aktualnie tylko kod źródłowy i paczki dla Linuksa, wersji dla Windows nie można jeszcze pobrać. Dla zainteresowanych - pełna lista zmian w nowym wydaniu.

© dobreprogramy
s