MWC 2014: NVIDIA prezentuje szereg nowości dla fanów Androida oraz motoryzacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Barcelona z oczywistych względów jest teraz centrum technologii mobilnych. Stolica Katalonii po raz kolejny gości największych producentów i entuzjastów sprzętu mobilnego. Na targach Mobile World Congress muskuły prężyły już takie firmy jak Samsung i Sony. Kolejny z gigantów, amerykańska NVIDIA, również zaprezentowała szereg nowości, które w niedalekiej przyszłości znajdą zastosowanie w urządzeniach z Androidem oraz motoryzacji.

Pierwszą z nich jest zastosowanie architektury obliczeniowej Kepler w urządzeniach mobilnych. Sam Kepler nie jest niczym nowym, jednak do tej pory nie był stosowany na tego typu urządzeniach. Architektura ta zastosowana została w procesorach graficznych Tegra K1, które pochwalić się mogą 192 w pełni programowalnymi rdzeniami i wykorzystaniem wszystkich nowinek technicznych znanych z gier wykorzystujących OpenGL 4.4. Dzięki zastosowaniu architektury Kepler w najnowszej Tegrze, przenoszenie gier z PC na platformy mobilne stanie się dużo łatwiejsze i nie wymaga od programistów dużego nakładu pracy. Dean Sekulic, jeden z programistów Serious Sam 3, nazwał ten proces banalnie prostym.

Kepler może również zostać wykorzystany w motoryzacji np. do rozpoznawania obrazów i mowy, zaawansowanego obrazowania czy edycji wideo. NVIDIA zaprezentowała również system wspomagania kierowcy o nazwie ADAS, który wraz z procesorem Tegra K1 może zostać użyty w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze takim jak wykrywanie pieszych, utrzymanie pasa ruchu, czy monitorowania stanu kierowcy.

Tegra K1 wykorzystuje rozwiązania techniczne opracowane w ramach projektu Denver, którego celem było stworzenie procesora wykonującego kod ARM dla architektur zarówno 32- jak i 64-bitowych, dynamicznie tłumaczony na jego wewnętrzny kod. Początkowo NVIDIA chciała wykorzystać translator do tłumaczenia kodu x86, ale ze względu na problemy licencyjne z Intelem, skończyło się na 64-bitowym ARMv8-A. Użycie wspomnianych rozwiązań, w połączeniu z rdzeniami Cortex A57, w połączeniu z pracami nad 64-bitową wersją Androida (które można zaobserwować na Githubie projektu), dają nadzieję, że system Google'a uzyska pełne wsparcie dla architektur 64-bitowych wcześniej, niż się spodziewano.

NVIDIA zaprezentowała w Barcelonie dwa urządzenia wykorzystujące jej technologie. Pierwszym z nich jest tablet Tegra NOTE 7 LTE wyposażony w czterordzeniowy procesor Cortex-A15 - Tegra 4 oraz 72-rdzeniowy układ graficzny GeForce. Urządzenie posiada 7-calowy wyświetlacz HD IPS LCD o rozdzielczości 1280 x 800. Dwa aparaty – 5 MP oraz VGA i 16 GB pamięci wewnętrznej i slot micro SD. Systemem urządzenia jest Android 4.4.2. Tegra NOTE 7 zostanie wprowadzony do sprzedaży w drugim kwartale roku.

Drugim urządzeniem jest francuski smartfon Wilko WAX – pierwszy w Europie smartfon z procesorem Tegra 4i. Urządzenie posiada 60-rdzeniowy układ graficzny, który wedle zapowiedzi producenta jest 2 razy szybszy niż układy stosowane w konkurencyjnych smartfonach. Ponadto Wilko WAX posiada wbudowany modem LTE - NVIDIA i500. Urządzenie będzie dostępne w wybranych państwach Europejskich (niestety Polski nie ma na liście) od kwietnia.

Podsumowanie działań Nvidii na Mobile World Congress 2014 można obejrzeć w poniższym filmiku przygotowanym przez amerykańską firmę.

© dobreprogramy

Komentarze