MVP Global Summit 2008

Strona główna Aktualności

O autorze

Zakończyła się tegoroczna edycja największej konferencji dla osób nagrodzonych tytułem Microsoft Most Valuable Professional. Wzięło w niej udział ponad 1700 MVP z całego świata.

MVP Global Summit 2008 odbył się w dniach 14-17 kwietnia. Rejestracja rozpoczęła się już w niedzielę, 13 kwietnia w centrum konferencyjnym w Seattle. W niedzielę rano rejestracja trwała nadal a po lunchu nastąpiło przywitanie uczestników. Następnie swój keynote miał Sean O'Driscoll, ustępujący dyrektor programu MVP. Po południu odbywały się sesje Open Space. Były to moderowane dyskusje pomiędzy MVP na tematy związane z produktami Microsoftu a także inne, np. praktyczne aspekty pisania książek i artykułów o tematyce IT. Wieczorem odbyła się kolacja powitalna.

Wtorek to spotkania z poszczególnymi grupami produktowymi w kampusie Microsoftu w Redmond. Były one bardzo dobrą okazją do zapoznania się z pracą pracowników firmy, planami na przyszłość oraz podzielenia się uwagami. Członkowie grup produktowych zadawali także dużo pytań chcąc poznać opinie MVP na różne zagadnienia związane z tworzonym oprogramowaniem oraz usługami. Wieczorem odbyły się imprezy w różnych miejscach kampusu, podczas których można było kontynuować dyskusje w luźniejszej atmosferze, także na tematy nietechniczne. Środa to kolejny dzień spotkań z pracownikami Microsoftu. Są to dwa najważniejsze dni podczas całej konferencji, podczas których Microsoft oferuje MVP uwagę tysiąca swoich pracowników. Można się też dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat procesu powstawania oprogramowania w Microsofcie. Nieraz bowiem programiści chcieliby wprowadzić jakąś funkcję lub poprawkę, jednak project managerzy uznają, że zamiast tego należy zaimplementować inną funkcję, często ważniejszą z marketingowego punktu widzenia lub dotyczącą większej liczby użytkowników. Jak to nieraz w praktyce bywa, zdarzają się też fragmenty kodu określane mianem spaghetti code, które są zagmatwane, niewiadomo dokładnie jak działają i unika się ich ruszania aby program nie przestał przypadkiem działać. Poza tym ze względu na proces testowania oraz hierarchię korporacyjną wydawania poprawek jest pracochłonne i drogie. Koszt wydania poprawki dla Windows to od stu tysięcy do ćwierć miliona dolarów. W środę wieczorem odbyła się impreza dla wszystkich uczestników Summitu w Music Experience Project. MVP mogli sprawdzić swoje umiejętności wokalne dzięki karaoke i Guitar Hero a także obejrzeć wystawy poświęcone historii muzyki, szczególnie wykonawcom związanym z Seattle. Przy okazji można było też zwiedzić muzeum science fiction.

Czwartek był ostatnim dniem konferencji. Swoje keynote wygłosili w centrum konferencyjnym w Seattle Ray Ozzie oraz Steve Ballmer. Tak jak to zwykle bywa podczas takich wystąpień przedstawione zostały bieżące poczynania firmy oraz plany na przyszłość. Jak też można się było spodziewać keynote Ballmera był bardziej żywiołowy ale w sprawach związanych z Google i Open Source bardziej stonowany niż w przeszłości. Ciekawym momentem było gdy Ballmer pytał jakie wyszukiwarki są używane przez MVP jako domyślne. To, że przy Live Search podniosło się kilkadziesiąt rąk a przy Google prawie wszystkie można było przewidzieć. Natomiast nie było widać nikogo używającego Yahoo! Zaskoczyło to Ballmera, który kilka chwil wcześniej mówił o przejęciu Yahoo! Innym zaskakującym momentem było stwierdzenie przez Ballmera, że Vista jest produktem niedokończonym, ciągle w trakcie powstawania. Zauważył, że Vista jest większa od XP ale Microsoft będzie się starał, aby jego kolejne systemy nie puchły tak szybko. Po wystąpieniu CEO Microsoftu zadawane były pytania, z których większość dotyczyła SharePointa. Ballmer je notował i udzielał odpowiedzi. Po pożegnalnym lunchu odbyło się jeszcze kilka sesji, m.in. dla osób chcących zostać certyfikowanymi trenerami.

Tegoroczny MVP Summit należy uznać za bardzo udany. Bazując na ankietach z poprzedniej konferencji ograniczono do minimum wystąpienia executive'ów wydłużając czas spędzony z grupami produktowymi do dwóch pełnych dni. Bardzo dobrym pomysłem okazały się też Open Sessions. Następny MVP Summit zapowiedziano na początek marca 2009.

© dobreprogramy