Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gdyby Flash miał twarz, sprzedał bym mu plaskacza.

Parafrazując Kim Pine tym pięknym zdaniem podpadłem pewnie większości – nie zaraz, moment. Nikomu nie podpadłem. 99% społeczności internetowej* nie chce Flasha i go nie lubi. Że Co!? Dlaczego?

A tak bardziej serio.

Od kilkunastu miesięcy trwa wielka wojna HTML5 vs Flash, w której mamy kilku cichych suporterów i wielu głośnych krzykaczy którzy, patrząc na to z boku, o internecie wiedza gówno - a sorry, za mocne słowo – wiedzą kupę. Po co powstał Flash Player?

Prosta sprawa, miał na stronach internetowych umożliwić umieszczanie grafiki wektorowej. Z czasem doszły nowe funkcje takie jak możliwość interakcji oraz obsługę video i dźwięku. Wraz z momentem w którym YouTube naprawdę stał się przebojem, od Flasha nie dało się uciec. Liczne gry, strony z filmikami, branża porno – wszystko to napędzało ogromną machinę. Wcześniej Macromedia, teraz Adobe, zacierali rączki bo ich produkt stał się niezbędny – jak szacuje się już ponad 90% komputerów na całym świecie ma zainstalowanego Flash Playera. Nice.

Oczywiście Flash Player jest darmowy – co trzeba od razu zaznaczyć. Więc w gruncie rzeczy zysk z niego jest zerowy. Pozory jednak lubią mylić i mylą również w tym wypadku. Adobe zarabia na Flashu zwykłym – czyli programie do tworzenia animacji oraz całego innego świństwa odgrywanego w Flash Playerze. Koszt jednej licencji komercyjnej jest… piorunujący. Niestety ;(

Kryzys Flasha jednak nastąpił – choć można było go ominąć, to uderzył w nas dosyć mocno. Przełom nastąpił gdy z pirackiej wersji zaczęli korzystać gimnazjaliści do tworzenia niskiej, wręcz bardzo niskiej jakości stron internetowych. A przez gimnazjalistów mam też na myśli wszystkich tych starszych webdeveloperów, którzy mają nie po kolei w głowie i do prostych biznesowych zastosowań używają powyższego produktu Adoba.

Jest naprawdę dużo fajnych stron w całości wykonanych we Flashu, są to jednak wyjątki potwierdzające regułę, że cała reszta to chłam totalny. Pominę ogromnym łukiem strony w których menu jest zrobione we „flaszyku” aby ładnie się animowało – bo jakbym miał się rozwodzić na potrzebą takiej decyzji to padły by niecenzuralne słowa. Dużo niecenzuralnych słów. W skrócie – nienawidzę gdy tylko menu jest zrobione we Flashu.

Wracając do fajnych stron flaszowych to polecam np. polską Fetę, którą uważam za majstersztyk, czy choćby kilka ostatnich warszawskich jesieni.

Zadajmy sobie teraz pytanie – czy bylibyśmy w stanie stworzyć coś równie urzekającego bez Flasha?

Gdy kilka lat temu pierwszy raz usłyszałem o HTML5, jak większość byłem przerażony. Właśnie wtedy gdy udało nam się trochę uporządkować całość i jako tako wyjść na prostą z kodem stron udającym XMLa, nagle każą nam wrócić do HTML4 gdzie panował jeden wielki chaos. Dopiero potem, jak wielu innych zrozumiałem, że to co dam nam Piątka to nie chaos a swoboda. Będziemy mogli swobodnie korzystać z naszego XHTMLa i z tagów Video jednocześnie. Cytując Scota Pilgrima: Sweet – coins.

Jednak ani przez moment nie miałem złudniej nadziei, że HTML5 zastąpi Flasha – a taka panuje ogólna euforia. Mylnie. Bardzo, bardzo mylnie.

Zacznijmy od mojego ulubionego zdania ostatnim czasy – „Piątka” nie jest lekarstwem na całe zło Internetu.

Obsługa kamery – to pierwszy brak następcy HTML4. Niby drobnostka, ale wiele firm i agencji reklamowych skrzętnie korzysta z tej funkcji na swoich stronach internetowych. To jeden powodów dla których Flash will live forever!

Reklamy – Tak, tak. Te wielkie ogromne reklamy jeżdżące po całej stronie które tak nas @#$%^&*. Ach i te gadające Smiles otwarte na nie wiadomo, której karcie mówiące „Hello”. Tak. Flash nie zginie.

