Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

DIY — naprawa drukarek i kserokopiarek

Osoby prowadzące biura płacą ogromne pieniądze za dosyć proste czynności serwisowe.

Najczęstszą usterką jest zacinanie papieru i wciąganie kilku kartek papieru jednocześnie. Dlatego podczas regularnego serwisowania czyści się wałki prowadzące papier. Służy do tego bawełniana szmatka (na przykład ze starej podkoszulki) i specjalny dosyć drogi środek do czyszczenia rolek, choć można po prostu użyć spirytusu (choćby tańszego skażonego przeznaczonego do celów technicznych). Po zdjęciu rolki można ją umyć w wodzie przy pomocy płynu do naczyń.
W intensywnie używanych drukarkach rolki mogą być tak zużyte, że czyszczenie ich nie pomoże, więc trzeba je wymienić. Większość odmian rolek jest dostępna na serwisie aukcyjnym, za kilka złotych sztuka.
Kolejną przyczyną zacinania się papieru są jakieś przedmioty w mechanizmie, na przykład kawałki papieru, spinacze biurowe itp., oczywiście trzeba je wyjąć.

W większych kserokopiarkach za zacinanie papieru czasem odpowiada czujnik otwarcia pokrywy bocznej lub dupleksu (to takie wystające z boku i otwierane). Chodzi o to, że mechanizm zamykania pokrywy bocznej z czasem może się wyrobić i pokrywa nie domyka się prawidłowo. Pomoże wymiana mechanizmu zamykającego lub całej pokrywy. Choć prowizorycznym rozwiązaniem może być włożenie jakiejś gumy lub gąbki między pokrywę a dupleks, przyklejenie pokrywy taśmą klejącą, albo lekkie podpiłowanie okrągłym pilniczkiem plastikowych uchwytów zamykających.

Kolejnymi przyczynami zacinania się może być zużycie sprzęgła napędzającego (wtedy trzeba je wymienić), lub awaria czujnika położenia papieru (czasem jest tylko przybrudzony i wystarczy go umyć po zdemontowaniu).
Obydwie awarie charakteryzują się tym, że papier nie ulega zaklinowaniu, tylko się zatrzymuje ciągle w tym samym miejscu urządzenia.

Następną grupą awarii są różne plamy na wydruku. Najczęściej wynikają z brudu i wtedy pomoże wyczyszczenie przy pomocy pędzelka oraz odkurzacza.
Jeśli to regularne kreski z boku papieru, to wynik zabrudzenia mechanizmu transportu papieru. Regularne kreski bliżej środka wydruku, wzdłuż kierunku ruchu papieru, to toner na którejś z listew. Regularne kreski poziome, to uszkodzenie powierzchni wałka teflonowego grzałki (utrwalającego wydruk), lub bębna światłoczułego.
Nieregularne kropki na wydruku w drukarkach laserowych, to toner który gdzieś się wysypał i spada na papier podczas jego transportu. Jeśli się nie trzymają powierzchni papieru, to toner sypiący się na papier już za wałkiem grzałki.
Drukarek laserowych i atramentowych nie powinno się przechylać na boki, bo to może spowodować zanieczyszczenie mechanizmów tonerem lub tuszem.

Białe plamy na wydruku laserowym to najczęściej wynik brudnej szybki oddzielającej laser. W większości modeli dużych drukarek laserowych tę szybkę bardzo łatwo można wyciągnąć i wyczyścić, z reguły jej koniec znajduje się blisko pojemnika tonera.

Wydruk, który niezbyt mocno trzyma się powierzchni papieru, to zbyt niska temperatura grzałki utrwalającej. Może grzałka być już zużyta, może pomóc niewielkie podniesienie temperatury grzałki (ale to wymaga wejścia w menu serwisowe, co jest ryzykowne).

Niektóre drukarki mogą odmówić wydruku, jeśli w ustawieniach drukarki jest inny format papieru, niż w ustawieniach komputera. Jeśli drukarka nie chce drukować, należałoby to sprawdzić przed wezwaniem serwisanta i zapłaceniem mu kilkudziesięciu złotych za fatygę. Albo jakiś kabelek nie styka, może błędne ustawienia adresów IP (z innej puli) w przypadku drukarek sieciowych.

