MS08-037 blokuje dostęp do Internetu użytkownikom ZoneAlarm

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft w ramach lipcowego cyklu wydał wczoraj cztery biuletyny zabezpieczeń, a wśród nich biuletyn MS08-037 rozwiązujący problem w usłudze DNS pozwalający na przekierowanie wywołań do innych serwerów i w ten sposób umożliwiający podszywanie się. Patch ten był elementem zorganizowanej akcji wielu producentów równocześnie poprawiających tę samą lukę w swoich rozwiązaniach, w tym Cisco, Juniper oraz Internet Software Consortium.

Niestety szybko okazało się, że poprawka zamiast uleczyć, niektórym użytkownikom tylko zaszkodziła. Ci, którzy korzystali z firewalla ZoneAlarm po instalacji łatki nie mogli uzyskać dostępu do Internetu. Odinstalowanie ZoneAlarm lub szkodzącej poprawki rozwiązuje problem. To drugie rozwiązanie zaleca producent firewalla, trudno jednak powiedzieć, czy lepiej pozbawić się ochrony przed spoofingiem, czy po prostu czasowo zrezygnować z ZoneAlarm na rzecz innego firewalla.

Na razie brak informacji ze strony Microsoftu i ZoneAlarm co do planowanych działań. Najprawdopodobniej użytkownicy firewalla mogą spodziewać się aktualizacji umożliwiającej prawidłową pracę ZoneAlarm po aplikacji łatki.

© dobreprogramy