Narzędzia dla deweloperów – przez te kilka lat tyranii Flasha i Flash Playera powstało wiele niezłych narzędzi dla twórców oprogramowania nie tylko internetowego. Flasha można spokojnie wykorzystać do tworzenia desktopowych programów. Trudno było by nagle to wszystko porzucić i powiedzieć wszystkim: od jutra przenosicie się na HTML5.

Język obiektowy – AS3** jest językiem obiektowym i – choć wielu by się sprzeczało – nielicznym okazem języka obiektowego w tworzeniu Internetu.

Na koniec dwa najważniejsze elementy, z powodu których Flash długo żyć będzie:

Wideo – Tag Video ma jedną zasadniczą wadę. On wstawia film w stronę i umożliwia jego odtworzenie – Jego konkurent (czyli Flash) może streamować. Niby drobnostka, ale jednak. Dodatkowo możliwości manipulacji filmami jest dużo większa w przypadku produktu Adobe.

Gry – Mamy aktualnie ile… milion pińćset gier we flashu. Setki tysięcy programistów robiący te gry. Dziesiątki stron i firm żyjących tylko z tego marketu. Miliardowe*** zyski... i wy myślicie że HTML5 w zupełności wyprze Flasha :D Poza tym nawet jeśli powstają już niezłe gry wykorzystujące SVG i JS to daleko im do niektórych produkcji spod znaku wielkiego F (i równie wielkiej pamięcio-żerności ;p ).

I choć chciało by się sparafrazować znane zdanie. Flash umarł – niech żyje HTML5 – to niestety nie można tego zrobić.

Bo Flash nie umarł, nie umiera i długo jeszcze nie umrze.

Choć gdyby miał twarz, to za pamięciożerność, strzelił bym go po pysku. Dwa razy.

* Dane wyssane z palca i niepoparte żadnym naukowym badaniem. Ale to musi być prawda!

** Gdyby ktoś nie wiedział – Action Script 3 – język programistyczny wewnątrz flasha.

*** Dane ponownie wyssane z palce, ale zgodzicie się ze mną, no nie? Dobra, następnym razem wstawie jakiś wymyślny wykres – będzie bardziej wiarygodny.

PS. Tak wiem, że mój głos nie jest pierwszym głosem w tej kwestii i nie jest też oryginalnym. Jednak w polskim internecie rzadko widuje takie podejście do sprawy. Zamiast tego wszędzie czytam ciągle powtarzane "koniec flasha, nadchodzi html5, biczess!"

PS2. Żeby nie było uwielbiam HTML5. Kocham go wręcz. Przy demach takich jak http://mrdoob.com/projects/chromeexperiments/ball_pool/ , czy też http://danforys.com/mesmerizer/ wymiękam. Po prostu rozumiem przeznaczenie jednego i drugiego. Ot. 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 24.11.2010 13:16

1. Kamerki:

W W3C jest odrębna grupa robocza, która poci się nad obsługą kamerek, mikrofonów i innych gadżetów (jak np. kalendarza).

2. Reklama:

To chyba żart? Dobre narzędzia i tu i tu reklamy do zrobienia, a że HTML5 będzie obsługiwany wszędzie to i może być atrakcyjniejszym targetem.

3. Narzędzia:

Pełna zgoda! Ale jak ktoś zrobił narzędzie do Flasha to czemu nie dodać choć trochę HTML5, i zwiększyć wartości produktu w ten sposób?
Więc zgoda, ale czas pokarze jak to się rozwinie.

4. Język:

To JS to nie obiektówka? OK pisze się głównie proceduralnie, ale można też obiektowo.

5. Wideo:

Google potrafi, więc i inni się nauczą.

6. Dostępne programu:

Pełna zgoda tu Flash zachowa przewagę przez długi czas, ale w HTML5 już widziałem dwie stronki emulatory GBA :) więc tu też Flash może przegrać.


Flash nie zginie, ale może zostać z powrotem zepchnięty do butelki. To zależy od Adobe. Jak Flash będzie o krok do przodu, to znajdzie swoją niszę.

MaXDemage   19 #2 24.11.2010 14:33

1. I chwała im za to :D Ale element "poci się" daje do zrozumienia, że póki co (2-3 lata) Flash w tej kwestii ma wciąż przewagę.

2. Reklama - to niestety nie żart.
Tak, widziałem kilka fajnych pokazów, że html5 robił dokładnie to samo co flash w kwestii reklam. Wiąże się to trochę z punktem 3 (narzędziami gotowymi) nie mniej połączenie dźwięku, muzyki i interakcyjności sprawi póki co, że flash pozostanie na topie. Przynajmniej dopóki ktoś się nie skapnie że reklamy w html5 trudniej zablokować adblockiem ;p ale csii nie mówmy o tym głośno.

