Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internet Wi-Fi w Vectrze

Po upływie terminu obowiązywania umowy u operatora kablówki postanowiłem sprawdzić, czy nie ma jakiś nowych pakietów.

Dotychczas za internet 2 Mb/s (8 Mb/s w nocy), telewizję (89 programów) i telefon (100 bezpłatnych minut w miesiącu) płaciłem ok. 120zł brutto.
W nowym pakiecie internet ma już 8 Mb/s (16 Mb/s w nocy), telewizja 117 programów (w tym HD), natomiast telefon 30 bezpłatnych minut (ale praktycznie z niego nie korzystam, potrzebny mi jest ze względu na zarejestrowaną działalność gospodarczą). Całość kosztuje niecałe 100zł brutto miesięcznie.

W pakiecie jest również "modem Wi-Fi" - za chwilę opowiem co to za dziwne ustrojstwo. Przez własne przeoczenie nie dopytywałem się szczegółów, nie wyobrażałem sobie, że można coś podobnego wynaleźć. Pomyślałem, że przyda się, po co mnożyć urządzenia i kable.

Wcześniej do modemu kablówki podłączony był zwykły router Wi-Fi b/g za kilkadziesiąt zł, miał przycisk WPS dla ułatwienia konfiguracji sieci, umożliwiał połączenie z Internetem moim dwóm lub trzem komputerom, telewizorowi (ma opcję oglądania filmów z sieci i z dysku komputera). Standard, nic szczególnego.
Planowałem zakup odtwarzacza Blu-Ray, a te jak wiadomo mogą łączyć się z siecią lokalną i z Internetem. Ostatnio coraz więcej urządzeń ma opcję podłączenia do sieci, w tym radioodbiorniki, konsole do gier i telefony komórkowe.

Instalator z kablówki przyniósł takie coś (antena jest moja, załączona była krótsza):

Jak widać, skrzynka jest dosyć pokaźnych rozmiarów, do tego zewnętrzny zasilacz.

Po wyjściu instalatora postanowiłem podłączyć komputer bezprzewodowo (stoi w innym pokoju, nie mam możliwości doprowadzenia kabla). Okazało się, że ma publiczny adres IP.

Próba podłączenia laptopa nie udała się. Po chwili namysłu coś tam mi zaczęło świtać, wyłączyłem komputer stacjonarny, zresetowałem router (poprzez odłączenie zasilania), laptop bez problemu się zalogował. Okazało się, że przez Wi-Fi może być podłączony jednocześnie tylko jeden komputer (?!).

Kablem podłączony jest telewizor, też ma publiczny adres IP i nie ma już możliwości przesyłania filmów z komputera poprzez sieć (odtwarzanie z Internetu działa).

Czyli z Internetu mogą korzystać tylko dwa urządzenia, w tym jedno bezprzewodowo, obydwa mają publiczny adres IP. Nie ma możliwości żadnej konfiguracji modemu. Aby podłączyć bezprzewodowo drugi komputer, trzeba poprzedni rozłączyć i zresetować modem (!).

Pomysł ograniczania liczby urządzeń zalogowanych do sieci jest absurdalny w dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej z nich wymaga takiego dostępu.
Nie uniemożliwia również dalszego udostępniania Internetu, bo łatwo obejść to ograniczenie - wystarczy, aby router łączył się bezprzewodowo lub kablem z modemem od operatora kablówki, a dalej już udostępniał łącze innym urządzeniom. Tylko będą podłączone dwa urządzenia zamiast jednego, co oznacza dodatkowe kable, zużycie energii i źródła mikrofal. Więc po co utrudniać życie klientom?

Kolejna fotografia pokazuje dekoder HD, przydzielony przez operatora.

Dopytywałem się, nie ma możliwości użycia samej karty dekodera, wkładanej do złącza Common w telewizorze, nie ma też czegoś takiego w planach. Telewizor bez problemu wykrywa kanały cyfrowe z kablówki, wyświetla informacje o nich, tylko nie może ich zdekodować. Kolejne bezsensowne utrudnianie klientom życia.
Tym bardziej, że według specyfikacji zużycie energii przez dekoder sięga do 50W, czyli tyle samo, co nowoczesny telewizor o przekątnej ekranu 40-47cali. 