Problemem może być też błędne ustawienie czasu w drukarce (inne niż w komputerze). W przypadku starszych drukarek może ulec wyczerpaniu bateryjka podtrzymująca zegar. Najczęściej taka bateryjka to typowa 3V pastylka litowa (są różne rozmiary), przez producenta złośliwie przylutowana na stałe do płyty głównej jako niewymienialna (he, he). Można spróbować to odlutować lub oderwać i przylutować nową. Przy braku takiej do lutowania, można do zwykłej litowej bateryjki przylutować dwa kabelki, następnie dodatkowo przykleić je kropelką superkleju (bo lut może się nie trzymać zbyt mocno), okręcić taśmą izolacyjną i końce kabelków przylutować do płyty głównej w miejscu dawnej bateryjki.
Uwaga! Przy lutowaniu czegokolwiek do bateryjek litowych bezwzględnie trzeba używać okularów ochronnych i rękawic, bo istnieje niewielkie ryzyko eksplozji.

Kolejnymi awariami są różne niedomagania skanerów.

Podobnie jak w przypadku mechanizmów drukujących, najczęstszą przyczyną jest brud.
Szybkę skanera i lustro w środku delikatnie czyści się miękką szmatką (oczywiście najlepiej nie pozostawiającą kłaczków), oraz zwyczajnym płynem do mycia szyb.

Jeśli przy kopiowaniu w dużych maszynach jeden z rogów wydruku jest przekrzywiony to oznacza, że przekrzywiona jest cała płyta skanera (ten niepodparty od dołu róg z lewej przedniej strony). Z lewej strony pod plastikami powinny być śrubki, należy je lekko odkręcić, podeprzeć czymś róg skanera by nieco go unieść i z powrotem dokręcić śrubki.

Czasami w skanerach podłączonych przez sieć komputerową może być problem po przejściu na nowszego Windowsa w komputerze. Wtedy pomoże aktualizacja firmware urządzenia. Najwyraźniej wraz z nowszymi Windowsami coś się mogło zmienić w standardach protokołów skanowania przez sieć.
Z kolei w Windows XP hasłem domyślnym podczas skanowania przez sieć jest "1" (wpisuje się to w ustawieniach skanera).

Ze sztuczek, to sterowniki drukarek przeznaczone dla Windowsa 2000 i XP z reguły będą działać pod nowszymi 32-bitowymi Windowsami, bo tu niewiele się zmienia. 64-bitowe systemy Windows wymagają 64-bitowych sterowników, te od 64-bitowej Visty będą działać pod nowszymi.

Tak wyglądają najczęstsze problemy z drukarkami biurowymi i sposoby na ich rozwiązanie. 

windows sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
lordjahu   22 #1 07.12.2016 14:29

Czasami wystarczy wyciągnąć i włożyć ponownie wtyczkę do prądu :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #2 07.12.2016 18:46

Trochę przydałoby się dodać jakieś zdjęcia i lepiej sformatować ten wpis.

bravo   19 #3 07.12.2016 19:40

"... bawełniana szmatka (na przykład ze starej podkoszulki)..." - tu bym się nie bardzo zgodził, szczególnie ze starej podkoszulki, bo będzie się z nie sypało. Najlepiej wiskoza lub mikrofibra, a co do płynów to jak używam zmywacza do paznokci - oczywiście trzeba uważać co się robi. Jak jest możliwość wyjęcia rolki, to można użyć zwykłego mydła, najlepiej szarego :-)
Nie wspomniałeś o zużyciu elementów bębna i wałka światłoczułego, który to zużyty będzie dawał ciemne plamy na wydrukach. No jeszcze jest mnóstwo różnych usterek, które można by przywołać.

Tak jak wspomniał @DjLeo , brakuje mi tu zdjęć lub grafik - byłoby ciekawiej. Może opiszesz jakąś konkretną naprawę, którą robiłeś - może być interesujące.

  #4 07.12.2016 21:24

Użytkownik może co najwyżej usunąć zacięcie papieru, przetrzeć szybkę skanera oraz przetrzeć koronę elektrody poprzez wysunięcie i wsunięcie specjalnego uchwytu. Z własnego doświadczenia wiem, że żaden pracownik biurowy nie chce ingerować w sprzęt oprócz usunięcia zacięcia papieru. Pracownicy z działów IT są bardziej obeznani z działaniem sprzętu, ale i tak w czasie usterki wzywają serwis. Zauważam też iż w dużej mierze firmy polegają na wynajmie sprzętu z podpisaniem umowy serwisowej z szybkim czasem usunięcia usterki przez serwis.

czarnylas   14 #5 07.12.2016 21:35

@bravo: Zmywacz do paznokci z reguły zawiera aceton (chyba że bezacetonowy) a aceton rozpuszcza tworzywa sztuczne. Uważam że spirytus jest bezpieczniejszy czyli bierzemy 50cl spirytusu, aplikujemy doustnie a następnie oparami dmuchamy (chuchamy) na element a następnie przecieramy element szmatką z mikrofibry.

bravo   19 #6 07.12.2016 21:46

@czarnylas: Zmywacz zawiera aceton, jednak umiejętnie używany dobrze spełnia swoje zadanie. Bardzo dobrze usuwa zgrzany toner. Lekkie przetarcie elementów takich jak bęben czy rolki jest bezpieczne - takie mam doświadczenia praktyczne.