3. Słuszna uwaga - narzędzia do Flasha mogą i będą obsługiwały HTML5. Ale uważam, że nie jako konkurencje a dodatek. Producenci tychże nie zechcą odbierać sobie klientów. Czyli narzędzia były i będą. Ot.

4. Owszem, obiektówka - ale pisałeś kiedyś coś megawielkiego obiektowo w JS? Próbowałem*. Koszmar arghhhh~$%%#. Dopóki JS nie zacznie przypominać normalnego języka z bardziej rozwiniętymi funkcjami debugowania AS ma przewagę (pomijam, że aktualnie AS jest też wydajniejszy).

5. No tutaj akurat się zgadzam. Flash raczej wypełni nisze live streamu.

6. Tu będzie ciekawa wojna, bo fakt coraz fajniejsze rzeczy widuje tu i tam. Ale upłynie trochę wody w Nilu nim będziemy mieli pełną ofensywę gier Piątkowych.

I zgadzam się w 100% z ostatnim zdaniem - Flash zawsze znajdzie swoją nisze a jak nie, to Adobe już coś wymyśli ;)
Ale najprędzej za 3-4 lata będzie widać pierwsze prawdziwe wyniki tej "potyczki". Do tego czasu... trza instalować playerka.

*Nom chyba, że ja kiepski programista po prostu. A to całkiem możliwe ;p

przemo_li   11 #3 25.11.2010 10:57

@MaXDemage

"3-4 lata"

Myślę, że nawet dłużej. Najpierw HTML5 musi zostać przyjęty jako standard. Dopiero gdy nic już się w nim nie będzie mogło zmienić, będzie można przygotować kompleksowe narzędzia, a przeglądarki będą go obsługiwały na 100%. Więc tak playerek będzie, a jak nie to jakiś konwerter z flasha do html5 (jak ten na iOSa).

Tenbashi   2 #4 25.11.2010 12:14

Brawo dlatego Pana !!!! Brawo wreszcie jakieś dojrzałe i mądre podejście do sprawy. Dzięki CI za to MaXDemage. Może w końcu dotrze to do zwykłych użytkowników i zrozumieją, że flash to nie tylko wideo i @#$@ baner. Html5 był, jest i będzie potrzebny bez dwóch zdań ale zastępowanie flasha html5 to jak zmiana dwóch zupełnie różnych rzeczy. Po za tym jestem ciekaw wszędobylskich reklam zrobionych w 5 i jak wtedy ludzie będą reagować html5 afe? Pozdrawiam.

  #5 25.11.2010 14:25

Mój pierwszy koment nie zostal zatwierdzony bo?? Zapytalem sie twórcy czy ma pozwolenie od valve na ten obrazek zolnierza z TF2??

Coraz ciekawiej sie tu zaczyna robic...

A co do tematu to przydala by sie jakas konkurencja dla flasha, wyszlo by nam to na dobre. Ale jak juz bylo powiedziane wczesniej jeszcze sobie na to poczekamy niestety...

MaXDemage   19 #6 25.11.2010 14:32

@przemo_li: "Myślę, że nawet dłużej. "

Nie zgodzę się.
Przypominam że planuje się, że ostatecznie pełen koniec prac zapowiada się na 2020r. Nie wierze by wszyscy czekali 10 lat z werdyktem i swym oprogramowaniem, zwłaszcza, ze wszystkie nowe wersje przeglądarek włącznie z IE prześcigają się w tym która renderuje więcej elementów ze specyfikacji.
Max 5 lat - i będziemy mieli obraz tego czym jest HTML5, co zastąpił, co się stało z Flashem, co będzie następne itd, itp. Do tego czasu wszyscy główni gracze uderzą i wyjadą ze swoimi produktami i poglądami. Potem będą tylko dopieszczać to co stworzyli. Sądzę jednak, że 3 lata wystarczą. Oczywiście to moja prywatna opinia ;p

---
@Tenbashi.
Dziękuje :D Ale tak naprawdę najbardziej mnie cieszy to, że nie jestem osamotniony w poglądach. ;P

MaXDemage   19 #7 25.11.2010 18:11

->@@ (niezalogowany)

Nie mam pozwolenia - ale nie od valve tylko nie mam pozwolenia od halolz.com jak już tak bardzo chcemy być praworządni. :D