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 07.11.2011 19:30

Mógłbyś podłączyć do routera drugi...

Wolfgar   7 #2 07.11.2011 19:35

No ale napisał, że to bez sensu! Po co Ci jedno urządzenie z punktem dostępowym Wi-Fi jak musisz do niego podłączyć jeszcze router aby móc się tym faktem cieszyć?!
Absurdów ciąg dalszy: Mój brat jakiś miesiąc temu połączył się węzłem umowy z Cyfrowym Polsatem. Po jakiś dwóch tygodniach wprowadzona została usługa Multi-room. Niestety tylko dla nowych klientów. Nie muszę tłumaczyć jak wielka jest różnica w użytkowaniu telewizji na jednym telewizorze a na n*odbiornikach. Żeby dostać multi-room musiałby podpisać nową umowę. (płaciłby wtedy dwa rachunki) Dla aktualnych abonentów usługa jest podobno "jeszcze" niedostępna.

bart86   10 #3 07.11.2011 19:40

dziwne
mam internet z UPC oraz router Wi-Fi który wygląda tak samo (kropla w krople) ale nie wiem czy to ten sam model, ja mam do niego podłączony kablem PC oraz TV a przez Wi-Fi równocześnie dwa telefony i wszystko działa bez zarzutu bez potrzeby restartowania routera

  #4 07.11.2011 19:53

Słuchaj, ciekawy wpis bowiem chce kupić pakiet z Vectry (internet, tv, telefon).
Mam do ciebie pytanie.
Mam PC i laptopa. Tym ostatnim łączę się z siecią bezprzewodowo. Router jest podłączony do PC. Czy mając vectrę uzyskam to samo (internet w PC i lapku jednocześnie)???? Czy jest jakiś problem z podłączeniem routera wifi do modemu od Vectry i uzyskaniem sygnału????

MaRa   9 #5 07.11.2011 20:05

@bart86 - to jakiś Thomson. Może to kwestia konfiguracji dla konkretnego operatora. Urządzenia na Wi-Fi mają IP publiczny czy prywatny? Bo u mnie publiczny. Według umowy mogą być podłączone dwa komputery (czyli nie tylko ograniczenie do lokalu, ale ilości komputerów), widocznie ustawili nie jako router, ale access point i przydzielają tylko dwa adresy. Później spróbuje jeszcze podłączyć laptopa kablem przy włączonym stacjonarnym i telewizorze, zobaczę co się stanie. Dwa komputery jednocześnie przez Wi-Fi nie chciały się łączyć.

4lpha   10 #6 07.11.2011 21:18

"No ale napisał, że to bez sensu"

Ja się z tym nie zgadzam.

mkulik   3 #7 07.11.2011 22:06

Proponuję spróbować wejść przez przeglądarkę na komputerze, który jest podłączony do tego modemo-routera na adres 192.168.100.1. Również posiadam modem Thompsona (co prawda bez bezprzewodowego Access Pointa) i tam jest kilka opcji konfiguracji. Być może na tej stronie uda się coś zmienić.

MaRa   9 #8 07.11.2011 22:23

@mkulik - faktycznie, pokazuje się ekran logowania. Ale nie znam hasła, nigdzie nie było podane. Ewentualnie mógłbym go zresetować do wartości fabrycznej (jest taki przycisk we wgłębieniu), ale nie wiem jak to jest w Thomsonach, czy wtedy też będzie potrzebował jakiegoś hasła, czy nie. Nie chcę zostać całkiem bez internetu. Ale chyba jednak wkrótce zaryzykuję (na obudowie są m.in. wypisane klucze WEP i WPA, zupełnie inne od przekazanych przez kablówkę, widocznie sami coś zmieniali).