  #7 07.12.2016 21:48

Buahahhahahaahhah śmiech na sali tak tylko można określić te wypociny.... Już widzę ja Kowalski wymienia lampy pieca a tym bardziej "podniesie" temperaturę "grzałki" nie wiem w jaki sposób ale skoro tak piszesz... Czekam na "oświeconych" tym wpisem z prześwietlonym czy zajechanym od czyszczenia bębnem.

marqs37   12 #8 07.12.2016 22:30

Lekkie przemycie acetonem powoduje, że zewnętrzna warstwa gumy się ściera, nie jest już "śliska". Papier jest wtedy poprawnie pobierany. W serwisie rozcieńczany był denaturatem ale to chyba do hurtowych ilości. Zmywacz chyba bezpieczniejszy do domowego użytku. I uwaga żeby plastików tym nie przejechać bo się odbarwią.

PolishNetwork   5 #9 07.12.2016 23:54

Ja natomiast mam pytanie-zagadkę. Od około roku nie działa w moim urządzeniu wielofunkcyjnym HP (LaserJet chyba jakiś, laserowa, druk czarny) skaner, a wszystko inne działa. Po prostu skanuje białe strony. Problem wystąpił nagle, mimo że skaner często używany nie był. Szyna skanera się świeci i przesuwa, komputer dane odbiera. To samo jest przy użyciu opcji ksero (bez PC), więc problem siedzi gdzieś w drukarce.

Ktoś ma pomysł co to kurde może być? Standardowo części zamiennych pewnie brak.

graphdesign   7 #10 08.12.2016 00:58

@czarnylas: "bierzemy 50cl spirytusu, aplikujemy doustnie"

podoba mi się ta metoda, a można więcej zaaplikować???

stasinek   12 #11 08.12.2016 01:40

Troszkę chaotycznie napisałeś, za dużo bez fotek, anegdot itd(w sumie też tak pisze) a temat rzeka do eksploatacji na serie wpisów ;)

Skoro w temacie(aczkolwiek drukarka firmowa to inna para kaloszy) ale podziele się swoim domowym DIY. Kupiłem ostatnio dwa urządzenia wielofunkcyjne: Matce Epson XP-325 za 65zł(z kurierem) która przy próbie wydruku - pobierała papier ale po chwili zgłaszała brak papieru nie chciała drukować. Sobie Brother DCP-J315W za 100zł pobierała i zgłaszała zacinanie papieru za każdym razem. Cena rynkowa obu drukarek ok ~500zł, tusze to koszt ok 10zł za komplet kolorów, a dostałem kilka kompletów i papier foto. Ta radość z sukcesu - bezcenna. Epson jeszcze pachnie nowością. Do Epsona dokupiłem zapas kpl 12 t. za 50zł z kurierem mam nadzieje spokój na rok.

Co było uszkodzone? W Epsonie tuż obok rolki pobierającej papier jest wihajster który aktywuje czujnik wykrywający że papier wjechał na "pozycje". Ów wihajster(plastikowy element rozmiarem jak wkład do długopisu) wypadł z prowadnicy - dziurki wystarczyło go lekko wygiąć i włożyć następnie lekko przygiąć blaszkę żeby nie wypadał. Czujnik jest na płycie głównej więc po początkowych oględzinach nie zauważyłem usterki. Na elektrodzie przeczytałem ze podobno jest czujnik w głowicy który najeżdza nad papier wykrywa obecność więc zacząłem od całkowitego rozebrania - nie pierwszy Epson w mojej karierze. W Brotherach widać działanie czujnika - czerwony laserek świeci podczas drukowania wykrywając krawędź papieru, w Lexmarkach też jest przy okazji służy do autokalibracji głowic. Problem z papierem może wystąpić też gdy zabrudzi się tasiemka od enkodera moze zasygnalizować zacięcie papieru(że niby fragment blokuje głowice) w Epsonie nic nie znalazłem. Wystarczyło ów patyczek włożyć na swoje miejsce, chwila moment i po robocie :P