  #8 28.11.2010 19:33

Bardzo trudno jest zastąpić coś, co się doskonale sprawdza, jest znane i powszechne w użyciu. Weźmy na przykład mp3. Konia z rzędem temu, kto wymieni wszystkie formaty, które miały być pogromcami mptrójki :) Można je liczyć na kopy :) A mp3 jak była, tak jest, i za pewne jeszcze długo będzie. Nawet MS nie dał rady i w końcu się poddał. Z flashem wydaje mi się, że będzie podobnie. Będzie istniał, może straci część rynku, ale jeżeli nie zostaną popełnione błędy w marketingu i rozwoju oprogramowania, to będzie dominował. Konkurent w postaci "html5" będzie jedynie go podgryzał, stając się motorem do dalszych zmian i ulepszeń.

Ryan   15 #9 05.12.2010 16:50

Programowanie obiektowe to takie "złoto głupców". Skoro sprawdza się i ma wsparcie masy ludzi, to musi być najlepsze, prawda?

Nie, nie musi. Ma masę wad, które uwydatniają się szczególnie w maszynach wielordzeniowych i rozwiązaniach real-time.

Szczególnie w kontekście tego wpisu OOP wydaje się być kwiatkiem do kożucha. Co takiego wyjątkowego oferuje OOP, co przydatne jest w rozwiązaniach web? Nie wolno też zapominać o tym, że JS ma kilka bardzo eleganckich rozwiązań z koszyka OOP, że o prototypach i closures tylko wspomnę. :]

Ale w ogólności muszę się zgodzić - czas odłożyć Flash na półkę gdzie to tylko możliwe. :)

  #10 24.12.2010 18:11

>> Max 5 lat - i będziemy mieli obraz tego czym jest HTML5, co zastąpił, co się stało z Flashem, co będzie następne itd, itp.

No to zobaczymy. Pamiętam jeszcze jak w latach bodajże 2004-2005 niektóre firmy na swoich stronach wypisywały że nie będą korzystać z tech. flash. Jak dla mnie, flash ma się dobrze i silnik jest cały czas zmieniany. Od momentu przemyślanej decyzji Jobsa którą i tak następnie zmieniono po czasie (3rd party apps na tworzenie na iphone) wszyscy wielbią HTML5. Rozbijają mnie argumenty typu że przez flasha mamy głupie reklamówki (bo w HTML akurat nie można robić głupich bannerów to HTML lepszy). Wszyscy chcą teraz html 5, nawet widziałem gościa który jak zobaczył ruchome animacje na stronie google to od razu rzucił hasło "to pewnie html5". Obecnie więcej jak 50 procent użytkowników na świecie korzysta z IE8 który niestety ma problemy z HTML5 zatem trzeba poczekać. Nie wątpię, poczekam jeszcze trochę żebym mógł obejrzeć zwykły video player bez instalowania flasha, coś co można było zrobić kilka lat będzie można zrobić w html5. Jedno nie zastępuje drugiego, wiadomo że html będzie zawsze, teraz rozwinął się do kolejnej wersji, ale flash też nie stoi w miejscu i moim zdaniem będzie zawsze o krok do przodu od html.

'a bo flash trzeba pobrać i zainstalować' - nie widziałem żeby ktoś miał problem by zainstalować sobie google chrome z dodatkami, pobrać javę czy kodeki do filmów żeby umilić sobie czas.

  #11 26.12.2010 00:33

Trzeba sobie zdać sprawę czemu ma służyć flash a czemu ma służyć html. Nie wyobrażam sobie żeby do tego forum użyć tej technologii ale też zrobienie dobrej reklamówki z użyciem after effects wrzuconym do flasha jednak robi wrażenie. Na początku tego grudnia byłem na konferencji gdzie blackberry przedstawiało swój tablet do wydania na 2011 który od razu ma najnowszą wersję flasha i przygotowanie na html5. Zobaczymy jak sobie poradzi. Myślę że ta walka rozpoczęła się od postanowienia Jobsa co do użycia flasha do tworzenia aplikacji na iphone, z czasem jednak decyzja ta została jednak zmieniona o czym sporo ludzi jednak nie wie.

  #12 05.02.2011 22:54

czy jest jakiś dobry zamiennik Adobe Flash playera? Gdyż na moim kompie przez tego shita przeglądarki zaczęło mi mulić. Proste pytanie, oczekuje prostej odpowiedzi.

  #13 20.02.2011 23:21

najlepiej to w ogóle nie instalować dziadostwa, przynajmniej spokój z reklamami a i bez filmików da się żyć.