MaRa   9 #9 07.11.2011 22:33

@Michalątko (niezalogowany) - do "zwykłego" modemu kablówki z wyjściem przewodowym Ethernet można podłączyć router wi-fi, będzie bez problemów chodzić (publiczny IP modemu zostanie przetłumaczony na prywatne IP sieci lokalnej, komputery będą siedzieć w sieci lokalnej za firewallem routera). Jeśli to router do sieci ADSL (np. Neostrada), to najprawdopodobniej nie będzie pasować do modemu, zależy jaki to router (większość nie pasuje, gdyż można je podłączyć tylko do linii telefonicznej).
W pakiecie możesz też mieć modem z wi-fi, jak u mnie.

silvestr   4 #10 07.11.2011 23:06

Moim zdaniem masz 2 rozwiązania:

1. Dokupić router i skonfigurować NATowanie na adres publiczny (sfrajerujesz się moim zdaniem)
2. Zresetować to ustrojstwo od vectry do ustawień fabrycznych i sprawdzić czy da się tam skonfigurować taki NAT.

W ostateczności możesz przeprowadzić batalie z vectrą i powiedzieć im, że ma tam być NAT zrobiony i tyle. Ja bym się osobiście bardzo zeźlił gdyby mi takie coś zoorganizowali...

mkulik   3 #11 07.11.2011 23:36

@MaRa - co prawda w UPC jest trochę inny model modemo-routera Thomsona, ale może domyślne dane do logowania są takie same - spróbuj do zalogowania użyć takich danych:
nazwa użytkownika: zostawiamy puste
hasło: admin
Niestety w przeciwieństwie do UPC, gdzie możesz sobie podłączyć urządzenia do wszystkich portów Ethernet i 247 urządzeń przez WiFi, w Vectrze jeśli chcesz podłączyć więcej, niż 2 urządzenia, musisz bulić.

MaXDemage   19 #12 08.11.2011 08:28

@MaRa
Znany problem z Vectrą i ich routerami.
Większość osób dokupuje drugi router... walka z nimi jest przeważnie bezowocna.
Widziałem w sumie nawet gdzieś forum ludzi kombinujących w vectrze z tym internetem ;> ale nie pamiętam gdzie.

rael.org   5 #13 08.11.2011 13:34

Ostatecznie poprzednio używany router wi-fi ustawię tak, by retransmitował sygnał do nowej podsieci.

Taką głupotę musiał wymyślić ktoś z kierownictwa, nie mający zielonego pojęcia o technice. Przypomina mi się zabezpieczenie przed kopiowaniem płyt, którego obejście wymagało naciśnięcia klawisza Shift (chyba kogoś nawet pozwali za ujawnienie tego).

MaRa   9 #14 08.11.2011 13:36

@rael.org - jak nic się nie uda przestawić, to też tak zrobię.

MaRa   9 #15 12.11.2011 12:11

Próbowałem zresetować modem ukrytym przyciskiem, nic to nie dało, ciągle te same ustawienia.

Kaprychoo   1 #16 15.11.2011 21:43

Mam mieć modem z wifi na dniach. Pytałem o przyłączenie wszystkich swoich urządzeń pod wifi, konsultant odpowiedział bez problemu, a wymienilem 2 smartfony, 2 laptopy i drukarkę wifi. Dla zobrazowania sytuacji powiedzialem, że sąsiadów mam głęboko gdzieś, nie znam i nie mam zamiaru użyczać. Konsultant ok, ok, nie ma problemu, wymienią mi tylko modem na ten z wifi, i dadzą nowy dekoder HD PVR, a stary mogę sobie zostawić (na drugi telewizor), za zatrzymanie mam zaplacić 7 zł, i nikt nie wnika, co z nim zrobię. To mi pasuje, i podpisalem nową umowę (choć do końca starej jeszcze kilkanaście miesięcy)

Kaprychoo   1 #17 15.11.2011 21:45

A mam w nocy 64 mb. to zapytałem, czy wifi w standardzie n, ogarnie tą prędkość? Tak, tak, oczywiście. Więc jutro się dowiem, jak to wygląda.

  #18 17.11.2011 13:04

vi-fi

  #19 16.12.2011 12:17

Jak to nie działają klucze wep/wpa podane na obudowie ? Sam mam ten modem wifi od vectry i na nalepce u mnie klucz wep/wpa jest podany jako imie.nazwisko właściciela. I ten sam mam podany w umowie. Jak to możliwe, że masz inaczej ? Chyba, że masz tak samo a nalepka pochodzi jeszcze od producenta tych modemow czyli Thomsona i ktos w Vectrze zapomnial nakeić nowej.