A co z Brotherem? Drukarka papier zaciąga z dołu, zawraca na tylnej ściance o 180' trafia w wihajster wykrywający pozycje wejściową. Kto ma do czynienia z papierem wie jak jest niebezpieczny może nawet przeciąć skórę. Podczas eksploatacji zadziałał na plasticzek jak siekiera na drzewo i wyciął ząbki. Papier zacinał się o ząbeki i blokował a jakieś bliżej nie odgadnione ustrojstwo(może w głowicy) wykrywało zacięcie i przerywało druk. Więc nie było oznak po wyjęciu - kartka jak kartka. Zagadka rozwiązana w 15 minut dzięki latarce i uważnym oględzinom drukarki.

Autor edytował komentarz w dniu: 08.12.2016 23:19
tarantul   4 #12 08.12.2016 08:53

@graphdesign: nie wskazane, a nawet zabronione jak serwisant jedzie do klienta samochodem - no chyba że wraca autobusem :D

  #13 08.12.2016 11:13

@tarantul: Gorzej jak klient też pijący - jedziesz naprawić drukarkę a wracasz na trzeci dzień ;o)

czarnylas   14 #14 08.12.2016 13:57

@graphdesign: Pewnie że można tylko z umiarem i najlepiej robić to w kilka osób na przemian aż osiągniemy żądany efekt końcowy.

bystryy   12 #15 08.12.2016 14:01

Do drukarki w pracy wolałbym jednak wezwać serwisanta. Jemu szef we wszystko uwierzy i przy zapłacie nie będzie się targował, a ja nawet "dziękuję" nie usłyszę ;)

pocolog   13 #16 08.12.2016 15:10

Skoro tu tylu ekspertów to może ktoś powie gdzie dotknąć drukarkę, żeby zniknęły białe pasy na wydruku laserowym.
Przy druku tekstu jest to praktycznie niewidoczne, ale przy zadruku całości kartki na czarno przez całą szerokość występują cieniutkie białe niezadrukowane pionowe linie, miejscami zadruk jest ciemniejszy w innych jaśniejszy. Wygląda to jakby proszek był nierównomiernie nakładany, lub jakby coś go z kartki ścierało.

marqs37   12 #17 09.12.2016 00:19

@pocolog: Wada tonera najpewniej. Przy wałku przenoszącym toner jest metalowa listwa (blade z ang. ostrze), której zadaniem jest nałożenie na wałek cieniutkiej warstwy tonera . Jak używasz nieoryginalnego tonera albo czasami niewiadomo czemu na tej listwie zbierają się grudki, które w tym miejscu nie pozwalają na nałożenie tonera (twoje jaśniejsze paski). Odkręcenie tej listwy i zdrapanie grudek pomaga (delikatnie, ostrze musi być nadal idealnie równe żeby wydruki były ładne). Może być jeszcze brudny zespół lasera (któreś lusterko albo soczewka), ale to rzadziej. Jak masz jak to spróbuj podmienić kasetę z tonerem, będziesz wiedział na czym stoisz.

Poza tym coś dla znających język angielski:
Wady wydruku spowodowane kasetą tonera, jak zdiagnozować i naprawić:
https://www.youtube.com/watch?v=Jn6DpDC8g8U

Autor edytował komentarz w dniu: 09.12.2016 00:30
pocolog   13 #18 09.12.2016 08:54

@marqs37: Dzięki za trop. Faktycznie był zasypywany wątpliwej jakości Toner.

Maxi_S   5 #19 09.12.2016 21:08

@PolishNetwork: Zeskanuj jakąś mocno kolorową i kontrastową stronę (okładkę książki, gazetkę reklamową itp.) i zobacz co się stanie. Być może masz rozstrojoną/brudną optykę, ew. padło "coś" z elektroniki i "matryca" daje za wysoki kontrast. Zacząłbym jednak od sprawdzenia luster.

  #20 11.12.2016 13:49

Korzystając z okazji że taki temat się pojawił zapytam jakich marek unikać a jakie warto kupować pod względem awaryjności i kosztów wydruku?

  #21 03.04.2017 08:45

własnie dlatego zdecydowałem się na wynajem kserokpiarki, bo naprawę masz w cenie usługi :) http://www.biuro-styl.com.pl/dzierzawa/

  #22 19.06.2017 09:52

A macie jakiś sposób do naprawy skanera (zacina się). Zastanawiam się, czy można samemu działać w tym zakresie. Nie chce mi się oddawać sprzętu do http://www.informatyk-szczecin.com/ i płacić ;/