  #20 17.01.2012 20:51

logowanie do routera http://192.168.100.1/ login puste haslo admin.
Też mi wpuszcza tylko 1 urzadzenie przez wifi ;/ mam net z vectry 24.

  #21 26.01.2012 17:50

mam właśnie vectre 24 i podłącza mi tylko jedno uządzenie Wifi. w obsłudze powiedzieli ze mozna spokojnie łaczyć 4 urządzenia wiec jak to mam do jasnej anielki (żeby sie nie wyrazić) mam zrobić?? kto pomoze?

  #22 14.02.2012 09:36

wczoraj mi ten szajs te nieudaczniki zamontowali - oczywiście jak zwykle w Vectrze nie działa mimo, ze wykupiłem dodatkowe IP - kontaktu z BOK VECTRY brak nawet przez PŁATNĄ infolinię - TRZYMAJCIE SIĘ Z DALA OD VECTRY

  #23 11.04.2012 17:46

Witam.Zamowiłem dzis 24mb/s w vectrze i modem WI-FI za 1zl i nie trzeba juz routera?chce przez WI-FI 1 urządzenie(laptop)a 2 urządzenia przez kabel.Będzie wszystko działało?

  #24 11.04.2012 17:54

zamowiłem w vectrze internet 24mb/s i modem WI-FI potrzebuje podłaczyc 2 urzadzenia i (laptop przez WI-FI)będzie dobrze działało?routera nie trzeba?pozdrawiam

  #25 12.04.2012 22:02

moze podlaczyc jak ktos wyzej wspomnial odlaczyc modem wifi od kabla i lanem podlaczyc go pod modem kablowy od telefonu

  #26 25.04.2012 12:33

mam net 24 mb/s od tygodnia a po wi-fi max 18 mb zawsze tak jest?był u mnie technik po kablu jest dobrze wiec modem jest dobry ma zmienic kanał nadawania ale cały czas jest tak samo

  #27 25.04.2012 20:06

jak masz neta 24mb/s a w nocy 64mb/s to żeby wykorzystać prędkość łącza musisz mieć router N 300mb/s oraz kompatybilną kartę w laptopie też N 300mb/s. Ja osobiście mam u siebie N 150mb/s i max prędkość mam w okolicy 50mb/s. Podsumowując kup sobie dobry router lub / i kartę wifi do laptopa.

  #28 09.05.2012 13:15

Hmm ,

Ciekawy blog/wpis. Tez posiadam modem kablowy z wifi od vectra. Chcialem wylaczyc wifi, kablowo mam podpiety do tego modemu router wrt54g. Zanim wziolem wynalazek od vectry pytalem na infolini i montera czy to mozliwe, aby samo wifi bylo w nim nieaktywne. Odpowiedzial ze tak, przez technicze zgloszenie telefoniczne.. Jakie bylo moje wielkie zdziwieine gdy jednak na technicznej infolini uslyszalem ze sie nie da go wylaczyc.
Co wiecej w tym wynalazku nie ma mozliwosci samodzielnego zmieniania hasla i jakiej kolwiek konfiguracji. Sprzet umozliwa pidpiecie do sieci 4 urzadzen. Nawet nie bede wiedzial jak ktos mi sie do tej sieci włamie. Totalna KICHA ! Ja bym sie wstydzil takie cos wciskac do domow.

  #29 22.05.2012 09:39

do cinkcarz: a jak ci się udało podłączyć 4 urządzenia
ja własnie przedłuzyłem umowę i doznałem w tym temacie szoku
kto w 21 wieku podłącza tylko jedno urzadzenie po wifi przecież to bzdura do 2, trzeba zacząć do nich pisać i to nagminie jeśli ktoś moze jakiś list wrzucić na jakąś stronę to razem mozemy im trochę zacząć wyjaśniać o co chodzi w internecie - o wolnośc i swobodę korzystania
Jak podłączyć laptop i inne urządzenia po wifi jeśli wifi w ruterze przyjmuje tylko jeden sprzęt ? zastosować drugi ruter wifi -- to bez sensu
a jak sie spytałem jak w takim razie wyłączyć wifi w ich ruterze to powiedzieli ze osobiście w BOKu to już żenada
ale będę pisał czy z wami czy też bez was ale trzeba

  #30 22.05.2012 09:42

aha znalazłem jeszcze na ich stronie coś takiego " Dla lepszego działania usługi internetowej, Vectra przydziela publiczne (zewnętrzne) adresy IP w przypadku bezprzewodowego modemu WiFi są to dwa adresy IP, co umożliwia podłączenie jednocześnie dwóch urządzeń do sieci Internet. Aby móc korzystać z większej liczby urządzeń należy zamówić usługę "Dodatkowe IP"."
czyli dla lepszego działania umożliwiają podłączenie tylko 2 urzadzen ale jeśli chcemy żeby działao gorzej to musimy dopłacić kretynizm Putina do 2 jak by to Szwejk powiedział wymyślił to jakiś Vicepierdoła

  #31 22.05.2012 19:09

Mi po półgodzinnej rozmowie w BOK umożliwili podłączenie 6-ciu urządzeń jednocześnie.

Argumentowałem to tym, że skoro modem potrafi obsłużyć 256 urządzeń (wg instrukcji) to dlaczego oni dają tylko dwa. Wyliczyłem im że mam 5 urządzeń które komunikują się ze sobą za pośrednictwem routera (TWG 870) i żadna inna opcja nie wchodzi w gre albo rezygnuje z ich usług i rozpoczynam kampanie informacyjną na ich forum na facebook-u.

Szóste urządzenie wziąłem na zapas.

Po konsultacji z technikami znaleźli rozwiązanie.

Jest to opcja którą ustawiają z poziomu swojego panelu i z tego co pamiętam to nazywa się "liczba urządzeń końcowych" - zmienił mi z 2 na 6. Sprawdzałem wszystko działa.

  #32 05.06.2012 11:30

Po upgradzie umowy (przynieśli ten złom WiFi) zabrali mi mój stały numer IP, który miałem od czasów ŚTK i był bezpłatny. Skurwiele zrobili to w momencie kiedy byłem na tygodniowym wyjeździe i odcięli mnie tym samym od zdalnego dostępu, poleciał RDP, DNS z domeną , WWW, FTP, VPN. Po natychmiastowej interwencji z Infolinią gość oznajmił, że ma to w nosie i mi nic nie przywróci bo nie mam tego w umowie! I olali całą sytuację.

Po powrocie w BOKu po pół godzinie pierdzielenia przez telefon oznajmili, że ni tego nie oddadzą i mogę sobie wykupić IP... #$^&!*@ kać!

Do tego ten ruter WiFi, o który się nie prosiłem gdzie hasło jest podane na opakowaniu więc każdy frajer mający styczność z tym pudełkiem może mi podejść pod drzwi i się wbić do sieci!

Na maile odpisują z regularnością dwu tygodniową na każdy mail w wątku! Na niektóre w ogóle...

"Nowy" dekoder HD co chwilę się sam wyłącza jak się biega po menu, a do tego jest tak wolny, że można znieść jako.

Z Vectry zrobiła się mega syfiata firma, która ma w dupie klientów, tylko płać albo spadaj, nie da się w ogóle normalnie pogadać. Przeszli samych siebie. U mnie spadli w rankingu nawet pod Netię, która myślałem, że już gorzej być nie może jak odcięli wejście na admina do rutera. Tutaj geniusze odcięli dostęp całkowicie.

  #33 07.06.2012 18:36

Witam. Mam routero-wifi-modem thomsona. Rzeczywiście daje zewnętrzne (2 w moim przypadku IP), ale tu się nie kończy zabawa po LAN bo są tam 4 porty LAN i dla pasywnych urządzeń które chcą przesyłać lokalnie dane i streamingować można na nich ustawić statycznie podobne adresy IP i taką samą maskę podsieci i to wszystko pięknie działa. W komputerach radzę zainstalować program który przełącza na alternatywne adresy IP i wtedy pięknie to śmiga. Bawiłem się tym 3h ale warto było. Polecam.

  #34 31.07.2012 14:40

Witam.
Czy opłaca się w Vectrze przy łączu 16Mb brać ich modem kablowy z Wi-Fi czy lepiej wziąć od nich zwykły modem a samemu zaopatrzyć się w jakiś AP typu TP Link TL-WR743ND lub TL_WR941ND?
Dodam, że w obecnej promocji (umowa na 3 lata) modem z Wi-Fi jest za darmochę.
Wymieniłem akurat te bo oba mają standard N. Pierwszy 150Mb drugi nawet 300Mb. Patrzę pod kątem podłączenia TV do netu. Nie przerabiałem wynalazków Vectry do netu w praktyce więc wolę się upewnić u obecnych abonentów. Nie ma to jak konstruktywna ocena sytuacji i krytyka :-) Jak mam przez Wi-Fi podpiąć tylko jednego kompa w tym samym czasie - to dzienks Vectro ...

  #35 13.08.2012 19:18

Żeby się zalogować na ich modem trzeba wejść na http://192.168.100.1/ i zalogować się pozostawiając pola login i password puste.

  #36 01.10.2012 12:55

Do tego syfu brak dojścia, logowanie nie działa.

  #37 14.10.2012 22:03

Vectra i ich modem po co takie głupoty gadasz jak i tak to nie działa, czy ktoś się już zalogował na tego chu... thomsona? Ludzi po co zadajecie pytania na które jest już odpowiedź!!

  #38 27.10.2012 14:48

a ile taki router kosztuje

  #39 02.12.2012 14:09

Ostatnio zmieniałem prędkość mojego Internetu w Vectrze. Na godzinę przed przyjściem technika z Vectry przeczytałem ten wątek. Dobra rada. Jeśli chcecie mieć dostęp do Vectry przez ich bezprzewodowy router bez ograniczeń to po prostu dajcie wcześniej znać technikowi,że potrzebujecie dostępu do Internetu z kilku urządzeń. U mnie trwało to pięć minut. Technik bez problemu zmienił mi,abym mógł korzystać z Internetu w moim mieszkaniu na kilku urządzeniach (stacjonarny, 2 laptopy, smartphone). Nie muszę restartować routera i nie mam żadnych ograniczeń.

  #40 10.12.2012 20:41

Z oststnich informacji jakie mam ograniczenia są przy prędkości internetu do 10mb/s powyżej jest stosowany modem, który pozwala podłaczyć więcej urządzeń.

  #41 12.01.2013 17:09

Za perę dni mam zamiar przyśpieszyć neta od vectry i będę musiał wymienić modem na ich wi-fi, bo ten co mam teraz podobno nie działa z prędkością pow. 16Mb. Dopytam więc czy będę mógł podłączyć więcej niż 2 urządzenia ale to i tak jest śmieszne że trzeba go resetować. Tak w ogóle to dobrze że UOiK nakłada na nich kary, może zmądrzeją, pierwsza 27 grudnia 350 tys.zł. a 3 dni temu 200tys.zł.

  #42 05.04.2013 11:27

do bool3k - I jaki modem dostałeś zapytam z ciekawości?

  #43 25.07.2013 11:06

Teraz jest już inaczej.
Bardzo dobrze.
Polecam Vectrę.

  #44 04.09.2013 18:02

czy wyłączać z sieci zasilanie dekoder vectra różne opinie operatorów instalujących dekoder,czy może się rozkodować dekoder przy dłuższym braku prądu lub przy wyjechaniu i wyłaczeniu zasilania w domu.na dłużej.

  #45 10.09.2013 14:09

Czy ktoś z Państwa ma patent na mało stresujący sposób zerwania współpracy z vetrą. Mój sposób rozumowania jest zupełnie dla nich niezrozumiały. Pięć rozmów przez telefo, wizyta w biurze obsługi /warszawa/ dwucyfrowa ilość emaili. A sytuacja cez zmian 'chłop swoje baba swoje".

  #46 20.01.2014 20:31

też mam vectrę i internet przez modem cisko epc2100r2
teraz chcę podłączyć wifi za pomocą pentagram p6363
czy to będzie dobre rozwiązanie czy polecicie inny router do 100 zł?

  #47 20.08.2015 22:42

Chyba zaczęli myśleć? Na razie OK.
http://www.speedtest.pl/test/113444472